"Ścieżki we mgle" - Edyta Kowalska
 Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
"Na prawdziwą miłość warto czekać nawet wiele lat. Czasem można się pomylić, ale trzeba próbować, żeby jej nie przegapić (...)".


Dość długo czekaliśmy na trzecią odsłonę tytułowych ścieżek. Po "Ścieżkach życia" i "Ścieżkach przeszłości" przyszedł czas na te, prowadzone we mgle. Każdą z tych książek można czytać zupełnie odrębnie i każda, łącznie z tą najnowszą, przemyca ważne myśli, o których warto pamiętać.


Edyta Kowalska to absolwentka pedagogiki, filologii polskiej oraz zarządzania, z zawodu nauczycielka. Autorka kocha zwierzęta, wiosenne kwiaty, uwielbia czytać i podróżować. Mieszka od kilku lat z mężem, synem, psami i kotem w małej miejscowości na Śląsku.


Ula po traumatycznych przejściach związanych z trwaniem w toksycznym związku, spędza lato nad polskim morzem, w pensjonacie "Morskie Opowieści". Tam, przez zupełny przypadek poznaje Józia - chłopca dorastającego w patologicznej rodzinie, oraz dwóch mężczyzn - Mikołaja i Jakuba. Bohaterka pragnie pomóc chłopcu, a do tego w stosunku do dwóch, nowych znajomych, zaczynają kiełkować w niej uczucia, których nie potrafi jeszcze do końca sprecyzować.


Edyta Kowalska w swojej najnowszej książce dotyka trudnych tematów, które w gatunku powieści obyczajowej, bardzo często brane są przez autorów na tapet. Wątkiem przewodnim jest tutaj bowiem źle ulokowane uczucie, które wywołuje ogromne piętno na życiu głównej bohaterki. Rozczarowanie, obwinianie siebie o zaślepienie i totalną głupotę w kwestii zachowania drugiej strony to uczucia, które definiują codzienność Uli. A jak pokazuje autorka, nie jest łatwo podnieść się po takiej życiowej porażce, która miała przecież być najlepszym co nas spotkało. W aspekcie tym, kreacja psychologiczna głównej bohaterki została przez Edytę Kowalską dość dobrze sportretowana, a jej uwidocznione stany emocjonalne, dodają realizmu całej fabule.


Czytelnicy na łamach tej powieści oprócz warstwy stricte miłosnej, odnajdą także wywołujący wiele emocji, wątek wychowywania się w patologicznej rodzinie. Mowa tutaj o postaci Józia, którego rodzice alkoholicy zmuszają do kradzieży w sklepach. Wszelka krzywda dziejąca się dziecku wywołuje mój głęboki sprzeciw, dlatego też z wielką uwagą śledziłam losy tego chłopca, zdeterminowane przez decyzję brata i po części, zachowanie Uli. Myślę, że to ważne by każdy z nas nie odwracał głowy na krzywdę, jaka dzieje się tuż za rogiem, co właśnie w pełni pokazuje postawa głównej bohaterki, będącej gotowej działać za wszelką cenę.


Na łamach tej opowieści o gorzkim smaku rozczarowania z pewnością odnajdzie się wiele czytelniczek, którym los zgotował niemiłą niespodziankę. Edyta Kowalska w swojej książce zadaje trafne pytania i zmusza do głębokiej refleksji w temacie tego, czy warto ponownie zaufać i otworzyć się na nowe. To wzruszająca i chwytająca za serce powieść, którą zdecydowanie polecam.

18 komentarzy:

 1. Kolejna ciekawa propozycja do czytania na zimę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Średnio interesująca :)

  http://www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka która wzbudza tak ważne refleksje, zdecydowanie jest warta uwagi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapisuję, czas w końcu przeczytać coś o miłości. Może tą książka zachęcę się do innych tego gatunku książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam dwóch poprzednich części ale na tę książkę zwróciłam jakiś czas uwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze wcześniejszych książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem przekonana, czy by mnie zainteresowała ta powieść.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam o tej książce same dobre opinie, Twoja recenzja zdaje się to potwierdzać. Nic, tylko się rozglądnąć za tymi ścieżkami we mgle;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O tak, nadrobię na pewno, super patronat <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję patronatu.:) Książka jest już u mnie, jestem jej bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że będzie równie emocjonująca, co poprzednie części.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba odnalazłabym się w tej książce, ciekawa mi się wydaje być:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie zapoznałabym się nie tylko z tą książką, ale całą serią.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger