Algorytm Ady – James Essinger
"Co do zasady jedyny model zakładał wyjście za mąż, rodzenie dzieci i poświęcanie się dla małżonka".


Przyznam, że nie miałam pojęcia o tym, iż George Gordon Byron, czyli autor doskonale znanej mi powieści poetyckiej pt. "Giaur", miał taką córkę. Kobietę, która niestety urodziła się o kilkadziesiąt lat za wcześnie. Kobietę, która jak nikt rozumiała i czuła połączenie naszego, materialistycznego świata z zupełnie abstrakcyjną królową nauk, czyli z matematyką. Postać córki Lorda Byrona ze swoim niedocenionym geniuszem winna z pewnością zostać poznana przez jak najszerszą liczbę czytelników.


James Essinger to pisarz, redaktor, agent literacki i wydawca, zajmujący się projektami public relations. Autor książek i powieści non-fiction, piszący także jako ghostwriter. Studiował w Lincoln College, posiada magistra języka angielskiego i literatury z Oxford University. Uprawia dziennikarstwo, pisze także sporadycznie opowiadania i tworzy poezję.


"Algorytm Ady" to biografia Ady Lovelace, jedynej, prawowitej córki słynnego na cały świat Lorda Byrona. Książka ukazuje dzieciństwo kobiety, jej skomplikowane relacje z matką, przyjaźń z naukowcem Charlesem Babbage, ale przede wszystkim wielki geniusz, który niestety w świecie XIX-wiecznej Anglii, nie miał szansy zaistnieć.


Jakże fascynująca to była podróż w przeszłość, do czasów wiktoriańskiej Anglii, w której nieprzeciętna inteligencja córki Lorda Byrona dość mocno musiała zderzyć się z ówczesnym światem zdominowanym w pełni przez mężczyzn. James Essinger ukazując historię życia i śmierci Ady Lovelace, przybliżył czytelnikom granice, których żyjąca w tamtych czasach kobieta, nie była w stanie przekroczyć. Nawet jeśli była córką wybitnego literata, nawet jeśli była poważana przez środowisko i nawet jeśli los obdarował ją wielkim geniuszem. Życiorys prekursorki współczesnej informatyki jest więc w swej istocie równie fascynujący, co przygnębiający, gdyż patrząc z perspektywy współczesnego czytelnika, trudno uwierzyć, że umysłowa ciemnota wygrała z nauką i postępem.


Postać Ady Lovelace, którą James Essinger nam przybliża to kreacja nietuzinkowa. Postać, która z pewnością wyprzedzała czasy, w jakich przyszło jej żyć. Na kartach tej biografii odkryć można w pełni jej geniusz, jej nie dającą się opisać wyobraźnię, a także poczuć podziw dotyczący jej pragnienia kształcenia się i rozwijania swojego umysłu. Tym bardziej, że przecież córka Byrona, bezbłędnie wykonywała  role, jakie narzucało jej ówczesne społeczeństwo z wyższych sfer – była bowiem oddaną żoną i matką trójki dzieci. 


Warto i trzeba podkreślić, że książka ta w dużej mierze składa się z przytaczanych listów, jakie Ada wymienia ze swoim przyjacielem naukowcem. I właśnie w tej płaszczyźnie odnaleźć można ducha jej genialnego umysłu. Warstwa epistolarna jest bardzo znacząca, gdyż żaden, nawet najlepszy opis autora biografii, nie odda emocji i palety uczuć, jakie pojawiały się w życiu bohaterki. Do tego wszystkiego w publikacji odnaleźć można także sporo odniesień do ówczesnej kondycji angielskiej elity, a także anegdot i plotek z życia wyższych sfer, w jakich Ada się obracała. To taki smakowity kąsek dla fanów literatury.


Maszyna Analityczna miała szansę stać się prakomputerem, ale niestety pierwszy w dziejach algorytm Ady Lovelace nie został doceniony. Kto wie, jak wyglądałoby dzisiaj nasze życie, gdyby ta historia potoczyła się inaczej. "Algorytm Ady" to pasjonująca książka o pasji właśnie, o dążeniu do wyznaczonego sobie celu, ale także to historia o pokonywaniu własnych słabości. Warto poznać Adę i jej krótkie, ale jakże fascynujące życie.
Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak

16 komentarzy:

 1. Tak, warto poznać, ta książka zapewne poszerza wiedzę i to w ciekawy sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać książkę może będzie w bibliotece bo na Legimi nie ma.
  W 1977r.rozpoczęłam pierwszą pracę w Ośrodku Elektronicznym GUS jako operator maszyn cyfrowych ODRA. Pracowałam tam 5 lat 🙂 Super praca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią w przyszłości skuszę się na tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem komu na pewno polecę ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Umysłowa ciemnota... brak słów, ale choć to biografia, to mam ochotę poznać genialny umysł Ady z domu Byron

  OdpowiedzUsuń
 6. Już niejednokrotnie wspominałam, że chce przeczytać tę biografię.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chcę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię postaci, które wyprzedzają swoje czasy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanowię się jeszcze nad tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe czy przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy wstawilas zapowiedź tej książki pimyslalam, ze to nie dla mnie. Teraz zaczynam miec wątpliwości

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger