XII Sugestii. Przewodnik do szczęśliwego życia - Bogusław Szedny
"Szczęście jest w każdym z nas i nie zależy od zewnętrznych czynników".


Szczęście to pojęcie bardzo względne, gdyż stan pełnego zadowolenia z życia dla każdego oznaczał będzie coś zupełnie innego. Z pewnością jednak to w niematerialnej płaszczyźnie należy dopatrywać się podwalin radości ducha, do czego nawiązuje dwanaście sugestii przedstawionych w tej publikacji.


Bogusław Szedny to architekt szczęśliwego życia, który przez ponad piętnaście lat pracował jako dziennikarz radiowo-telewizyjny, a przez dziesięć prowadził biznesy. W 2011 r. zrezygnował z dotychczasowej życiowej drogi i zajął się samorozwojem. Autor mieszkając na Hawajach, stał się bezdomnym. Spędził w USA osiem lat i w 2015 r. wrócił na stale do Polski.


"XII Sugestii. Przewodnik do szczęśliwego życia" to publikacja ukazująca dwanaście tytułowych sugestii, które według Bogusława Szednego, zapewniają szczęśliwe życie. W książce zawarto także informacje, jak z nich korzystać, a także historię życia samego autora.


Muszę przyznać, że sugestie Bogusława Szednego, jakie przedstawił w swojej książce, nie są niczym nowatorskim i z pewnością nie zrewolucjonizują mojego myślenia na temat osiągnięcia stanu wewnętrznego zadowolenia. Otóż dwanaście rozdziałów, jakie zawiera ta publikacja, dotyka takich pojęć jak wybaczanie, akceptacja, życie dniem dzisiejszym, ufanie intuicji, czy też szacunek do innych, wdzięczność i rozwijanie własnych pasji. Wszystko to, o czym pisze autor nie zaskakuje więc niczym nowym, gdyż to w większości naczelne zasady, jakimi powinien w swoim życiu kierować się każdy człowiek. Bogusław Szedny zwyczajnie pogrupował je i w skondensowanej pigułce, zaserwował swoim czytelnikom, co oczywiście skłania do refleksji w temacie ich codziennego praktykowania.


Najciekawiej opisanymi przez autora sugestiami okazały się dla mnie "Żyjmy tu i teraz" z przykładem obejrzanego wywiadu z pewnym naukowcem, a także "Dbajmy o swoje ciało, umysł i duszę" z podanymi linkami do interesujących filmów na you tube. Rozdział o szanowaniu ludzi również wzbudził moje zaintrygowanie ze względu na odniesienie do medialnej manipulacji, jakiej jesteśmy poddawani. Najbardziej inspirującą okazała się natomiast sugestia o podążaniu swoimi pasjami.


Autor dość obszernie przedstawił także historię swojego życia, która dla wielu może stać się swoistym punktem odniesienia do wprowadzenia zmian we własnej codzienności. Z zaciekawieniem bowiem zgłębiłam nietuzinkowe losy Bogusława Szednego. Myślę także, że wartością dodaną tej publikacji są pojawiające się licznie refleksje autora na różne tematy, natomiast warstwa liryczna jest zupełnie zbędna, gdyż nie wnosi niczego nowego do całej konwencji książki.


Przewodnik Bogusława Szednego to z pewnością interesujący przerywnik czytelniczy, który w swoich pewnych aspektach, skłania odbiorcę do refleksji w temacie zasad, jakimi powinno kierować się w życiu, aby osiągnąć spokój ducha. Znalazłam w tej książce kilka cennych myśli, które na stałe zadomowiły się w mojej głowie, więc czas spędzony przy jej lekturze nie okazał się stracony.
Egzemplarz recenzencki otrzymany od autora.

27 komentarzy:

 1. Dobra lektura na jesienny, pochmurny czas😉

  OdpowiedzUsuń
 2. lekka pozycja w sam raz na jesień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie książką numer 1 o szczęściu jest "O szczęściu" W Tatarkiewicza. Dla każdego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wykluczam, że kiedyś ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem jakąś szczególną fanką poradników, ale od czasu do czasu warto do nich zaglądać, więc może się skuszę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie brzmi może innowacyjnie, ale dość relaksująco.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mam w planach sięgać po ten poradnik na razie.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem chyba nie jest to coś dla mnie, ale książka na pewno znajdzie swoich zwolenników. Ja sama mam ją komu polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zupełnie nie dla mnie. A przynajmniej nie na tym etapie życie :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mojej znajomej by się przydał :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio czytałam książkę o podobnej tematyce, więc na razie tę odpuszczam, ale kto wie może kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z jednej strony lubię takie motywacyjne książki (nawet ostatnio widziałam, że w Empiku są przecenione), ale jakoś nie sądzę, żeby ta książka mi się spodobała. Myślę, że szczęście zależy od własnych poglądów. Każdego uszczęśliwia coś innego. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Moja mama kiedyś czytywała takie książki, mnie zupełnie do nich nie ciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tym razem chyba powiem, że to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Raczej nie czytam takich książek. Piszesz ze nie znalazlas w niej nic nowatorskiego, oabwiam sie ze ze mna byloby podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię motywujące poradniki, więc chętnie poznam i ten :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Znam osoby które czytają takie poradniki. Szkoda, że to nic nowatorskiego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Szczęście to bardzo indywidualna sprawa. Nie ma na nie jednego pomysłu, nigdy więc nie wierzyłam w takie poradniki. Każdy musi znaleźć swój sposób na bycie szczęśliwym.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kto wie.. może się skuszę na lekturę tej książki :))

  OdpowiedzUsuń
 21. Przepadam za wszelkiego rodzaju przewodnikami, skuszę się i na ten.

  OdpowiedzUsuń
 22. Poradnik na pewno pomoże niejednej osobie. Zapoznam się z nim.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger