Wkrótce premiera "Około północy" Mariusza Czubaja24 kwietnia nakładem Wydawnictwa W.A.B. premierę będzie miała najnowsza książka autorstwa Mariusza Czubaja pt. "Około północy", która jest niczym jazzowa impresja na kilka instrumentów w nocnym klubie. Przydymiona, ale spontaniczna. Życiowa, ale niepozbawiona sporej dozy fantazji. Przede wszystkim jednak to najdojrzalsza powieść w dorobku autora.


Warszawa, 1969 r. Na pogrzebie Krzysztofa Komedy spotykają się różne osobistości świata. Jedną z nich jest kontrabasista i były AK-owiec Tadeusz, który w oparach knajpianych klimatów ze swadą opowiada o teraźniejszości i wydarzeniach, które ją ukształtowały. Mimo początkowej niechęci coraz więcej mówi też o swojej przeszłości… I nie zawsze są to dobre wspomnienia. Wewnętrzny smutek Tadeusz stara się równoważyć tym, co dla niego najważniejsze – muzyką oraz znajomością z pewną kobietą. Jednak o ile ta pierwsza bywa nieśmiertelna, tę drugą zaskakująco łatwo jest uśmiercić…

Równolegle z Tadeuszem swoje opowieści zaczynają snuć dwaj inni mężczyźni - niespełnieni, nieszczęśliwi, pełni mrocznych tajemnic. Okazyjne spotkania tej trójki doprowadzą do sytuacji, które zmuszą ich do przewartościowania dotychczasowych priorytetów.

Muzyka jest nieśmiertelna.
Człowiek – nie.

Czy nóż wbijany w ciało może synkopować? Czy da się rozpisać morderstwo na nuty i akordy, czy jednak zawsze będzie improwizacją? Ta książka to nie tylko świetny kryminał, to hołd oddany polskiemu jazzowi lat sześćdziesiątych, Warszawie tamtych czasów i ludziom, którzy ten jazz, tę Warszawę czynili wyjątkowymi. Powieść Czubaja brzmi jak zagrana na tenorze albo alcie, a nie wystukana na klawiaturze. Pamiętacie requiem dla Coltrane’a Komedy? Około północy to requiem dla najciekawszej, najbardziej szalonej dekady zeszłego wieku.
Pablopavo

Nowa powieść Mario Czubaja to absorbujący miks historii i fikcji, ubogacony kryminalną nutą i zaskakującym finiszem. Jej bohater, charyzmatyczny kontrabasista, mógłby być równie dobrze centralną postacią zaginionej powieści Marka Hłaski, ostatniego komiksu Grzegorza Rosińskiego lub wystrzelonego w kosmos nowego obrazka Xawerego Żuławskiego. Pomimo ponurej, komunistycznej oprawy mamy tu praktycznie wszystko – jazz, rock’n’rolla, wątki literackie, Powstanie Warszawskie, kapitalnie oddany klimat półświatka artystycznej cyganerii, miłość i randomowy seks, wreszcie frapującą intrygę kryminalną – jednym słowem: znakomicie zrekonstruowany demi-monde, pełen twardzieli, wrażliwców, niegodziwców i pięknych pociągających kobiet. 
Tymon Tymański

Mariusz Czubaj (ur. 1969) – pisarz, profesor antropologii kultury, karateka. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Gościnnie udziela się w zespole Marcina Świetlickiego Zgniłość – gra na saksofonie.
Autor powieści kryminalnych z profilerem Rudolfem Heinzem – 21:37 (W.A.B. 2008), Kołysanka dla mordercy (W.A.B. 2011), Zanim znowu zabiję (W.A.B. 2012), Piąty beatles (W.A.B 2015) i Dziewczynka z zapalniczką (W.A.B. 2018)– a także cyklu z detektywem Marcinem Hłaską: Martwe popołudnie (Albatros 2014) oraz R.I.P. (Albatros 2016). Razem z Markiem Krajewskim napisał Aleję samobójców (W.A.B. 2008) i Róże cmentarne (W.A.B 2009).
Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 r. za 21:37, a w 2017 za R.I.P.

Znacie twórczość autora? Jesteście zainteresowani przeczytaniem tej książki?


Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem W.A.B.

15 komentarzy:

 1. Czytam o tej książce kiedy sprawdzałam zapowiedzi na ten miesiąc, ale ,,przeszłam obok niej obojętnie" i może to był błąd, ale mogę go naprawić.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie do poszukania tej pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam, bo Czubaj to jeden z moich ulubionych kryminalnych autorów :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam autora i raczej nie jest to książka po którą bym sięgnęła w pierwszej kolejności.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam ją w nowościach wydawniczych, z ciekawością bym sięgnęła:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nic nie czytałam tego pisarza, choć miałam okazję go poznać na Grandzie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Musiałabym przeczytać kilka stron aby zobaczyć czy mnie wciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Około północy" to książka, która zaskakuje już samym pomysłem na fabułę. Gdy się ją rozpocznie, zaskakuje jeszcze bardziej każdym swoim elementem i jest to oczywiście zaskoczenie bardzo pozytywne. Polecamy z całą pewnością wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dużo pozytywnych opinii czytałam o tej książce. Na pewno po nią sięgnę, bo dawno nie czytałam żadnej książki Mariusza Czubaja i szczerze mówiąc odrobinę już za jego twórczością zatęskniłam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger