"Gdy nadeszło życie" - Aneta Krasińska
"(…) czasem trzeba odpuścić, bo inaczej zwariujemy".


Ostatnie zdanie tej książki dotyczące tego, ile kłamstw tkwi w każdym z nas, skłoniło mnie do szeroko zakrojonej refleksji w tym właśnie temacie. Kłamstwo to bowiem nieodzowny element naszego życia, który czy tego chcemy, czy też nie, wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Kłamią również bohaterowie tej powieści. Okłamują nawet samych siebie.


Aneta Krasińska to absolwentka filologii polskiej ukończonej na Uniwersytecie Łódzkim, która uwielbia rodzinne podróże po Europie. Autorka najlepiej odpoczywa w otoczeniu przyrody lub zabytków, lubi obserwować ludzi oraz przestrzeń. Mama dwójki dzieci, miłośniczka literatury kobiecej, napisała kilka artykułów naukowych. Zadebiutowała powieścią pt. "Finezja uczuć".


Czterdziestoletnia, dobrze prosperująca singielka Magda zachodzi w nieplanowaną ciążę ze swoim przyjacielem z liceum. Nowa sytuacja wywraca jej życie do góry nogami, na czele ze zmianami w ciele. Podczas urodzin swojej przyjaciółki Marceliny, bohaterka wraca do niezabliźnionej przeszłości, a w końcu zaczyna rodzić. W szpitalu czeka na przyjście nowego życia.


"Gdy nadeszło życie" to drugi tom trylogii autorki ukazujący perypetie przyjaciół z czasów liceum. Tym razem Aneta Krasińska wzięła na tapet losy Magdy, dotykając tym samym tematu nieprzepracowanej traumy z przeszłości, która potrafi ciągnąć się za człowiekiem wiele długich lat. Bohaterka jest przykładem takiej osoby, bowiem od dwóch dekad nie potrafi pogodzić się z tragedią, jaka spotkała ją w czasach młodości. Nieplanowana ciąża wyzwala więc w niej pokłady grubo zakopanych wspomnień, które nadal bolą. Autorka ukazując losy Magdy unaoczniła niezaprzeczalny fakt mówiący o tym, że dopóki nie rozliczymy się z przeszłością, nie będziemy w stanie budować nowej przyszłości. I na owo rozliczenie nie ma jednej recepty, bowiem czasami wystarczy do tego mały impuls, a czasami zupełna rewolucja.


Aneta Krasińska poprzez ukazanie perypetii Magdy i Darka zadaje także ważne pytanie o zasadność oraz potrzebę brania ślubów, które przy nieplanowanych ciążach, bardzo często stają się nieodzownymi elementami wspólnego życia. Dwa, zupełnie różne punkty widzenia ścierają się więc ze sobą, doprowadzając do ciekawych wniosków. Z pewnością warte odnotowania jest także zachowanie matki Darka i jego niezbyt zdrowe przywiązanie do niej, które wywołało moje głębokie oburzenie.


Jednym z wątków pobocznych tej historii jest temat legalizacji związków homoseksualnych, a także związanej z tym adopcji dzieci. Biorąc pod uwagę nasze nastroje społeczne, to temat dość kontrowersyjny i z pewnością wywołujący wiele różnorakich emocji. Cieszę się, że autorka w swojej prozie, przemyca ważne myśli i przede wszystkim nie ocenia przeróżnych postaw. Spore wrażenie zrobiła na mnie także opisana z wielką dbałością o szczegóły, akcja porodowa w szpitalu.


"Gdy nadeszło życie" to historia o zmianach, jakie czasami muszą nadejść, abyśmy postawili kolejny krok do przodu. O zamknięciu przeszłości i o pogodzeniu się z losem, który zazwyczaj bywa bardzo niesprawiedliwy. A także o kłamstwach, z których składa się nasze życie.Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Szara Godzina.

25 komentarzy:

 1. Jakoś nie wzbudziły mojego zainteresowania :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. oj ciezki temat widze dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza część serii bardzo mi się podobała, więc tę również z ogromną ciekawością przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę,że przeczytałabym tę książkę z zaciekawieniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za recenzję i cieszę się, że poruszane przeze mnie tematy wzbudziły zainteresowanie. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też dziękuję za recenzję, a lekturę odkładam na jesień :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka u mnie na półce, ale zapowiada się tym razem trudniejsza tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam tej serii więc z chęcią nadrobię zaległości :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Dawno nie czytałam nic z polskiej literatury, a recenzja tej powieści brzmi ciekawie. Myślę, że skuszę się na pierwszą i drugą część.

  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. A więc są i warte dyskusji tematy i też postaci, które potrafią wywołać skrajne emocje. Jestem ciekawa tej postaci, która Cię oburzyła. U mnie byłoby pewnie podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że to coś dla mnie :)
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 14. Widzę dobrą serię książek 😆

  OdpowiedzUsuń
 15. Z chęcią sięgnę po pierwszą część. Kurcze wstyd się przyznać ale nie pamiętam kiedy ostatni raz coś czytałam ;/

  OdpowiedzUsuń
 16. Może być bardzo ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawa propozycja na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zachęcająca recenzja! :)

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubie takie życiowe historie podsuwające tematy do przemyśleń

  OdpowiedzUsuń
 20. Dużo trudnych wątków, książka wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 21. Obie książki zapowiadaja się bardzo ciekawie- poruszają ciekawą tematykę, która w pewien sposób skłania człowieka do refleksji

  OdpowiedzUsuń
 22. Podoba mi się pierwszy cytat

  OdpowiedzUsuń
 23. Pełna emocji opowieść o współczesnej kobiecie i jej rozterkach macierzyńskich

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger