"Kwiaciarka" - Anna Kasiuk


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Takie jest życie. Zaskakuje swoją szczodrością, ale potrafi się upomnieć o to, co jego. Bo tak naprawdę nic, o czym sądzimy, że należy do nas, nie jest nasze".
Gdy na spotkaniu autorskim z Anną Kasiuk dowiedziałam się, że niebawem powstanie kontynuacja "Andromedy", niecierpliwie czekałam na tę książkę. Otwarte zakończenie losów bohaterów z pierwszej części zostawiło mnie bowiem z dużym niedosytem. "Kwiaciarce" udało się go w końcu zaspokoić.


Anna Kasiuk to z wykształcenia magister ubezpieczeń, która przez wiele lata była zawodowo związana z międzynarodowym koncernem. Pisanie to dla niej odskocznia od codzienności, ceni sobie prawdomówność i dialog, nie znosi kłamstwa. Mieszka wraz z rodziną w małym domku pod Warszawą.


Mija trzynaście lat od wydarzeń, jakie miały miejsce w życiu Judyty i Szymona. Bohaterka jest właścicielką kwiaciarni "Lawendowy dzban" i z pełną pasją oddaje się komponowaniu bukietów. W jej życiu osobistym niestety od dawna się nie układa. Gdy więc po tylu latach spotyka Szymona, wracają do niej uczucia sprzed lat, które nigdy nie wygasły.


Rozsmakowałam się w prozie Anny Kasiuk, dlatego też pewnie "Kwiaciarka" przyniosła mi tyle czytelniczej przyjemności. Z pewnością wpływ na ten stan rzeczy miał również wiek bohaterów, którzy obecnie jako trzydziestolatkowie, są mi o wiele bliżsi emocjonalnie. Podczas lektury tej powieści zaobserwowałam ewolucję osobowości Judyty i Szymona, którzy dojrzalsi o nowe doświadczenia, jakie ich spotkały, nieco inaczej patrzą na otaczający ich świat. Autorce udało się więc z pewnością odmalować skalą zmian ich charakterów, która przecież jest nieodzowną częścią ludzkiego życia.


Myślą przewodnią dalszych losów szkolnej miłości jest to, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Anna Kasiuk odmalowując pięknym, epickim językiem, pokręcone drogi dwójki głównych bohaterów, wywołuje u czytelnika przemyślenia dotyczące decyzji, jakie podejmujemy w ciągu naszego życia oraz konsekwencji, jakie ze sobą niosą. W szczególności mowa tutaj o Judycie i jej skomplikowanej sytuacji, wywołującej wiele wzburzenia spowodowanego wątkiem nadużycia seksualnego.


Interesującą płaszczyzną fabularną tej książki jest wątek florystyki, czyli pasji Judyty. Anna Kasiuk obrazowo opisuje piękne dzieła sztuki, jakie można stworzyć z kwiatów. Przyznam, że fenomenalnie odmalowany klimat kwiaciarni z pasją to niewątpliwie wartość dodana tego utworu.


"Kwiaciarkę" można czytać nie znając "Andromedy", jednak dla zrozumienia złożoności relacji, jakie połączyły Judytę i Szymona, polecam oczywiście zapoznać się najpierw z pierwszą częścią tej wciągającej historii. Anna Kasiuk Epilogiem wieńczącym tę powieść, wywołała na mojej twarzy łzy wzruszenia, co najbardziej cenię sobie w tego typu prozie. Mam nadzieję, że i ja nabywam wspomnianą mądrość wraz z upływającym czasem.


Z Anną Kasiuk


19 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki Ani! Pisze wspaniale!

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, może się na nią skuszę:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobra recenzja Wiolu, no i gratuluję spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam 'Andromedę' i bardzo mi się podobała. Jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wyglądacie, a książkę na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tego rodzaju literaturę, wciągającą i zaskakującą.Pierwszej części nie czytała ale będę musiała do niej sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie zapoznam się z twórczością autorki :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. No to muszę sięgnąć po Andromede

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę musiała poznać twórczość tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie miałam okazji czytać jeszcze żadnej książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki polskich autorów. O "Andromedzie" słyszałam, jednak nie miałam okazji czytać. Ale kiedy już się skuszę, będę miała na uwadze też drugą część.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam okazji czytać żadnej książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam okazję czytać i naprawdę bardzo mi się podobała :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej autorce i o obu jej książkach, chętnie poznam je w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka już czeka na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger