Wirus. Jak przewidziano pandemię pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach16 września nakładem Wydawnictwa Bez Fikcji będzie miała miejsce premiera książki "Wirus. Jak przewidziano pandemię" Michaela Osterholma i Marka Olshakera. Subiektywnie o książkach patronuje medialnie tej książce. To prawdziwa historia jednego z najwybitniejszych epidemiologów, który przewidział pandemię.


„Jeżeli tę książkę przeczyta odpowiednia liczba osób, zwłaszcza tych mających wpływ na podejmowanie ważnych decyzji, to będzie ona miała moc ratowania ludzkiego życia”. 
John M. Barry

Trzy lata temu jeden z najlepszych epidemiologów na świecie przewidział pandemię koronawirusa. Co więcej, powiedział, jak jej uniknąć i jak się na nią przygotować. Jednak nikt nie chciał go słuchać. 

Jak mówią twórcy tej książki – nie chcieli mieć racji, ale niestety ją mieli. Analizując poprzednie epidemie, które już miały miejsce na świecie, udało im się przewidzieć tę, z którą zmagamy się obecnie, a nawet źródło jej wybuchu. I to trzy lata przed tym, jak koronawirus ogarnął świat. To dużo czasu, abyśmy mogli się przygotować. Te wszystkie epidemie mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak wszystkie są zaskoczeniem, a nie powinny nim być. 

Opierając się na najnowszych badaniach naukowych z zakresu medycyny, Michael Osterholm i Mark Olshaker opisali szczegółowe plany i programy, które należy opracować, oraz wymienili zasoby, jakie muszą być dostępne, jeśli chcemy się uchronić przed chorobami zakaźnymi.

Przeczytanie tej książki jest niezwykle ważne i to nie tylko dlatego, że napisali ją ludzie, którzy jak prawdziwi prorocy przewidzieli przyszłość, ale dlatego, że przewidują – i są tego niezwykle pewni – pandemię znacznie poważniejszą niż koronawirusa. Pandemię, która może pochłonąć miliony ludzkich istnień.


„Michael Osterholm to jeden z najlepszych epidemiologów – łowców chorób zakaźnych – żyjących w naszych czasach. Gdy mówi nam, że ewentualność globalnej pandemii jest sprawą życia lub śmierci dla każdej osoby na tej planecie, należy go posłuchać. To mocna i potrzebna książka, w której autorzy jasno i realistycznie opisują zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi, prezentując przy tym nie tylko obawy, ale też plan działania”.
Richard Preston, autor Strefy skażenia i The Demon in the Freezer

„Od dłuższego czasu słowa Michaela Osterholma pozostawały głosem kontrowersyjnym i zatroskanym, bijącym na alarm w kwestii coraz większego ryzyka epidemii i pandemii. W tej książce Osterholm wyciąga ze swojego kołczana wszystkie strzały i bierze na cel kondycję instytucji służby zdrowia”. 
Laurie Garrett, pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka The Coming Plague i Betrayal of Trust

„Ta książka zmieni wasz sposób myślenia. Jest przejrzysta i dobrze napisana, znajdziemy w niej narrację godną Stephena Kinga”.
John M. Barry, autor The Great Influenza: The Story of the Deadliest Pandemic in History i Rising Tide: The Great Mississippi Flood of 1927 and How It Changed America

„Osterholm i Olshaker udowadniają, że Matka Natura jest największym bioterrorystą na Ziemi”.
Kai Bird, zdobywca Nagrody Pulitzera, historyk i współautor Amerykańskiego Prometeusza

„To nie jest thriller medyczny, lecz książka ukazująca wielkie wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość, oraz działania, które musimy przedsięwziąć, aby zapobiec katastrofie”. 
Bob Graham, były gubernator Florydy, senator i członek Senackiej Komisji Wywiadowczej

„Ta książka jest przejrzystym opisem tego, jak toczyć wojnę ze śmiercionośnymi drobnoustrojami, która pod wieloma względami jest tak naprawdę najważniejszą ze wszystkich walk. To najprawdopodobniej najważniejsza książka naszej ery”. 
Peter Bergen, analityk bezpieczeństwa narodowego pracujący dla CNN oraz autor United States of Jihad

„Gdy nauka i rozsądna polityka idą w parze, uncja profilaktyki jest warta nie funta, lecz całej tony lekarstw”.
Tony Miksanek, Booklist
O autorach:

Dr Michael Osterholm jest wybitnym profesorem, któremu za działalność na rzecz służby zdrowia przyznano w 2014 roku McKnight Presidential Endowed Chair. Jest również założycielem i dyrektorem Centrum Badań Chorób Zakaźnych i Polityki (CIDRAP) na Uniwersytecie Minnesoty. Ten cieszący się międzynarodowym uznaniem epidemiolog dąży do zwiększenia gotowości ludzi związanych ze służbą zdrowia. Doradza światowym przywódcom w kwestii stale rosnącej listy zagrożeń mikrobiologicznych.

Mark Olshaker jest laureatem Nagrody Emmy w kategorii filmy dokumentalne, a także autorem pięciu powieści i dziesięciu książek z gatunku literatura faktu, które znalazły się na pierwszych miejscach list bestsellerów „New York Timesa”. Jego książki, napisane we współpracy z Johnem Douglasem, pionierem profilowania FBI, sprzedały się w milionach egzemplarzy. Oferują one unikalne i intrygujące spojrzenie na nauki behawioralne i analizę kryminalną.

 Ta książka wywołała szok i zdumienie w USA! Jesteście zainteresowani jej przeczytaniem?

29 komentarzy:

 1. Podziwiam tylu patronatów i oczywiście gratulacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję patronatu Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Blurb intryguje. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluje patronatu, książkę bardzo chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję patronatu, ja jednak chyba nie sięgnę po ten tytuł, ponieważ raczej wolę odrywać myśli od tego co się dzieje w świecie, czytając. ☺️

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję patronatu. Jestem ciekawa tej książki.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat pandemii budzi spore zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratulacje. Książka zapowiada się genialnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. książka mnie bardzo zaciekawiła, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że książka Marka Olshakera zdobyła nagrodę Emmy, musi być tak dobra, jak każda z jego poprzednich powieści.
  Chcę też przeczytać książkę o wirusach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie mam chęci czytać o wirusach itp. Niemniej jednak gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 12. I remember that I read books from Robin Cook about viruses and these are interesting. I enjoy reading it. Thank you for sharing this, I need to check it.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/07/carner-barcelona-tardes.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Może się skuszę na książkę. Zobaczymy. Co do pandemii uważam, że została ona celowo zaplanowana i wywołana...

  OdpowiedzUsuń
 14. To już nie jest pierwsza książka z motywem pandemii, jaką widzę. Nie wiem czy to dobrze, ze ktoś robi na tym kasę. Z drugiej strony... na pewno będzie sporo takich ludzi, którzy będą chcieli zagłębić się w szczegóły. Może i dałabym jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pozycja bardzo ciekawa, patrząc na dorobek zawodowy autorów, może mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapowiada sie kuszaco, zwłaszcza w obecnych czasach :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. cóż - rzeczywistość... szara

  OdpowiedzUsuń
 18. W żaden sposób nie bagatelizuje pandemią, ale jestem już w tym tematem trochę zmęczona, więc raczej nie sięgnę po ten tytułu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 19. Sięgam po książki, aby trochę oderwać się od rzeczywistości, więc na tę raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 20. ja z chęcią bym ją przeczytała ;) lubię też i takie publikacje, które poszerzają moje horyzonty ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka bardzo mnie intryguje, ale mimo wszystko nie wiem czy się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Hej, jestem zainteresowana tą książką. Chciałabym serdecxnie podzìękować za to że jeateś ze mną i chciałabym wysłać Ci jakiś prezent odemnie na pamiątkę. Jesli będziesz zainteresowana daj znać, napisz do mnie na mejl natalia.albin11@gmail.com ;) , podaj proszę adres i jak będę mogla to wyślę, ewentualnie przez paczkomat jak się da, chociaz tego nie robilam

  OdpowiedzUsuń
 23. Zdecydowanie książka na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Pozycja ciekawa. Gratulacje patronatu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger