"Wołyń. Bez litości" - Piotr Tymiński

"To, co rozpętała ta wojna, na pewno pozostawi straszne, trwałe blizny (...)".


Muszę przyznać, że na słowo "Wołyń" reaguje bardzo emocjonalnie, gdyż w mojej głowie pojawiają się od razu obrazy niewyobrażalnego bestialstwa na ludziach, jakie miały wówczas miejsce. Dlatego też, książka ta czekała na swoją kolej na mojej półce, bardzo długo. Jak się jednak okazało, powieść ta oparta na autentycznych wydarzeniach, w dużej mierze skupia się na losach samoobrony Polaków, który nie jest tematem zbyt dobrze znanym.


Piotr Tymiński to z wykształcenia magister historii, specjalista od mniejszości narodowych w Polsce. Ojciec dwóch dorosłych synów, rocznik 1969. Autor dobrze przyjętych książek pt. "Przybysz" oraz "Lwowski ptak".


Mała wioska Osty na Wołyniu. Rok 1943. W Wielki Czwartek, nad dom Stanisława Morowskiego, napadają Ukraińcy – dobrze znani mu sąsiedzi. Bohater staje się jedynym ocalałym z tego mordu, a swoją bezsilność i rozpacz przekuwa w chęć pomszczenia bliskich. Staszek przyłącza się więc do polskiego oddziału walczącego z ukraińskimi nacjonalistami, przeżywając wiele chwil mrożących krew w żyłach.


Nie da się pisać o Wołyniu z tego okresu, nie dotykając tematu okrucieństwa, jakiego doznali nasi rodacy od ukraińskich nacjonalistów. Piotr Tymiński również dopełnia tego obrazu poprzez ukazanie barbarzyńskich metod mordowania Polaków, jednak cała książka nie epatuje tego typu opisami. Owszem, w utworze znalazłam kilka, jak choćby wzmianka o małej dziewczynce pociętej nożem i zakopanej w mrowisku, aby jej śmierć była długa i męcząca, jednak nie jest to tematem przewodnim tej książki. Służy raczej dopełnieniu obrazu przyczyn i skutków określonych decyzji, które niestety łatwe nie były, jak chociażby rozkopywanie grobów pochowanych, by uzyskać dodatkową broń.


"Wołyń. Bez litości" to w głównej mierze książka o dziejach polskiego oddziału, który oprócz tego, że musiał bronić polskiej ludności przed Ukraińcami, to jeszcze zmuszony był dostosowywać się do polityki niemieckiego okupanta, a także być niezwykle ostrożnym w stosunku do sowieckich partyzantów. Jest więc w tej powieści sporo opisów bitew i zasadzek. Jest duża ilość bohaterów przybierających pseudonimy. Jest także mnóstwo różnego rodzaju miejsc, do których partyzanci się przemieszczają. Nie da się ukryć, że początkowo trudno odnaleźć się w takiej ilości bohaterów i ciągłej zmianie miejsca akcji, jednak w toku jej rozwoju, można się do tego przyzwyczaić, śledząc bacznie losy polskiego oddziału.


Piotr Tymiński nie skupia się zbytnio na warstwie psychologicznej, co nieco utrudnia zrozumienie pewnych motywów postępowania. Autor jedynie w minimalnym stopniu odkrywa przeżycia wewnętrzne Staszka, które można by z pełną odpowiedzialnością przenieść na innych, skrzywdzonych Polaków. Nie jest to kreacja pełna, jednak z pewnością autorowi udało się ukazać wielką odwagę polskich partyzantów, niezłomność oraz niemoc, jaka ich otaczała. A to w kontekście całej tej książki, jest według mnie, najistotniejsze.


"Wołyń. Bez litości" to książka pokazująca w pełni to, że nie możemy uogólniać, gdyż nie każdy Ukrainiec sprzyjał nacjonalistom i nie każdy Polak był kryształowy. Z pewnością jednak obrona Wołynia była wówczas walką na śmierć i życie, pozbawioną jakiejkolwiek litości. I warto mieć pojęcie o tym, jak wyglądała i z jakimi przeciwnościami przyszło się mierzyć naszym rodakom.


Z Piotrem Tymińskim


Egzemplarz recenzencki otrzymany od autora.

23 komentarze:

 1. Bardzo ciekawi mnie ta tematyka, więc to zdecydowanie coś dla mnie. Ja tak samo jak ty, na słowo Wołyń reaguję emocjonalnie, a przed oczami pojawiają mi się straszne kadry z filmu o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo delikatny temat, od razu się wzruszam jak o tym myslę

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie raczej ją sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuję tytuł :) chętnie przeczytam. Bardzo mnie ciekawi temat Wołynia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie zabrakło w tej książce spojrzenia ze strony Ukraińców.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tę książkę i uważam, że warto po nią sięgnąć. Autor bardzo drobiazgowo opisuje działania oddziału Staszka, co pozwala na lepsze zrozumienie ich położenia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Cenią sobie twórczość Pana Piotra, więc na pewno przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki muszą poruszac

  OdpowiedzUsuń
 10. Może jak będę starsza to mnie zainteresuje

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie coś dla mojego męża!

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię książki o takiej tematyce, więc z chęcią zapoznam się i z tą pozycją.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moi dziadkowie pochodzili z Wołynia. Wiele słyszałam na temat tego, co się tam działo. Z chęcią, choć też trwogą przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapisuję tytuł i za jakiś czas przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam inną powieść autora i bardzo miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przyznam że na takie tematy reaguję bardzo emocjonalnie...nie wiem czy to dla mnie.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Trudny temat, więc może w formie fikcji literackiej będzie lżej się czytało.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger