Obok niej – Liliana Fabisińska"(…) niewiele spraw jest tak prostych, jak się to wydaje na pierwszy rzut oka. I nawet dobrzy ludzie popełniają błędy".


Ta książka to dla mnie podwójne zaskoczenie. Pierwsze, odsłaniające zupełnie nowe oblicze prozatorskie Liliany Fabisińskiej. Drugie to doskonale skrojona intryga, która pozwala mi stwierdzić, że powieść ta jest świetnym materiałem na kasowy film utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego. "Obok niej" to dwa zaskoczenia i kilka godzin rewelacyjnej rozrywki.


Liliana Fabisińska to dziennikarka i pisarka, z wykształcenia kryminolog i pedagog. Autorka sztuk teatralnych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Swoją karierę dziennikarską rozpoczęła w czasopiśmie "Na przełaj", była także redaktor naczelną "Filipinki". Uwielbia spędzać czas przy kole garncarskim, a także pływać po kaszubskich jeziorach i podróżować.


Kinga wiedzie udane życie matki, żony, pani domu, a także nie narzeka na pracę zawodową. Jej wyjazd na imprezę zorganizowaną z tytułu 20-lecia studniówki zmienia jednak wszystko. Bohaterka spotyka dawnego kolegę z klasy, z którym nawiązuje namiętny romans. Gdy postanawia zmienić swoje życie i rozstać się z mężem, cała jej sytuacja zaczyna się komplikować. Na jaw wychodzą fakty, które zamieniają poukładaną rzeczywistość Kingi w jeden, wielki koszmar.


Jestem przekonana o tym, że miłośnicy twórczości Liliany Fabisińskiej, znający autorkę głównie z książek dla dzieci oraz powieści obyczajowych, będą mocno zaskoczeni tym, co przygotowała dla nich w "Obok niej". Nie jest to bowiem romans, co sugeruje nieco pierwsza część książki. Otóż warstwa miłosna stanowi jedynie wstęp do rozwinięcia całej, dość mocno pokręconej historii, w której nic nie jest takie, jakie wydaje się na początku. Myślę więc, że można książkę tę zaszeregować do popularnego obecnie podgatunku psychologicznej powieści obyczajowej, a w dużym uproszczeniu po prostu do thrillera psychologicznego. Autorka bowiem od pierwszej strony swojej powieści prowadzi z czytelnikiem dobrze skonstruowaną grę, której finał jest kompletnie nieprzewidywalny.


Liliana Fabisińska rozpoczyna historię Kingi dość sztampowo, bo przecież romans dojrzałej kobiety nie jest żadnym nowatorskim motywem. W kontekście tym czytelnik otrzymuje więc na początku pogłębioną analizę procesu zdrady ze wszelkimi emocjami, jakie temu towarzyszą. Jestem więc pełna uznania dla autorki, która potrafiła tenże oklepany temat pociągnąć dalej, rozbudowując go o zupełnie inne elementy, jakie czytelnik odkrywa śledząc rozwój akcji. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie bowiem rozwiązanie wszelkich tajemnic, jakie napotyka główna bohaterka. Autorce należą się wielkie brawa za tak umiejętne poprowadzenie całej tej historii, w której znajdziecie więcej zaskoczeń niż oczywistości.


Smaczku całości tego dreszczowca dodają wplatane w fabułę fragmenty pisane kursywą, ukazujące zwierzenia kobiety będącej w więzieniu. Czytelnik do ostatnich stron powieści nie wie, kim jest ta bohaterka i co złego musiało się wydarzyć, że została skazana. W tej płaszczyźnie więc pojawia się kolejne zaskoczenie i kolejny element perfekcyjnie skonstruowanej intrygi.


"Obok niej" to książka, która okazała się dla mnie niezwykle wciągającym thrillerem, na łamach którego co chwilę byłam zaskakiwana. Polubiłam nowe wcielenie Liliany Fabisińskiej i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, autorka znowu uraczy nas tak dobrze przygotowaną książką.


Z Lilianą Fabisińską


21 komentarzy:

 1. Po książki tego wydawnictwa sięgam w ciemno, ten tytuł też z przyjemnością bym poznała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam thrillery, a szczególnie te, które potrafią mnie zaskoczyć, więc zdecydowanie jestem na tak. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję owocnego spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę że to może być dobra pozycja czytelnicza dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że autorka poradziła sobie z dość oklepanym wątkiem miłosnym i ciekawie poprowadziła historię. Myślę, że po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam takie pozycje książkowe- thrillery psychologiczne to jeden z moich ulubionych gatunkow a ta pozycja totalnie wydaje sie byc w moich klimatach.

  Gratuluję z okazji narodzin córeczki- Niech Wam się Malutka zdrowo WAm chowa :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Autorki nie znam ale chętnie sięgnę po ten thriller :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kusi mnie od dnia pierwszej zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki, które co rusz zaskakują, na pewno należą do moich ulubionych. Nie cierpię flegmatycznej akcji. Tutaj byłabym zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tej książki, ale jeśli kiedyś trafi w moje ręce, to dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe, zapamietam sobie tytul

  OdpowiedzUsuń
 13. mi nie za bardzo po drodze z tą pisarką, ale kto wie, może ta książka to zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. skoro zaskakuje to sie może mojej znajomej spodoba, widzę że jej klimat:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam jeszcze tej autorki, ale Twoja opinia brzmi na tyle interesująco, że chcę poznać "Obok niej" ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię powieści tej autorki. Ta nowość już zakupiona. Czeka na czytanie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger