"Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa" – Joanna Jax
"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da".Po przeczytaniu trzech tomów rewelacyjnej, polecanej przeze mnie, sagi wojennej Joanny Jax, byłam przekonana, że autorce nie uda się jeszcze bardziej zwiększyć tempa akcji. Nie da się uwikłać bohaterów w jeszcze większe kłopoty i obarczyć ich kolejnymi dylematami. A jednak, fabuła "Morza kłamstwa" pokazała, że się da. Dzięki tej części zemsta i przebaczenie zyskały kolejny dla mnie wymiar poznawczy.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". "Morze kłamstwa" to czwarty tom sagi pt. "Zemsta i przebaczenie".

II wojna światowa zaczyna zmierzać ku nowemu rozdziałowi. Związek Radziecki wraz ze sprzymierzeńcami powoli pokonują III Rzeszę. W Polsce trwają zaś przygotowania do wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem w życiu Alicji Rosińskiej, Hanki Lewinówny, Juliana Chełmickiego, Igora Łyszkina i Waltera von Lossowa pojawiają się kolejne problemy. Miłość i przyjaźń przybiera bowiem wiele barw i ich odcieni.

Czwarty tom sagi Joanny Jax to prawdziwy rollercoaster, gdyż już od pierwszej strony tej części, zostałam niemalże wrzucona w niezwykle intensywny wir wydarzeń. Autorka nie pozwoliła mi nawet na chwilę oddechu, gdyż z rozdziału na rozdział, byłam zaskakiwana kolejami losów głównych bohaterów. W ich życiu pojawiają się bowiem kolejne dylematy miłosne, spektakularne ucieczki, amnezja, rozczarowania i śmierć. Wiele z tych wątków mnie zaskoczyło, a wspomniana wcześniej śmierć, ogromnie zasmuciła. Joanna Jax zwyczajnie nie daje nawet na chwilę odpocząć wykreowanym przez siebie postaciom i ciągle od nowa, poddaje ich próbom, które nie zawsze okazują się niestety zwycięskie.

Bardzo ważną warstwą w tym tomie jest warstwa historyczna, która dotyka tematu, jaki nadal dzieli wielu naszych rodaków. Joanna Jax dotknęła bowiem wrażliwej płaszczyzny, jakim jest Powstanie Warszawskie. Autorce udało się odmalować panującego wówczas w narodzie ducha walki, jednocześnie pokazując tę drugą stronę medalu, czyli poddawanie w wątpliwość zasadności wydania rozkazu wybuchu walki, biorąc pod uwagę brak przygotowania Polaków. Autorka nie boi się ustami bohaterów zadać trudnych pytań i ukazać całej bezsensowności tylu śmierci naszych rodaków. To bardzo mocno zaakcentowany wątek, bolesny i wywołujący sporo przemyśleń orz osobistych refleksji.

Z każdą, kolejną częścią tej serii, losy ukazanych w niej bohaterów, wciągają jeszcze bardziej. "Morze kłamstwa" to niespodziewane zwroty akcji i zupełnie nieprzewidywalne wybory ludzi, którzy w wojennej zawierusze dziejowej egzystują na granicy życia i śmierci. Ten tom to jedno, wielkie zaskoczenie!


Z Joanną Jax

 Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf


25 komentarzy:

 1. Skoro skłania do osobistych refleksji, to coś dla mnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz usłyszałam o tej serii dopiero przy premierze tej części i po ostatniej mojej lekturze coś czuję, że trzeba będzie sięgnąć po pierwszą część. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasy II wojny światowej nie są moim ulubionym tematem książek ale na pewno znajdzie swoich zwolenników. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa tematyka, trudna ale lubię takie. Nie znam autorki, ale chyba trzeba będzie się, nią zaznajomić.

  Pozdrawiam
  Kasiaiksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią zapoznam się z tą serią. Już od dawna mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta saga cały czas przede mną, ale na pewno ją przeczytam. To coś dla mnie, więc nie przegapię :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki z wątkiem wojennym w tle, zapisuję tą pozycję na mojej liście czytelniczej

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy tom już od dawna jest na mojej liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na uwadze, bo tematyka kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię taką tematykę, ale ostatnio przechodzę taki okres w życiu, że chętniej sięgam po troszkę inne pozycje. Nie mniej jednak będę ja mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdyby czas był podwójny, a najlepiej potrójny, to mając odpowiednią ilość czasu na czytanie, zaczęłabym od książek Joanny Jax. Recenzja każdego tomu zachęcająca. Myślę, że to coś dla mnie. Tylko ten pojedynczy czas... :(
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dla mnie, ale mojej mamie by się spodobało!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nie czytałam, ale planuję. A ile tych tomów ma być?

  OdpowiedzUsuń
 14. Well written, Nice post.
  https://clickbystyle.blogspot.in/

  OdpowiedzUsuń
 15. No właśnie; czy naprawdę nie da się być szczerym? Myślę że jest to możliwe ale nie zawsze opłacalne. Szczerość to luksus

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak to się stało, że nie nie słyszałam o tej serii! Bardzo lubię takie trochę sagi wojenne ("Jeździec miedziany <3). Czym prędzej zapisuje tytuł i nic tylko kupować. Wiedziałam że listopad to miesiąc bankructwa :D

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam na półce pierwszy tom, muszę w końcu się za niego zabrać :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam na tą serię wielką ochotę, bo uwielbiam książki autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli skłania do myślenia, to zdecydowanie jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń
 20. Pomysł na serię jest bardzo dobry, tło historyczne zdecydowanie przemawia do czytelnika co pozwala też nakreślić charaktery i postawy bohaterów. Każdy jest inny, czasami kontrowersyjny co zmusza czytelnika do zastanowienia się jak on sam by się zachował.
  Nie mogę się doczekać V części ☺

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger