Znacie "Piętno Pielgrzyma"?

Janusz Lasgórski stworzył cykl wpisujący się w ramy gatunkowe fantastyki naukowej, w którym w widoczny sposób ukazał dość destrukcyjny wpływ współczesnego rozwoju nauki i techniki na życie jednostki oraz co za tym idzie - na egzystencję całych społeczeństw. Znacie "Piętno Pielgrzyma"?"Ludzie korzystający z zalet własnego umysłu z wolna wymierają, a ich miejsce zajmują tłumy marionetek".

Koniec XXI wieku, światem rządzą Wybrani, którzy sterują myśleniem mas. Maks i Kleo to para przyjaciół, która ucieka przed zesłaniem i osadzeniem ich w więzieniu. Podczas swojej wędrówki, w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności, spotykają Andera Sandora – członka zbuntowanych, czyli młodych niepokornych, którzy nie chcą służyć rasie nadludzi. Będąc zbuntowanymi przeciwko nowemu porządkowi świata, poznają Dzikich i wspólnie, pod przewodnictwem tytułowej Naznaczonej, podejmują walkę o wolność. Przepowiednia nie może bowiem kłamać.

"Zbuntowani" to pierwsza książka z cyklu i właśnie obecne w tym tytule słowo "Pielgrzym" ma tutaj dość istotne znaczenie, gdyż zawarty w utworze Prolog dotyka tematu istnienia nieznanej cywilizacji, która miała wpływ na całą historię ludzkości. Moją recenzję tego tomu znajdziecie TUTAJ.

"Przeznaczona" to druga część serii, w której lekko zaakcentowany w pierwszej części wątek zagadkowej postaci o imieniu Su, tutaj zostaje rozwinięty, stanowiąc jedną z głównych osi fabularnych powieści. Moją recenzję tego tomu znajdziecie TUTAJ.

Trzecia część pt. "Banici", będąca obecnie w przygotowaniu, dotykać będzie tematu kolonizacji Marsa.


"Może zechcemy w końcu użyć własnego rozumu, a nasze uszy i oczy skierować na bezpośredni odbiór dostępnego nam świata. Czy jesteśmy do tego zdolni, to już zupełnie inna bajka".


Abstrahując od dość niecodziennej genezy powstania całego cyklu, o której Janusz Lasgórski pisze na swojej stronie, muszę przyznać, że dość dawno nie czytałam tak dobrej prozy z gatunku fantastyki naukowej, w której dość zatrważający obraz przyszłości i rozwoju techniki staje się przyczynkiem do wszechstronnej analizy etycznych konsekwencji rewolucji naukowo-technicznej, jakiej jesteśmy obecnie świadkami. 


Zgodzicie się zapewne, że w dobie postępującego rozwoju technologicznego, globalizacji i wszechobecnej konsumpcji, będącej dla wielu sensem życia, zasadnym staje się pytanie dokąd zmierza nasz współczesny świat? Co czeka nasze dzieci, wnuki i dalsze pokolenia?


Recenzje i zwiastuny znajdziecie na stronie autora http://lasgorski.pl/
Na stronie wydawnictwa http://javiko.pl/sklep/ możecie zakupić w dobrej cenie obydwa tomy cyklu.


A ja już czekam z niecierpliwością na trzeci tom tej serii.

12 komentarzy:

 1. Nie znam tej książki, ale z chęcią ją przeczytam. No i śliczny kot na zdjęciu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. chętnie ją przeczytam :)

  pozdrawiam i obserwuje :) czekam na kolejny post

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam książek, więc to trzeci też nie dla mnie...prześliczny kot :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze twórczości tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Great post dear, so nice and interesting.
  Like it so much!

  Have a nice weekend, darling! New post is on my blog.
  Visit me, and follow. Hope see you soon. Maleficent

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeci tom w przygotowaniu? Ojej muszę jak najprędzej nadrobić zaległości i przeczytać część drugą :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie chcę nawet myśleć co będzie, jak technologia pójdzie tak do przodu, że to wszystko zacznie stawać się prawdą. Takie książki wzbudzają we mnie ogromny niepokój

  OdpowiedzUsuń
 8. Fascynujący temat!.. Cieszę się, że mogę zapoznać się z autorem tych książek!
  Dziękuję, że go otwarto dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej serii, ale chyba muszę rozejrzeć się za tomem 1!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger