Praca marzeń dla osób kochających książkiSłyszeliście zapewne bardzo trafną myśl mówiącą o tym, że wystarczy wybrać pracę, którą się kocha, a nie przepracuje się ani jednego dnia więcej w swoim życiu. Aby osiągnąć taką komfortową sytuację, trzeba więc najpierw określić, co kocha się robić. W przypadku książkoholików odpowiedź jest oczywista, czyli czytać! Obcowanie z książkami umożliwia wykonywanie sporo różnych zawodów, o których dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć.

Praca w bibliotece to chyba pierwsza profesja, jaka nasuwa się każdemu miłośnikowi czytania. Wykonywanie tego zawodu to codzienne obcowanie nie tylko książkami, ale także z czytelnikami, którzy często proszą o pomoc w wyborze konkretnych tytułów. Warto wspomnieć, że współczesny bibliotekarz to także osoba posiadająca świetną wiedzę w zakresie pozyskiwania i gromadzenia informacji, a także ta, która prowadzi spotkania autorskie.

Praca w księgarni to przede wszystkim profesja dla osób, które doskonale czują się w bezpośredniej obsłudze klienta, a do tego mają sporą wiedzę w zakresie nowości wydawniczych, jakimi codziennie zalewany jest nasz rynek. Wartością dodaną tej pracy jest dość duża elastyczność w zakresie godzin oraz rabaty i opusty dla pracowników.

Praca w antykwariacie wymaga o wiele większej znajomości specjalistycznej wiedzy z zakresu wyceny książek. Poza tym, bardzo często to także praca w terenie polegająca na skupywaniu całych księgozbiorów i wycenie danej książki u właściciela na miejscu. 

Praca w wydawnictwie daje dość szerokie perspektywy, gdyż łączy w sobie kilka profesji. Od tłumacza, ilustratora, korektora i redaktora tekstu po specjalistę do spraw marketingu książki. Każdy z tych zawodów charakteryzują zupełnie inne umiejętności.

Praca recenzenta książek to zupełnie nowa profesja, która zaczyna dopiero raczkować w naszym kraju. Uznani twórcy internetowi piszący swoje recenzje bądź nagrywający filmy na you tube, zyskują coraz większe uznanie wśród wydawnictw i autorów. Profesjonalizacja tej sfery to już niezaprzeczalny fakt.

Praca moderatora spotkań autorskich to praca pełna wyzwań. Każde, kolejne spotkanie z konkretnym autorem wymaga bowiem dokonania dogłębnego researchu. To praca dla osób lubiących czytać, ale także rozmawiać i dyskutować w przestrzeni publicznej.

Praca promotora czytania to zawód, który cały czas ewoluuje i posiada w sobie wielki potencjał. Osoba wykonująca taki zawód musi dość dobrze orientować się w działaniu social mediów, posiadać zmysł organizacyjny oraz wiele kreatywnych pomysłów. To zawód, którego ogranicza jedynie własna wyobraźnia.

Wskazałam wam najbardziej tradycyjne zawody dla osób kochających książki i czytanie, ale także te, które dopiero raczkują w tej sferze. Warto jeszcze wspomnieć o pracy introligatora, ghostwritera, redaktora portalu literackiego, czy też agenta literackiego. Jak widzicie, wybór jest całkiem spory, warto więc szukać na bieżąco swojej pracy marzeń na sprawdzonych portalach, jak chociażby sprawdzać oferty pracy na Jobsora, gdzie znajdziecie spory wybór ogłoszeń z podziałem na konkretne województwa.


Po wielu latach mojej blogowej aktywności w sferze książkowej, wykonuję kilka zawodów z listy, którą wam przedstawiłam. Jestem zarówno recenzentem książek, moderatorką spotkań autorskich oraz promotorką czytelnictwa. Czasami zdarza mi się także świadczyć usługi redaktorskie. Praca związana z czytaniem to dla mnie codziennie nowe wyzwania i wielka satysfakcja, dlatego wiem, że warto robić w życiu to, co się kocha.   


Wpis powstał we współpracy z portalem Jobsora.

31 komentarzy:

 1. Pracowałem w bibliotekach szkolnych 5 lat. Bardzo mile to wspominam Wiolu :)Post bardzo ciekawy. {Pozdrawiam z burzowego Południa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kiedys marzylam o pracy w bibliotece, bo tam spedzalam sporo wolnego czasu. Lubie klimat bibliotek, antykwariatow i ksiegarni, zapach zarowno nowych jak i starych ksiazek :) Teraz nie chodze za czesto do biblioteki, ale tworze swoja wlasna w domu. Udanego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie idealna praca związana z książkami to taka, by płacili mi za czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez kilka lat pracowałam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry tekst. Gratuluję możliwości wykonywania aż tylu zawodów jednocześnie. To musi być super uczucie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze chciałam pracować W bibliotece, a w obecnej chwili praca recenzenta książek to jest to, co chciałabym robić jak najdłużej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Pracuje w bibliotece szkolnej więc książki mam cały czas. Oprócz tego praca recenzenta książek to jest praca, która chce wykonywać jak najczęściej i jak najdłużej.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze chciałam pracować w bibliotece, ale los pokierował mnie w zupełnie innym kierunku... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapewne większość osób - recenzentów - wykonuje to hobbistycznie, trudno więc nazwać to pracą, ale życzę każdemu by swoje hobby przekuł na pracę i wynagrodzenie za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Otóż to, zawsze z miłością do wykonywanej pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja zawsze chciałam pracować w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny post. Bardzo fajnie, gdy znajdzie się pracę, która będzie związana z tym, co lubimy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. szkoda, że wybierając swoją ścieżkę kariery nie pomyślałam i zawodzie introligatora :( ale nie mogę narzekać, bo pracuję z książkami i codziennie cieszę swoje oczy ich widokiem (jestem bibliotekarką w szkole podstawowej). Ale tak, zawodowy czytacz to byłoby coś!

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda, że niektóre zawody związane z książkami są u nas raczkujące, chociażby recenzowanie książek :) ale może kiedyś to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Praca w bibliotece to sama przyjemność dla osób lubiących książki :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Księgarnia i wydawnictwo to super opcje!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy post! Gratuluję, że Tobie udaje się wykonywać pracę (a nawet kilka prac) marzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 18. praca przy książkach wydaje się być super :)

  OdpowiedzUsuń
 19. To prawda. Praca z książkami przynosi mi sporo satysfakcji.

  OdpowiedzUsuń
 20. Uważam, że każdy bloger jest promotorem czytelnictwa.
  Praca w bibliotece szkolnej to wiele wyzwań i wiele radości.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mi zawsze marzyła się praca w wydawnictwie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ważne aby lubiło się to co robimy i żeby szło za tym godne wynagrodzenie.
  Ja akurat na gotowaniu nie zarabiam, choć dobrze by było 🌹🌻🏵️🌸

  OdpowiedzUsuń
 23. ale rewelacja! bardzo mi się podoba to, że robisz coś co kochasz i jesteś z tego zaodowlona ;) od razu człowiekowi aż się chce pracować ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Cudownie że robisz to co kochasz, zarażając innych swoją miłością do książek:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zawsze marzyła mi się praca w bibliotece :) Ale też na przykład posady w redakcji księgarni internetowej bym nie odmówiła - tworzenie opisów książek, autorów - to byłoby coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kasa za czytanie, spełnienie marzeń

  OdpowiedzUsuń
 27. Słyszałam tą tezę i myślę, że jest prawdziwa :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Jako bibliotekarz powiem, że moja praca, to przede wszystkim kontakt z ludźmi, co powoduje, że bywa czasem trudno... Bywa też i nudno, zwłaszcza teraz w wakacje, jak przychodzi mało ludzi i nie ma też za wiele książek do opracowania... Ale i tak kocham swoją pracę ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. No proszę ile opcji do wyboru. Chciałabym pracować w bibliotece, ale chyba wykłócałabym się z każdym, kto pozaginał rogi albo w jakikolwiek sposób zniszczył książkę :D Więc chyba bym się nie nadawała.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam nadzieję, że każdy z nas w końcu natrafi na pracę marzeń. Jeśli chodzi o mnie, to niedawno udało mi się to osiągnąć i bardzo się z tego powodu cieszę. Trafiłam na wspaniałą firmę oraz kierowników, którzy skupiają się na motywacji zespołu w trudnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger