"W zapachu włoskiej kuchni, czyli badante ze Wzgórza Czterech Wiatrów" - Lucia
"Bo ja, mimo że już dziesięć lat mieszkam w Italii, ani przez moment nie traktuję Włoch jako mojej ojczyzny, nawet drugiej, chociaż lubię ją bardzo. Ale tylko lubię".


Pierwsze wspomnienia polskiej badante poznałam w 2013 r. Trzecim tomem zamykającym cały ten cykl, autorka i zarazem bohaterka swoich książek, podsumowuje dziesięć lat swojej bytności na obczyźnie. I jak to w takich analizach bywa, pojawiają się plusy oraz minusy ukazujące pełen wachlarz przeżyć, z jakimi przyszło zmierzyć się Polce daleko od swojej ojczyzny.


Lucia, czyli Lucyna Kleinert w wieku dwudziestu dwóch lat wyjechała wraz mężem na Śląsk. Od tego czasu na stałe mieszka w Chorzowie, będąc szczęśliwą matką syna i córki. Autorka w 2013 r. wydała swoje włoskie wspomnienia pt. "Dziennik badante, czyli Italia pod podszewką", w 2014 r. natomiast "Życiorys PRL-em malowany" oraz w 2015 r. "Opowieści ascolańskie i inna włoszczyzna". W internecie możecie znaleźć blog pisarki pt. "Poza granicami Polski i nie tylko".


"W zapachu włoskiej kuchni, czyli badante ze Wzgórza Czterech Wiatrów" to kontynuacja wspomnień autorki znanej czytelnikom z dwóch poprzednich książek. Lucia tym razem jako włoska badante opiekuje się dwójką starszych ludzi, z których jedno choruje na Alzheimera, a drugie ma bezwładne nogi. Bohaterka mieszka w domu wraz z pozostałą rodziną swoich podopiecznych i bardzo często wykorzystywana jest również do innych prac domowych.


Tom kończący cały cykl "Okiem cudzoziemki" dosłownie naszpikowany jest wieloma oryginalnymi przepisami potraw, o których wielu czytelników z pewnością nigdy nie słyszało. Pomyślcie bowiem chociażby o serniku z włoską ricottą, o pizzy rustico dobrej zarówno ciepłej, jak i zimnej, czy też o ravioli z kasztanami. Nie wspominając o nietuzinkowym rosole z naleśnikami i sosie paprykowym. Na dobrą sprawę z samych przepisów, jakie w tej książce zaprezentowała autorka, można by stworzyć osobną książkę kucharską. A co warto dodać, Lucyna Kleinert w swoich recepturach podaje polskie zamienniki, których można użyć w procesie gotowania. Trudno nie nabrać ochoty na jedzenie podczas opisów tradycyjnej włoskiej kuchni, gdyż to bardzo ważna płaszczyzna, bez której nie mogłyby się odbyć żadne dyskusje o włoskiej mentalności i kulturze.


Podobnie jak w poprzednich częściach wspomnień, jest tutaj także obecna szeroko zaakcentowana płaszczyzna przemyśleń własnych dotyczących profesji, jakiej autorka się podjęła. I mam wrażenie, że wnioski, jakie nasuwają się włoskiej badante mają coraz mocniejszy, negatywny wydźwięk. Autorka bowiem opisuje jawne wykorzystywanie jej obecności w domu, gdzie zamiast wykonywać wyłącznie obowiązki opiekunki, pełni praktycznie rolę pomocy domowej. Nie unika także gorzkich refleksji na temat tego, jak ta profesja wyniszcza psychicznie i fizycznie na każdym polu. To bardzo potrzebna warstwa, uświadamiająca czytelnikom, jak praca badante wygląda w rzeczywistości i z jakimi wyzwaniami przychodzi się zmierzyć ludziom, którzy się jej podejmują. Myślę,  że podczas zgłębiania życia codziennego Lucyny Kleinert, wielu czytelników mocno zdziwi się poznając szkodliwość tego zawodu dla zdrowia osoby, która go wykonuje.


W książce został także wpleciony wątek wymiaru choroby, jakim jest Alzheimer. Lucyna Kleinert podkreśla, że w Italii nie ma chyba rodziny, w której nie pojawiłaby się ta choroba. Snuje także rozważania na temat wyniszczającej siły Alzheimera oraz tego, że nie zastanawiamy się nad jej ogromem, gdy jesteśmy młodzi. To bardzo ważne myśli, które z pewnością skłaniają do pogłębionej refleksji.


Lucia poprzez spisanie swoich wspomnień i przedstawienie ich szerszemu gronu odbiorców, odczarowała obraz pracy za granicą oraz ostrzegła przed pułapkami, jakie czyhają na osoby wykonujące zawód badante. Jak pokazuje autorka, życie na obczyźnie to "ciężki kawałek chleba", ale w jej przypadku, ogólny bilans emigracji wyszedł na plus. I to chyba jest najbardziej optymistyczna myśl, która będzie towarzyszyć mi podczas rozważań o niuansach takiej profesji.Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki.

24 komentarze:

 1. Jeszcze się zastanowię nad lekturą tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż poczułam zapach włoskiej kuchni!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać zapiski i wspomnienia ludzi mieszkających oraz pracujących w innych krajach. Można w ten sposób dowiedzieć się masę ciekawych rzeczy i poznać mentalnośc mieszkańców danego kraju. Myślę, że to coś podobnego do "Pod niemieckimi łóżkami" - książki napisanej przez polską sprzątaczkę pracującą dla Niemców.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie, tytuł będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie, chętnie bym przeczytała taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Włochy i chętnie podglądnęłabym co tam autorka o nich postanowiła napisać. Nie miałam pojęcia, że Alzheimer jest tam taki powszechny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat ciekawy, tym bardziej, że pokazuje jak jest naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Może przy okazji po nią sięgnę 💞

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zbytnio mnie nie zaciekawiła :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka świetna i temat intrygujący. Skuszę się

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie coś dla mnie- jestem miłośniczka Italii oraz kuchni włoskiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja mama mieszka we Włoszech już kilkanaście lat i kocha ten kraj. Czuje się bardziej Włoszką, niż Polką. Książka musi być ciekawa, zwłaszcza ze względu na obecność włoskich przepisów kulinarnych. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o zawodzie badante.

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej mnie kuszą włoskie smaki i przepisy, które są w tej książce... Chętnie ją poznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. I need to read this book, I am always excited to learn about Alzheimer's disease. Thank you :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam poprzedniej części.

  OdpowiedzUsuń
 18. Odkrywasz kolejne nieznane mi lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie znam tej serii i jak na razie nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawy temat poruszony w książce. Warto czerpać z doświadczenia innych.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wątek Alzheimera może być ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 22. Czyli ostatni tom można potraktować jak książkę kucharską.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger