"Nauczyciel" - Agnieszka Ziętarska

Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Podobno nic w naszym życiu nie dzieje się przypadkowo, a ludzie, którzy stają na naszej drodze, w swój wyjątkowy sposób zmieniają oraz dopełniają niezapisane jeszcze karty losu".


Po lekturze "Samobójcy" dość często wracałam do postaci Flory i Felisa, zastanawiając się, w jakim kierunku potoczą się ich dalsze losy. Jak się okazuje, Agnieszka Ziętarska w drugim tomie swojej serii, postawiła na drodze bohaterów sporo przeszkód, fundując im istny rollercoaster emocji. 


Agnieszka Ziętarska to absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. Marzycielka, miłośniczka literatury, nie wyobraża sobie świata bez odrobiny magii. Jest szczęśliwą mamą, mieszkającą w malowniczej miejscowości na obrzeżach Gdańska. Zadebiutowała powieścią "Samobójca" rozpoczynającą serię pt. "Niezmienni".


Moc Felisa zmniejsza się z każdą godziną, dlatego też bohater wraz z Florą, w ekspresowym tempie poszukują recepty na odwrócenie jego przeznaczenia. Ich wysiłki nie przynoszą jednak spodziewanych efektów, a do tego wszystkiego, pojawiają się nowe komplikacje. Otóż Przewodnicy nie pozwolą na utratę władzy i zrobią wszystko, aby rewolucja Niezmiennych nie doszła do skutku.


Muszę przyznać, że drugi tom serii "Niezmienni" zaskoczył mnie niezwykle wartką akcją, jaką zawiązała autorka. Otóż główni bohaterowie prowadzą prawdziwy wyścig z czasem, co w konsekwencji generuje wiele wydarzeń, jakie mają miejsce. Podczas tej lektury praktycznie nie ma czasu na chwilę odpoczynku, gdyż cały czas coś się dzieje, a zwroty akcji skutecznie wprawiają czytelnika w osłupienie i niedowierzanie. W fabule znajdziecie bowiem takie wątki, jak porwanie, okropne eksperymenty, odnalezienie ojca Flory, czy chociażby pewną niespodziewaną śmierć.


Kontynuacja "Samobójcy" to także głębsze wejście w świat Niezmiennych. Autorka szerzej przybliża zasady rządzące tymi nietypowymi istotami. Nakreśla wszelkie zakazy i konsekwencje ich złamania. W końcu stawia kilka istotnych pytań, które nie znajdują jeszcze swojej odpowiedzi, ale wywołują zainteresowanie czytelnika oraz pobudzają wyobraźnię do działania. Mowa tutaj o wyczerpującej się mocy, a także o dzieciach ludzi i Niezmiennych oraz ich właściwościach, a także o roli Przewodników w całej strukturze tego świata.


Jest magia, paranormalny wymiar obok tego ludzkiego, a więc jak to w tym gatunku bywa, jest także miłość. Uczucie Flory i Felisa nieco ewoluuje, ale nie zmienia to faktu, że bohaterowie wspierają się wzajemnie i są gotowi oddać życie za ukochaną osobę. Pierwszoosobowa narracja obojga bohaterów i przeplatanie się rozdziałów to w moim przekonaniu dobry zabieg, wpływający na uatrakcyjnienie fabularne.


"Nauczyciel" to książka, która pozostawiła mnie z wieloma pytaniami dotyczącymi świata Niezmiennych. Mam nadzieję, że Agnieszka Ziętarska w trzecim tomie pt. "Wieczny" wyjaśni wszystkie moje wątpliwości, oddając w ręce czytelników dopełnioną trylogię. Czekam na to z niecierpliwością.19 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś dla mnie, jestem byłym belfrem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii książek, ale zaciekawiły mnie. Żebym tylko znalazła na wszystko czas ;)
  Obserwuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Magia i paranormalny wymiar kusi, by przeczytać tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem, to raczej nie mój świat literacki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też uważam, że nic nie dzieje się w życiu przypadkowo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej powieści wcześniej. O pierwszym tomie też, więc chyba to nadrobię po Twojej recenzji.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Super że książka prowokuje do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesująca książka. Myślę, że może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję patronatu :) Chętnie poznam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Od czasu do czasu sięgam to tego typu książek, więc na pewno kiedyś do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tej serii, ale nie należy ona do moich klimatów czytelniczych, więc się nie skuszę ;). Ale gratuluję kolejnego patronatu ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratuluję patronatu. Nie znam tej serii.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger