"Oblicza miłości" – Agnieszka Monika PolakKsiążka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Życie w dzisiejszym świecie jest jak dżungla, w której wygrywa najsilniejszy. Słabsi mają kiepskie szanse".
Miłość – słowo zawierające w sobie wiele znaczeń, odcieni i barw. Uczucie, które od zawsze inspirowało wszelakiego rodzaju twórców, gdyż przez każdego z nas, interpretowane jest zupełnie inaczej. Na tym właśnie polega urok miłości, o czym opowiada w swoich krótkich formach Agnieszka Monika Polak. 

Agnieszka Monika Polak to urodzona w 1968 r. w Lublinie dziennikarka, która zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii, posiada także wykształcenie muzyczne. Autorka marzyła o pracy w orkiestrze, jednak los inaczej pokierował jej życiem, gdyż pracuje w branży metalowej. Zadebiutowała prozatorsko w 2012 r. książką pt. "Mimo wszystko".

"Oblicza miłości" to zbiór siedmiu opowiadań nawiązujących swoją tematyką do ogólnie pojmowanej miłości. Zarówno w tym pozytywnym wymiarze, jak i negatywnym, który czasami zamiast budować, niszczy wszystko wokół siebie.

Krótkie formy kreślone znanym mi już piórem Agnieszki Moniki Polak, przeczytałam w jeden wieczór. Autorka dotknęła w nich bowiem pojęć znanych każdemu z nas – pragnienia miłości, żałowania błędów, potrzeby bliskości, zręcznej manipulacji i wielu innych, które definiują nasze życie. Wszystko to w powiązaniu z różnymi obrazami miłości, dało wielowymiarowy kolaż ludzkich namiętności, jakim często ulegamy. Myślę, że każdy z czytelników tego zbioru, zgłębiając losy przedstawionych w nim bohaterów, może odnaleźć cząstkę swoich własnych doświadczeń. 

Z siedmiu opowiadań, dwa zwróciły moją szczególną uwagę. "Jesienne słońce" przemycające myśl, iż na miłość nigdy nie jest za późno, a każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnia błędy. Ta historia niewiernego męża i późnej miłości rozczuliła mnie dość mocno. Drugim opowiadaniem jest ostatnie w zbiorze, czyli "Historia, która zatoczyła koło" ukazujące skutki świadomej manipulacji w najgorszym wymiarze. To także historia pokazująca siłę przewrotności losu.

Opowiadania nie są zbyt długie, dlatego cały zbiór można przeczytać dość szybko. Agnieszka Monika Polak dotyka w nich zarówno miłości w sferze duchowej, oraz w sferze cielesnej. Bohaterowie, jakich wykreowała, doznają przeróżnych uczuć - zarówno subtelnych, jak i tych niskich, upodlających.

Miłości nie można zdefiniować, nie można ująć jej w żadne ramy i schematy. Można z niej jedynie czerpać garściami i po raz tysięczny literacko pokazywać, ludzkie porywy serca. "Oblicza miłości" to lektura dla miłośników opowiadań, idealna do popołudniowej kawy, wyzwalająca swoiste refleksje.
21 komentarzy:

 1. Myślę,że jest to książka idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem lubię sięgnąć po takie publikacje, więc będę miała na uwadze ten tytuł :) Tym bardziej, że to kolejna polska autorka, której twórczości jeszcze nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie czytam opowiadań, więc się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki o miłości, szczególnie zimą. Nie wiem dlaczego ? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miłość potrafi zaskoczyć i przewrócić wszystko do góry , chętnie przeczytam te opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie przeczytam :) Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzadko czytam opowiadania, ale ten zbiór raczej mógłby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 8. gdzie człowiek nie spojrzy nam nowości książkowe ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak na tyle stron to zaszalałaś, w jeden wieczór cała książka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zdecydowanie dla mnie :)
  Jak tylko ogarnę ten cały kurs na prawo jazdy, to biorę się za nadrabianie zaległości w książkach a są już naprawdę duże :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię krótkie formy prozatorskie, więc chętnie przeczytam. Poza tym wiem, że niełatwo napisać naprawdę dobre opowiadania, aby tworzyły naturalny zbiór skupiony wokół danego tematu. Tu tym tematem jest miłość i jej odcienie, a miłość... potrafi wszystko. Jestem przekonana, że "Oblicza miłości" mnie oczarują.
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawa książka;) może w wolnej chwili po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratuluję kolejnego patronatu :) Rzadko daję szansę opowiadaniom, wolę dłuższe formy, ale nie wykluczam, że kiedyś sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Szczerzę to nie przepadam za książkami polskich pisarzy czy pisarek ;)

  Zapraszam CAKEMONIKA :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Na zimę takie książki są idealne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Opowiadania o miłości- na razie nie planuję takiej formy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratuluję patronatu. Wolę dłuższe formy epickie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Pomimo, że to opowiadania, to jednak mnie zachęciłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mimo że nie jestem jakąś wielką fanką opowiadań, to będę mieć te pozycję na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie często sięgam po takie opowiadania ale teraz chętnie się skuszę bo zapowiadają się interesująco. ozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger