Miłość i inne obsesje – Liane Moriarty
Recenzja przedpremierowa


"Wszyscy jesteśmy trochę szurnięci (…)".


Uwielbiam dzięki literaturze odkrywać zupełnie inną stronę interesującego mnie tematu. Książka "Miłość i inne obsesje" dokładnie taką perspektywę mi zapewniła, gdyż do tej pory nie spotkałam się jeszcze z ukazaniem takiego obrazu stalkingu. Poza tym to była zwyczajnie dobra powieść.


Liane Moriarty to australijska, bestsellerowa pisarka, która po ukończeniu szkoły pracowała w reklamie i marketingu. Jej książka pt. "Wielkie kłamstewka" została zaadaptowana przez HBO na serial, który zdobył wielką popularność. Autorka sprzedała ponad 14 milionów egzemplarzy swoich książek, a jej powieści zostały przetłumaczone na trzydzieści dziewięć języków. Mieszka w Sydney z mężem, synem i córką.


Ellen to hipnoterapeutka, która w końcu poznaje mężczyznę swojego życia. Jest nim Patrick - wdowiec posiadający na stanie dorastającego syna oraz… stalkerkę Saskię będącą jego byłą dziewczyną, która od kilku lat nie potrafi pogodzić się z rozstaniem. Ellen nie czuje przerażenia, lecz dziwne zaintrygowanie zachowaniem kobiety.


Fabuła najnowszej powieści Liane Moriarty początkowo zapowiadała historią osadzoną na kanwie dreszczowca, ale to jedynie pozory. Myślę, że wielu czytelników będzie miało początkowo takie właśnie przeświadczenie, gdyż wątek stalkingu idealnie wpasowuje się w ten właśnie gatunek literacki. Przerażające jest bowiem to, że Saskie pomimo kilku lat od rozstania z Patrickiem, zna rozkład każdego dnia swojego byłego, pojawia się w miejscach, gdzie mężczyzna bywa, a także chodzi na mecze jego syna. Kobieta staje się nieodłączną częścią codzienności Patricka, co ten zdaje się o dziwo akceptować. I to tyle z tych przerażających rzeczy, gdyż w miarę rozwoju toku akcji, cała ta historia przybiera zupełnie inny obrót, niż początkowo sądziłam. Taki suspens to niewątpliwie wielkie zaskoczenie.


Liane Moriarty ukazuje problem stalkingu z nieco innej strony. Saskia nie jest bowiem czarnym charakterem ukazywanej historii, choć mogłoby się tak na pierwszy rzut oka wydawać. Autorka przedstawia tę bohaterkę z jej własnej perspektywy dzięki pierwszoosobowej narracji, co pozwala czytelnikowi poznać pobudki jej zachowania i co ważne, w pewnej mierze, zrozumieć jej szaleństwo. Pod tym względem, Saskia jest chyba barwniejszą postacią niż Ellen, gdyż bardziej zaciekawia, wywołuje empatyczne uczucia i intryguje obsesją wywołaną wielkim zranieniem i opuszczeniem.


Drugoplanowym wątkiem książki jest temat hipnoterapii, jaką zawodowo zajmuje się Ellen. Muszę przyznać, że zafascynowała mnie profesja bohaterki, gdyż hipnoza sama w sobie jest intrygującym zjawiskiem. Autorka w powieści ukazała rozwiązywanie problemów za pomocą takiej terapii, odnajdywanie prawdziwych powodów konkretnych zachowań, a także problematykę etyki w tym zawodzie. Konkretne przypadki pacjentów przedstawione w powieści, jakimi zajmuje się Ellen to niezwykle ciekawy atrybut tej historii.


Liane Moriarty po raz kolejny oddaje w ręce czytelników wielowątkową powieść, pełną interesujących postaci i problemów, nad którymi czytelnik ma okazję się pochylić. "Miłość i inne obsesje" to bowiem książka wielowymiarowa, która potrafi zaskoczyć zarówno poprowadzeniem fabuły, a także nietuzinkowym ujęciem tematyki stalkingu. 
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak

26 komentarzy:

 1. Niesamowicie mnie zainteresowałaś tą książką. Nie słyszałam o niej wcześniej. O autorce też dopiero teraz się dowiedzialam. Chetnie poznam obie jej powieści.

  Pozdrawiam,
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja Wiolu. Książka na czasie. Pozdrawiam znad kawy zbożowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że też byłabym zauroczona tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to dobra książka dla tych, którzy mają dość sielankowości oraz przerysowanych historii z serii mroku. Właściwie to każdy kłamie, nawet jeśli nieświadomie albo ukrycie. Tak to właśnie jest, że czasami takie małe kłamstwa rodzą wielkie kłamstewka, a one ogromne kłopoty. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To coś zdecydowanie dla mnie, chętnie sięgnę po nią w wakacje.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka!
  Jelonkowa

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka bardzo intrygująca :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że i mnie wciągnęłaby ta książka :)
  PS. Ma dość ciekawą okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przeczytam! Zapowiada się bardzo ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie nie mam w planach tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chętnie przeczytam, zaciekawiłaś mnie :-) Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie przeczytam. Czytałam już książkę o stalkingu: "Cichy wielbiciel" Olgi Rudnickiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. O, tego to jestem ciekawa! Ja tylko oglądała pierwszy sezon Małych kłamstewek i bardzo mi się podobało, więc może powinnam teraz przeczytać coś tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o książce ani nie miałam okazji jej poznać, aczkolwiek muszę przyznać, że brzmi co najmniej ciekawie :))

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka o stalkingu... Takiej jeszcze nie czytałam. Chętnie zapoznam się z tą pozycją i przyjrzę bliżej realizacji tematu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna historia, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie pisałam recenzję książki, która poruszała między innymi problem stalkingu i takie historie bardzo lubię. A ten tytuł czeka już na moim czytniku. 😊

  OdpowiedzUsuń
 18. Książkę kojarzę, ale nie miałam okazji czytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo chciałabym przeczytać ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 20. Po takie recenzji mam ochotę przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo lubię takie książki. Pozdrawiam kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Stalking to przerażające zjawisko

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeczytałam 2 książki tej autorki i jak na razie się nie zawiodłam. Bardzo ciekawe połączenie obyczajowej opowieści z kryminałem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger