"Carska droga" - Teresa Monika Rudzka

Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Każdy ma taką Carską Drogę, na jaką zasługuje".Postawy kobiet mogą dzielić całe pokolenia, a jednak nasza natura i pragnienia pozostają takie same, dziś jak i sto lat temu. Zmieniają się czasy i narzędzia, przy pomocy których zupełnie inaczej realizujemy swoje życiowe cele, ale jedno pozostaje niezmienne – pragniemy prawdziwej miłości, która zbyt często przynosi więcej szkody, niż pożytku.


Teresa Monika Rudzka to urodzona we Wrocławiu, a mieszkająca w Lublinie, polonistka i dziennikarka, która pracowała również jako bibliotekarka, agentka ubezpieczeniowa i sekretarka. Autorka swój wolny czas wykorzystuje na lekturę dobrej książki i obejrzenie interesującego filmu. W 2010 r. zadebiutowała dobrze przyjętą powieścią pt. "Bibliotekarki".


Krysia Sadowska przed I wojną światową wychodzi za mąż za Rosjanina, Jurija Antonowa Mazana, wojskowego lekarza. Danusia w komunistycznej Polsce porzuca marzenia o studiach i oddaje swoją rękę Bogusiowi, właścicielowi firmy remontowej. Renata to pisarka, która po stracie jedynej córki, szuka miłości w sieci. Lily po bolesnych doświadczeniach ze swoją nieuleczalną chorobą, utrzymuje swojego chłopaka. Wszystkie losy kobiet łączy tytułowy, carski trakt.


Najnowsza powieść Teresy Moniki Rudzkiej to słodko-gorzka próba zdiagnozowania skomplikowanej kobiecej natury, która od wieków przysparza płci pięknej samych dylematów i zawiłych sytuacji. Wszystkie bohaterki ukazane w książce, pomimo różnej sytuacji życiowej – od wieloletniej samotności po wielodzietne małżeństwo, myślą podobnym torem i podobnie poddają się urokowi mężczyzn. Ten schemat widoczny jest zarówno w postawie Krysi, która żyła sto lat temu, jak i współcześnie. Autorka niezwykle dogłębnie analizuje psychikę kobiety, trafnie diagnozując przy tym przyczyny pewnych mało racjonalnych zachowań, a nawet szaleństw. Takie po prostu jesteśmy i nic w tej materii się nie zmienia.


Bohaterki ukazane w książce popełniają błędy, za które potem drogo płacą, jednak wspierają się wzajemnie, analizując to, co ich spotyka, a następnie wyciągając z tego trafne wnioski. Gorzej rzecz ma się z mężczyznami, którzy pojawiają się na kartach tych historii. To bowiem bardzo gorzki obraz męskości, podszyty ciągłym zdobywaniem kolejnych kobiet, zdradami, skąpstwem, mataczeniem, okłamywaniem i cwaniactwem. To w mojej opinii bardzo stronniczy i jednokierunkowy punkt widzenia, w którym rozczarowanie naturą płci męskiej jest aż nadto widoczne.


Tytułowa "Carska droga" to oprócz autentycznego miejsca znajdującego się na Podlasiu, które zbudowane na przełomie XIX i XX wieku, miało łączyć carskie twierdze, jest przede wszystkim widoczną metaforą życia każdej kobiety, na której drodze pojawia się miłość i inne uczucia. Ważne jednak, by mądrze z nich korzystać, o czym niestety główne bohaterki książki zbyt często zapominają, przysparzając sobie tym samym kolejnych problemów i uczuciowych rozterek.


Nie mogę nie wspomnieć o Renacie, będącej w moim przekonaniu w dużej mierze alter ego samej pisarki, która również straciła córkę. Anastazja pojawia się bowiem w innych książkach autorki, podobnie jak Remedios ukazana nieco w tle, a z którą wiąże się zaskakujące zakończenie, będące jednocześnie puentą wszystkich przedstawionych historii kobiet. W powieści pojawia się również pewna postać, którą miłośnicy prozy autorki spotkają w każdym jej utworze, a także motyw szkatułkowy, czyli książki w książce, co również jest trafionym pomysłem.


Kolejna książka Teresy Moniki Rudzkiej skłoniła mnie do wielu przemyśleń w temacie kobiecej natury i tego, czego same w sobie nie zauważamy. Zastosowana przez autorkę wielotorowa narracja ukazująca różnorakie punkty widzenia to na pewno wartość dodana tej książki. Jeśli chcecie zmierzyć się z własną carską drogą, warto skonfrontować swoje wyobrażenia z historiami kobiet, jakie przedstawiła autorka.


Z Teresą Moniką Rudzką


23 komentarze:

 1. Świetna pozycja. Pozdrawiam wieczorową porą z upalnego południa kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mnie zaciekawiłaś tą pozycją powiem Ci! Normalnie już zamawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, warto bliżej przyjrzeć się tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająca recenzja :) Kusi mnie żeby ją przeczytać i poznać te historie kobiet!

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To zdecydowanie coś dla mnie. Świat kobiet jest niezwykle fascynujący i czytając takie historie poznajemy po troszę siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Another interesting title
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 7. myślę, że mogłaby mi się spodobać...lubię myśleć o meandrach kobiecej natury :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie :).

  Dopisuję tą książkę do mojej listy czytelniczej :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę chętnie przeczytam ⛱️⛱️⛱️

  OdpowiedzUsuń
 10. Podejmuję wyzwanie i zmierzę z=się ze swoją carską drogą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie chcę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się ciekawie- bardzo dobrze napisana recenzja

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam takie książki. Muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. No to mnie również zaintrygowałaś. Lubię takie książki...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje się, ze to ciekawa i warta poznania tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam chyba tylko jedną, wcześniejszą powieść autorki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki. Tą mnie zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka dla mnie! Na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger