Zadra – Robert Małecki
"Żałoba jest najsmutniejszym z refleksów miłości".

Jakże symboliczny jest tytuł najnowszej książki Roberta Małeckiego, który odnosi się zarówno do samej intrygi kryminalnej, jak i życia prywatnego głównego bohatera całego tego cyklu. Zadra może bowiem umieścić się w naszym ciele na długie lata, powoli opanowując organizm. Może także przybierać formę bolesnego wspomnienia, które codziennie odnawia gojącą się ranę.


Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz oraz nauczyciel kreatywnego pisania. Jest laureatem najważniejszych nagród literackim w naszym kraju, w tym nagrody głównej Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły. Miłośnik kryminałów i thrillerów. "Zadra" to trzeci tom cyklu Chełmżyńskiego.


W lesie zostają znalezione zwłoki Roberta Beckera. Początkowo wszystko wskazuje na to, że mężczyzna popełnił samobójstwo, jednak wraz z rozwojem śledztwa, okazuje się, że jego śmierć może mieć związek z tajemniczym zaginięciem dwójki studentów sprzed szesnastu lat. Komisarz Gross wraz z pomocą niezawodnej aspirant Skalskiej, próbują poznać prawdę, która okazuje się bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.


"Zadra" to książka, która stanowi doskonały przykład tego, że napisany w dobrym stylu kryminał, może zawierać szeroko wyeksponowane wątki społeczne i psychologiczne. W historii ukazanej na łamach tej powieści, przenikają się bowiem ze sobą wskazane wyżej płaszczyzny, budując w ten sposób jej niepowtarzalny klimat. Jest tu więc i kryminał, i wątek obyczajowy, i jest także psychologia postaci. Wszystko to doskonale zagrało ze sobą, fundując czytelnikowi kilkugodzinną wędrówkę po miejscach, w jakie w rzeczywistości raczej się nie zapuszcza.


To kryminał, więc nie sposób nie ocenić złożoności sprawy, z jaką przyszło się tym razem zmierzyć komisarzowi Grossowi. Robert Małecki umiejętnie podrzuca czytelnikowi konkretne ślady, odsłania elementy stworzonej przez siebie skomplikowanej łamigłówki, ale także bazuje na niedopowiedzeniach i fałszywych tropach. Łączy przeszłość z teraźniejszością, wywołując u czytelnika wzmożoną pracę umysłową. A na końcu i tak zaskakuje zupełnie nieprzewidywalnym zakończeniem. Jak ja kocham takie kryminalne twisty.


Wierni czytelnicy tego cyklu z pewnością zostaną zaskoczeni w tej części wydarzeniami z życia prywatnego komisarza Grossa oraz nawiązaniem do śmierci jednego z policjantów. Ci natomiast, którzy nie czytali dwóch poprzednich tomów, otrzymają delikatny zarys najważniejszych wątków, dzięki czemu, nie odczują zbytnio dyskomfortu związanego z nieznajomością wcześniejszych części. Aczkolwiek trzeba przyznać, że czytelnik nastawiony na dogłębne analizowanie warstwy psychologicznej, jak i życia prywatnego bohaterów, winien poznać zarówno "Skazę" jak i "Wadę".


"Zadra" to książka o tym, że zło czasami przenosi się z pokolenia na pokolenie, a ludzi częściej niż miłość, potrafi połączyć tragedia. To także pełnokrwisty kryminał, którego intryga stworzona piórem autora, winna zadowolić najbardziej wymagające gusta, po lekturze którego otwartym zostaje pytanie dotyczące tego, co jest gorsze – zaginięcie, czy śmierć.


Z Robertem Małeckim


23 komentarze:

 1. Ta książka przewija mi się w internetach już jakiś czas i nawet mnie intryguje, ale na razie sobie ją odpuszczę, bo chcę zmniejszyć ilość nieprzeczytanych książek, które już mam w domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. No pięknie, po takiej recenzji, nic tylko się zaczytać... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie kryminalne pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachwalasz, ale to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry kryminał chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kwestią czasu tylko jest, kiedy na pewno sięgnę po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że można czytać bez znajomości poprzddnich tomów, ale chyba w tym przypadku będę chciała je również przeczytać, a raczej od nich zacząć.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam książki, ale przekonana jestem że gdzieś już o niej czytałam :)
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam jeszcze twórczości tego autora, ale może poznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cała seria jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki tego autora mam w planie na ten rok - czekają już na regale, więc nie ma innej opcji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Trudne tematy, ale widzę, że dobrze opisane i to się chwali. Słyszałam o tym cyklu same dobre opinie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam pierwszy tom cyklu i byłam zachwycona. Autor potrafi naprawdę dobrze pociągnąć rozpoczęte wątki. Na pewno sięgnę po więcej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tej książki. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 15. Z przyjemnością przeczytam, szczególnie że ostatnio polubiłam tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba nie miałam jeszcze okazji czytać książki tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie wiem dlaczego, ale jakoś nie mogę się polubić z prozą Małeckiego.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam jeszcze nic tego autora :/

  OdpowiedzUsuń
 19. Twórczość autora jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger