"Uwięziona pomiędzy światami" - Sara OliverRecenzja przedpremierowa
Premiera - 7.11 2018 r.

"(...) gdy podejmujemy jakąś decyzję, to rzeczywistość rozdziela się na dwa równoległe pasma".Zawsze intrygowało mnie pojęcie równoległych światów. Czasami fantazjowałam nawet, jaka mogłaby być druga, trzecia czy też czwarta ja, żyjąca w innej rzeczywistości. Myślę, że w tym kontekście książka Sary Oliver pobudzi do podobnych rozmyślań wielu młodych miłośników gatunku new adult.


Sara Oliver mieszka z mężem w Düsseldorfie. „Uwięziona pomiędzy światami” to pierwszy tom "Trylogii Światów" do której napisania zainspirowało autorkę posiadanie siostry bliźniaczki. Sara wychowywała się z siostrą we wsi w południowych Niemczech.


Ve przyjeżdża do swojego ojca, osamotnionego naukowca który mieszka na odludziu w wielkim zamku, w niemieckich górach. Na miejscu okazuje się, że tata gdzieś zniknął, a bohaterka zupełnie przypadkowo za pomocą windy umieszczonej w podziemiach zamku, przenosi się do innej rzeczywistości. Tam poznaje drugą siebie, czyli Nicky. Obydwie dziewczyny muszą sobie zaufać, by odnaleźć ojca.


Ta książka jest według mnie idealnym materiałem na film dla młodzieży. Wyobraźcie sobie bowiem stare, mroczne zamczysko gdzieś na niemieckiej prowincji, tajemnicze zniknięcie osamotnionego naukowca, podróże do świata równoległego i wszechobecny, zagadkowy klimat. Idealna sceneria do śledzenia z zapartym tchem losów bohaterów. W fabule tej powieści wszystko do siebie pasuje – atmosfera się zagęszcza, tajemnica czeka na swoje odkrycie i jest zaskakujące oraz jednocześnie otwarte zakończenie wskazujące na kontynuację.


Sara Oliver bardzo poważnie podeszła do tematu świata równoległego, przywołując w minimalnej formie pewne obliczenia i pojęcia znane fizykom. Na zasadzie kontrastu ukazała także kreacje psychologiczne postaci, jakie żyją w równoległych rzeczywistościach. Ta różnica odczuwalna jest w samej Ve, która jako Nicky jest zupełnie inna. Obie bohaterki łączy jedynie fizyczne podobieństwo, a różnica charakterów i wyznawanych systemów wartości pomaga wyodrębnić dwie zupełnie inne osobowości. Podobnie rzecz przedstawia się z samą z matką dziewczyn, czy też z Finnem. To niezwykle ciekawe obserwować takie zderzenie dwóch różnych światów.


"Uwięziona pomiędzy światami" to powieść wpisująca się idealnie w gatunek new adult nie tylko dlatego, że ukazuje perypetie młodych ludzi, ale także dlatego, że pojawia się pierwsze, ważne uczucie, wystawione na wielką próbę. Warto także wspomnieć, że relacja jaka zaczyna łączyć Ve z Finnem z tego drugiego świata, wywołuje wiele niespodziewanych wydarzeń. A jak rozwinie się dalej, dowiemy się zapewne w drugim tomie tej trylogii. 


Głównej bohaterce nie jest łatwo wybrać pomiędzy swoim życiem, a nowym z chłopakiem nie ze swojego świata, do którego zaczyna coś czuć. Jestem pewna, że Sara Oliver w dalszych tomach "Trylogii Światów" ma w zanadrzu przygotowanych wiele niespodzianek dla czytelników, gdyż jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Polecam tę książkę w szczególności młodzieży, ale nie tylko, gdyż łączy w sobie elementy prozy dla nastolatek oraz  dla osób dorosłych.  

Wpis powstał w ramach współpracy z Grupą Wydawniczą Literatura Inspiruje.

23 komentarze:

 1. Świetna recenzja, a i książka oddaje to co / o czym lubię czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie chyba nie mam na nią większej ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie się zapowiada. Lubię takie tematy, choć do młodzieży nie należę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też lubię dumać o innych rzeczywistościach więc tę powieść będę miała na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli premiera wkrótce. Sam tytuł zachęca do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiły mnie te światy równoległe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj.Zaciekawiłaś mnie tą książką. Dziękuję za interesującą recenzję. Zapraszam w moje progi. Serdecznie pozdrawiam:))
  http://ukatji.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat światów równoległych to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie, fabuła interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. może w wolnym czasie sięgnę po ową pozycję;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się ta pozycja. Na pewno po nią sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy temat. A że uwielbiam New Adult, chętnie przeczytam. Dotąd nie miałam pojęcia o istnieniu tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytam NA i szkoda, że to trylogia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Rzadko sięgam po serię, ale ta brzmi jak coś, co mogłoby mi się spodobać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niezła fabuła, lubię takie uwikłania w światach.

  OdpowiedzUsuń
 16. Brzmi intrygująco:)
  https://slonecznastronazycia.blog/

  OdpowiedzUsuń
 17. bardzo zainteresowała mnie ta pozycja! :) Ja jednak sięgnę po nią dopiero po nowym roku gdyż harmonogram książek do przeczytania mam naprawdę napięty - głównie dzięki Tobie :*

  OdpowiedzUsuń
 18. Po fantastykę sięgam niebywale rzadko, ale zaciekawiłaś mnie tą ksiązką więc spróbuję dać jej szansę

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja tez miałam takie marzenia o kilku światach - ciekawa jestem jak autorka podeszła do tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Rzeczywiście bardzo intrygujące te światy równolegle :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger