Dzieci Sendlerowej – Tilar J. Mazzeo
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

"Wielkie, heroiczne czyny miewają skromne początki".


Nazwana Matką Dzieci Holocaustu, a także Aniołem z warszawskiego getta, czyli Irena Sendlerowa. W czasach, gdy cyjanek był darem spokojnej śmierci, udowodniła, co oznacza człowieczeństwo. Kobieta, która poprzez swoją heroiczną postawę winna stanowić wzór, do którego każdy z nas powinien dążyć. Warto poznać jej historię, a ta publikacja zdecydowanie ją przybliża.


Tilar J. Mazzeo to historyk kultury i autorka kilku bestsellerowych książek literatury faktu. W latach 2004-2009 wykładała język angielski w Colby College w Maine, była także wykładowcą na University of Wisconsin, Oregon State University i University of Washington. Nauczycielka kreatywnego pisania.


"Dzieci Sendlerowej" to zamknięta w siedemnastu rozdziałach, biografia Ireny Sendlerowej, pokazująca w głównej mierze jej heroiczną działalność podczas II wojny światowej. Publikacja dotyka także skomplikowanego życia uczuciowego Ireny oraz pokazuje, że za czynami bohaterki stała cała siatka przerzutowa osób, które jej pomagały w ocaleniu tak wielu ludzkich istnień.


Wielu z nas z pewnością słyszało o Irenie Sendlerowej, jednak niewielu zna szczegóły mechanizmu działania, jaki wprawiła w ruch ta dzielna kobieta. Tilar J. Mazzeo w swojej książce odsłania tę właśnie płaszczyznę, za którą kryły się liczne, heroiczne czyny Sendlerowej. Czyny, dzięki którym śmierci uniknęło około 2500 żydowskich dzieci. Wielu czytelników zgłębiając jej losy z pewnością poczuje zaskoczenie przekonując się o tym, w jaki sposób dzieci były wyprowadzane z getta. Muszę przyznać, że do tej pory budzi we mnie dreszcz przerażenia wątek przewożenia uśpionych niemowlaków w skrzynkach na narzędzia. Ciężko nawet opisać skalę emocji, jaka pojawia się we mnie podczas poznawania różnych sposobów na ocalenie ludzkiego życia. To po prostu trzeba przeczytać i wówczas zrozumieć, jaką bohaterką była Irena Sendlerowa i wszyscy, którzy jej pomagali.


Autorka w opowieści o Matce Dzieci Holocaustu przykłada dużą wagę do pokazania ludzi, którzy jej pomagali. Dzięki temu, postacie te nie są już anonimowe. Nie da się ukryć, że w książce przewija się naprawdę sporo nazwisk, ale zamieszczony na końcu publikacji spis postaci wchodzących w skład zespołu przerzutowego, pozwala zidentyfikować, kto był kim i jaką rolę pełnił. To bardzo ważne, aby wiedzieć, że Irena nie działała sama i gdyby nie bohaterstwo innych, nie udałoby się tak wiele zrobić.


Publikacja z pewnością byłaby bardziej treściwa, gdyby zawarto w niej chociażby kilka stron ze zdjęciami Ireny Sendlerowej. Szkoda, że Tilar J. Mazzeo nie pokusiła się także o szczegółowe ukazanie życia bohaterki po zakończeniu II wojny światowej, chociaż oczywiście rozumiem jej wyjaśnienia w tej kwestii, jakie zawarła w swoim uzasadnieniu.


"Dzieci Sendlerowej" to niełatwa lektura bowiem z jednej strony pokazuje na przykładzie niemieckich okupantów, całkowitą utratę człowieczeństwa, a z drugiej, na przykładzie Ireny i jej siatki przerzutowej, człowieczeństwo w pełnej krasie. Ten kontrast wywołuje sporo refleksji w temacie ludzkiej natury. To także rzetelnie ukazane świadectwo okrucieństwa tamtych czasów i dewastacji naszego narodu. Postawa Ireny Sendlerowej daje nadzieję na to, że zawsze warto walczyć. Poznajcie jej historię!
27 komentarzy:

 1. Pozycja obowiązkowa dla mnie. Chyba zamówię . Pozdrawiam ! I Zapraszam na Księgę Nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele dobrego słyszałam o tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film coś mi się kojarzy, książkę bardzo chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka wywarła na mnie kolosalne wrażenie. Wszyscy wiemy, że Irena Semndlerowa uratowała życie tysiącom dzieci, ale jak to zrobiła jakoś ciągle mi umykało, a właśnie to pokazuje jak wielkim była człowiekiem, jak wielką była bohaterką. Sądzę, że każdy powinien zaznajomić się z tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie ta książka jest obowiązkową lekturą. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię taką tematykę, chociaż ciężko ją się czyta...

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca i warta przeczytania pozycja

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo wartościowa książka!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki, więc muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. To na pewno nie jest łatwa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry jak się masz? Jestem Brazylijczykiem i szukam nowych obserwatorów mojego bloga. A ja pójdę za twoją, kolejna część to po tłumaczu z flagami, nowych znajomych też mile widziane, bez względu na odległość.

  https://viagenspelobrasilerio.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratuluję patronatu :)

  Po tę książkę sięgnę na pewno, podziwiam panią Sendlerową i jej działania w getcie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam i byłam pod ogromnym wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Thank yous o much for sharing one more amazing book.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/08/atelier-des-ors-choeur-des-anges.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę tę mam w swoich czytelniczych planach, więc to tylko kwestia czasu, aż ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 17. Tę książkę warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Od dawna w planach. Kiedyś do niej dotrę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę ją mieć:D Czytałam dwie książki poświęcone Irenie Sendlerowej:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/07/rzecz-o-irenie-sendlerowej.html https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/komu-przeszkadzaja-zasugi-ireny.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Przyznam, że literatura wojenna to nie moja bajka. A jak jeszcze wchodzi w grę życie dzieci, za bardzo emocjonalnie biorę wszystko na klatę. Także tym razem nie dla mnie...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Niebywała kobieta. Oglądałam kilka lat temu film jej poświęcony. Muszę koniecznie przeczytać też książkę. Wielki szacunek mam dla jej czynów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger