"Nowe jutro" - Agata Polte
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
Recenzja przedpremierowa


"(…) nie można wpuścić kogoś do swojego serca, a później tak po prostu o nim zapomnieć".

Nie jest łatwo pisać dojrzale, z potrzebną głębią i przede wszystkim dostatecznie przystępnie, by zjednać sobie młodych czytelników, szukających w literaturze rzeczywistości, którą znają na co dzień. Autorka "Nowego jutra" z pewnością zalicza się do tej grupy twórców.


Agata Polte to fanka siatkówki i skoków narciarskich. Jej sposobem na życie jest sarkazm, z czym jej przyjaciele już nie polemizują. Autorka studiuje, cały czas pisze, oraz recenzuje książki na blogu. Zadebiutowała w 2018 r. powieścią pt. "To, czego nie widać".


Oliwia trzy lata temu straciła swoją siostrę w wypadku samochodowym. Nastolatka od tego czasu obwinia się o tę tragedię, ale próbuje żyć w miarę normalnie. Chodzi do szkoły, spotyka się z przyjaciółką oraz poświęca swój czas na wolontariat w przedszkolu. Gdy właśnie tam poznaje Mikołaja, rodzą się w niej zupełnie nowe uczucia. Początkowa nieufność przeradza się w sympatię mającą swój dalszy ciąg.


Agata Polte w swojej najnowszej powieści, podjęła się bardzo trudnego tematu dotyczącego wpływu śmierci bliskiej osoby na całe życie rodzinne. Sytuacja głównej bohaterki, jaką autorka nakreśliła z wielką dbałością o szczegóły, wzbudza wiele emocji. Trudno bowiem nie poczuć wściekłości na postawę ojca Oliwii, który całkowicie stracił kontrolę nad własnym życiem, zaszczuwając przy tym codzienność żony i córki. Autorce udało się pokazać w pełnej krasie mechanizm swoistego wyparcia traumatycznego przeżycia połączony z uzależnieniem alkoholowym. Ważny przy tym jest także temat nieprzepracowanej żałoby, która wcale nie kończy się po roku od śmierci bliskiej osoby. Żałoby, która czasami, tak jak w przypadku ojca Oliwii, przechodzi w stan totalnego upadku i degrengolady. 


Pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki, dzięki której czytelnik otrzymuje relacje z kolejnych wydarzeń, jakie mają miejsce w jej życiu, pozwala poznać cierpienie i ból osoby, która tak wiele straciła. Ważny jest przy tym wątek wolontariatu, którego uzdrawiające działanie autorka dość mocno zaakcentowała w swojej powieści. Myślę, że to ważne, gdyż młodzi czytelnicy powinni czerpać dobre wzorce z postaw bohaterów zgłębianych przez siebie książek.


Agata Polte nie boi się dotykać problemów, które towarzyszą współczesnym młodym ludziom w ich codziennym życiu. Jest w tej książce wiele cierpienia i smutku, ale także przede wszystkim sporo nadziei na tytułowe, nowe jutro. Przesłanie, jakie wyłania się z historii Oliwii wyzwala wiele refleksji, a towarzyszące tej lekturze emocje pozwalają mi dołączyć ją do grona najlepszych polskich powieści young adult. "Nowe jutro" z pewnością rozgrzeje więc wasze serca i umysły oraz pozwoli uwierzyć, że wszystko jest możliwe.14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawi mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie Wioleto tą zapowiedzią. Pozdrawiam ze śnieżnego pogranicza kielecko - małopolskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książka wpisana na listę must read :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie chcę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi wspaniale, chętnie sięgnę po książkę, jest w niej coś co przyciąga uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 6. oj bardzo prawdziwy ten cytat, taki trochę... Paulo...

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję patronatu :) Young adult nie porywa mnie szczególnie, ale może jeszcze nie trafiłam na coś szczególnego :P

  OdpowiedzUsuń
 9. A chęcią ją przeczytam :) gratulacje patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że książka porusza wartościowe kwestie. Ufam wydawnictwu i ufam Tobie, więc wierzę, że to lektura, po którą warto sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję patronatu, książka porusza ważną tematykę, lubię takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że ważne tematy porusza, poszukam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger