"Joga z krzesłem. Praktyka jogi Iyangara z użyciem krzesła" - Shifroni Eyal

"Joga jest dla każdego. Nikomu nie powinno się odmawiać szansy doświadczania jej dobrodziejstwa".

Przy pomocy odpowiedniego krzesła, można ze swoim ciałem zrobić naprawdę wiele, ale tylko pod warunkiem posiadania solidnych podstaw w praktyce jogi. Muszę przyznać, że niektóre z ćwiczeń ukazanych w tym poradniku, zdecydowanie przerosły moją wyobraźnię. Jak dobrze więc, że publikacja ta jest dostępna dla każdego.

Eyal Shifroni studiuje i praktykuje jogę od 1978 r., a od 1985 r. jest jej nauczycielem. Obecnie pracuje w środku Iyengara Yoga Center of Zichron-Ya’akov w Izraelu. Prowadzi także warsztaty z zakresu jogi Iyengara na całym świecie, w tym w Polsce.

"Joga z krzesłem" to publikacja składająca się z ośmiu rozdziałów ukazujących zastosowanie konkretnych rodzajów asan przy pomocy krzesła. Książka została wzbogacona o zdjęcia pokazujące jak winny wyglądać poszczególne pozycje. Całość natomiast zwieńcza dodatek w postaci łagodnych ćwiczeń dla każdego.

Już na samym wstępie do tego niezwykle praktycznego przewodnika po nauce jogi, czytelnik jest informowany, że książka ta nie jest przewidziana dla nowicjuszy, gdyż aby zacząć stosować ukazane w niej propozycje asan, należy znać podstawy jogi. To bardzo ważna informacja, gdyż próby zupełnych laików w tej materii mogłyby zakończyć się groźnymi urazami. Z moją, dość okrojoną wiedzą odnośnie jogi, udało mi się wykonać kilkanaście z ukazanych pozycji.

Eyal Shifroni podzielił proponowane przez siebie bloki ćwiczeń ze względu na rodzaje pozycji. Dzięki temu mamy w tej publikacji praktycznie wszystko – od pozycji stojących i siedzących po rożnego rodzaju wygięcia i skręty. Przy każdej pozycji autor opisuje zwięźle w komentarzu poszczególne etapy ćwiczenia oraz korzyści, jakie ono wywołuje. Znajdą więc tutaj coś dla siebie zarówno biegacze i rowerzyści, czy chociażby osoby pragnące rozwinąć swój zmysł równowagi. Najbardziej zaawansowanym etapem według mnie są skręty, których ukazane warianty wywołują zdumienie możliwościami ludzkiego ciała.

Publikacja została wydana w dużym formacie A-4 co z pewnością wpływa na jej praktyczniejsze użytkowanie. Wzbogacenie o ponad 350 zdjęć każdego z wariantów ćwiczeń z pewnością ułatwia wykonywanie ich samemu w domu. Na końcu poradnika zamieszczono zaś ważny dodatek ukazujący jogę rekreacyjną dla każdego, oczywiście przy pomocy krzesła. Dzięki temu nowicjusz może także spróbować swoich sił.

To niesamowite, że przy pomocy tak prostego przedmiotu jak krzesło, można przywrócić elastyczność mięśni, czy tez rozwinąć świadomość i kontrolę ciała. "Joga z krzesłem" to praktyczny przewodnik dla wszelakiej maści joginów, którzy pragną pogłębiać możliwości swojego ciała i umysłu za pomocą nauki jogi. Wpis powstał w ramach współpracy w Wydawnictwem Galaktyka.

16 komentarzy:

 1. hmmm niektóre pozycje z tej ksiązki wydaje mi się że dla mnie mogłyby się źle skończyc ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda ćwiczę codziennie i jestem w miarę rozciągnięta, ale nie wiem, czy dałabym radę wykonać takie ćwiczenia. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze wiedzieć, że taka publikacja istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od samego patrzenia na zdjęcia wszystko mnie boli hihi.

  A poważnie, to jakoś nie miałabym zaufania do krzesła ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Raz czy dwa próbowałam jogi i chociaż mi się podobało to jakoś nie mogłam się zmotywować do kolejnych prób. Książka na razie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. coś w sam raz....chyba dla każdego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie dla mnie :P
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wszystkie ćwiczenia z jogi są dla mnie, ale chętnie zaglądnę do książki :)
  tak jak ten czarny kotek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym chociaż raz wybrać się na zajęcia z jogi, w tym wypadku książka to chyba za mało

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja jestem nowicjuszem, więc książka póki co nie jest dla mnie :( Ale jak już będę bardziej zaawansowana w wyginaniu się na jodze, to na pewno sobie sprezentuje :D

  lifebynadien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger