Gdzie kupujemy książki, czyli badanie świadomości i preferencji zakupowych na rynku książki

Chciałabym wam dzisiaj przedstawić wyniki badania świadomości i preferencji zakupowych na rynku książki. Badanie zostało wykonane przez Instytut Badań Opinii Pollster, na zlecenie księgarni Matras S.A. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) z wykorzystaniem panelu badawczego „Reaktor opinii”. Ankietowana była reprezentatywna grupa Polaków, w wieku powyżej 15 lat.


Ponad 50% ankietowanych kupiło 3 lub więcej książek!
Jedynie co dziesiąty respondent przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie kupił żadnej książki. Największy odsetek odpowiadających, bo aż 52%, twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiło co najmniej 3 książki. 21% ankietowanych przyznaje, że kupiło dwie książki, a 17%, że zakupiło jedną książkę.

Zdecydowana większość ankietowanych (85%) przyznaje, że do częstszego kupowania książek zachęciłyby ich niższe ceny. Duży odsetek ankietowanych uważa, że znaczenie miałyby również akcje promocyjne, reklamowe promujące księgarnie i książki (73% wskazań) i większy wybór książek (65% wskazań). „Najmniej zachęcającym” czynnikiem jest większa liczba księgarń – wskazało na niego jedynie 45% respondentów.

Salony multimedialne tracą na popularności
Najpopularniejszym miejscem zakupu książek są księgarnie internetowe – wskazało na nie 51% respondentów. Bardzo popularne są również małe księgarnie lokalne (43% wskazań) oraz sieciowe księgarnie stacjonarne (39%). Salony multimedialne zarówno stacjonarne jak i internetowe są mniej popularne.

Respondenci zapytani o to, gdzie chętniej kupowaliby książki, częściej wskazują na polskie księgarnie (43% wskazań) niż na sieciowe salony zagraniczne (30% wskazań).

Zdaniem ankietowanych, najważniejsze cechy księgarni to szeroki asortyment (87% wskazań) oraz uporządkowana i intuicyjna ekspozycja (84% wskazań) – ponad połowa ankietowanych uważa te cechy za bardzo ważne. Innymi istotnymi czynnikami, jakimi powinna charakteryzować się dobra księgarnia są: organizacja częstych promocji, ambitny i niszowy asortyment, polski kapitał oraz kompetentny personel. Warto podkreślić, że klienci dostrzegają różnice między personelem sklepów, a księgarzami, którzy częściej mogą służyć pomocą. Ich porady są dla czytelników cenniejsze.

Znajomość księgarń
Badanie wykazało, że w świadomości konsumentów silnie osadzone są dwie marki, które od lat mocno pracują na swoją pozycję. Są to oczywiście Empik i Matras. Na dalszych pozycjach znalazły się Świat Książki, Merlin, Gandalf, Bonito, oraz Tania Książka.

Znakomity wynik Matrasa
Respondenci kupujący książki, zapytani o chęć ponownej wizyty w księgarni Matras, w zdecydowanej większości (aż 86%) przyznali, że w celu zakupu książki wróciliby Matrasa. 14% ankietowanych nie wie, czy wróciłoby do tej księgarni. Jedynie 1% badanych twierdzi, że raczej nie poszłoby ponownie do Matrasa. Żaden respondent nie udzielił kategorycznej odpowiedzi negatywnej.

Komentarz do badania
Joanna Purzyńska - koordynator ds. marketingu w Matrasie


"Badanie opinii konsumentów, które przeprowadziliśmy z Instytutem Pollster, jest elementem naszej bieżącej analizy rynku książki oraz dostosowywania oferty i optymalizacji kanałów sprzedaży. Cieszymy się, że aż 86% naszych klientów, po kolejną książkę wróci do Matrasa.
Zdecydowaliśmy się poddać badaniom zachowania osób kupujących książki, nie tylko w odniesieniu do Matrasa, ale też do innych sieci księgarń. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że czytelnicy chętniej robią zakupy w polskich księgarniach, w których dominującym asortymentem są nadal książki, niż w dużych salonach multimedialnych, gdzie książki często nie stanowią już głównej oferty. Zdaniem respondentów najważniejsze cechy księgarni to szeroki asortyment (87% wskazań) oraz uporządkowana i intuicyjna ekspozycja (84% wskazań) – ponad połowa ankietowanych uważa te cechy za bardzo ważne. Odpowiada to dokładnie tym cechom, z jakimi konsumentom kojarzy się Matras. Ponadto nasz brand czytelnicy kojarzą z rodzimym kapitałem i ambitnymi pozycjami na półkach.
Przez ostatnie lata silnie pracowaliśmy na pozycję marki Matras, dzięki temu prawie 1/3 badanych osób, bez podpowiedzi, wskazuje nas jako znaną i dobrze kojarzoną księgarnię."

Nie dziwię się, że czytelnicy wracają do księgarni Matras. Sama często robię tam swoje książkowe zakupy. A wy? Kupujecie w Matrasie?

33 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja też nie, choć dużo czytam.

   Usuń
  2. ja kupuję, na pewno co najmniej 3 w ciągu roku, ale tylko na promocjach, wyprzedażach i innych sale:)

   Usuń
 2. Ja najczęściej kupuje na nieprzeczytane .pl na allegro-starsze wydania.Czasem kupę coś na Bonito lub w Znaku.Nigdy nie kupuję w Empiku,bo mają niekorzystne ceny.Lubię też szukać perełek w antykwariatach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nigdy nie kupowałam w matrasie. Moją ulubioną jest Znak

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kupuje sporadycznie w Empiku a bardzo często na bonito choc ostatnio zamówiłam na tania książka bo różnica w cenie zamawianych przez mnie książek była ponad 70 zł(bonito-tania książka) a to dużo jest jak się zamawia ponad 20 książek co 2-3miesiace
  Pozdrawiam Bożena

  OdpowiedzUsuń
 5. ja właśnie przez internet ostatnio kupiłam książki na aros.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja lubię odwiedzać Matrasa i szukać tam tanich książek :) Cuda można wygrzebać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe badanie, ja najczęściej kupuję przez internet :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przez internet kupiłam książki tylko z dwa czy trzy razy ...

  Zdecydowanie kupuję na promocjach. A o te z wyższej półki ;) proszę przy okazji urodzin czy innych okazji do wręczenia mi prezentu :).

  Też wolę Matrasa :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Kupuję głównie w księgarniach internetowych, a w zasadzie w jednej, ponieważ jest sprawdzona i ma konkurencyjne ceny. W matrasie nie kupuję prawie wcale. W stacjonarnych księgarniach rzadko coś wpada mi w oko, mam wrażenie, że oferta większości jest zbyt droga i mało atrakcyjna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio w księgarniach (tych stacjonarnych i internetowych) nie kupuję, aczkolwiek w salonikach prasowych (najczęściej Kolporter) kupuje serie książkowe trzech autorów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kupuję tylko w księgarni miastowej, czasami w Empiku, jeśli nie ma książki w księgarni, a ostatecznie jeśli nigdzie nie mogę znaleźć chcianej książki, szukam na OLX.

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam okazję parę razy kupować w Matrasie, jednak nie należy on do moich ulubionych księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 13. Empik jest najdroższy! Ostatnio kupowałam w Arosie. Tanio, szybka i tania przesyłka.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja kupuję różnie, prawdę mówiąc zależy to od danej promocji :)

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie działa najczęściej impuls ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czasem robię zakupy w Matrasie, ale są księgarnie, gdzie jednak kupuję częściej ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. W ciągu ostatnich lat przerzuciłam się na inne księgarnie, ale w czasie studiów bardzo lubiłam zaglądać tam stacjonarnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo lubię tę księgarnię:)
  http://anothergirlinthesea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli chodzi o nowości, to kiedyś kupowałam w stacjonarnych księgarniach, w Matrasie też, ale teraz z oszczędności się przerzuciłam na księgarnie internetowe jak Nieprzeczytane. Już różnice typu 40zł a 20zł, to przy ilości kupowanych przeze mnie książek mega dużo. Do tego Paczkomaty są wygodne, a ja nie mam aż tak dużo czasu wolnego jak na studiach już :(. Co do tanich składów starszych, czy mniej dobrze się sprzedających książek, czy innych promocyjnych, to w sumie też od nich odwykłam, choć kiedyś polowałam w nich regularnie. Teraz tylko czasami po biedronkach poluję ;).

  OdpowiedzUsuń
 20. Jest w Zamościu, ale nie kupiłam tam książki. W ostatnim roku kupiłam 2 książki, obie w Taniej Książce.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja często kupuję w internetowych sklepach. Lubię Astropsychologię, gdyż można u nich kupić dwie książki w cenie jednej, np.przy zakupie jakieś wybranej pozycji można dobrać drugą za niewielką dopłatą. Do Matrasa zaglądam w realu, gdyż ta księgarnia ma swój punkt w Galerii Handlowej w moim mieście. Lubię też Sklep Osiem, Illuminatio, Czary Mary i inne :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytelnictwo w Polsce jednak istnieje. A tak się obawiają o nie ciągle pletąc bzdury w mediach, że spada. ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Na podstawie tego raportu widać, że nie jest tak źle z czytelnictwem w Polsce. To dobrze wróży na przyszłość. :)

  Co do mnie, to ostatnio zrezygnowałem z zakupu książek w Empiku. Obecnie najczęściej korzystam z Bonito, czasami ze stacjonarnych księgarni sieci Dedalus, gdzie można znaleźć perełki w naprawdę korzystnych cenach.

  W obu przypadkach wydaję tyle samo, co we wspomnianym Empiku, z tym że kupuję dużo więcej książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. U mnie prym wiodą księgarnie internetowe, ale nie pogardzę też książka z kosza na promocji :) Kupuję często, dużo i w sumie tam, gdzie mi się aktualnie opłaca :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Matras jest jedną z moich ulubionych księgarni. Mają u siebie fantastyczne promocje i duży asortyment :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja zazwyczaj kupuję w Matrasie, ale ostatnio przerzuciłam się na Bonito oraz Tania Ksiażke, gdyż ceny tam sa naprawdę korzystne. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie często kupuję książki. Jeśli już to używane na olx ;) bo taniej. Jeśli chcę coś na "już" to wybieram Empik. Dlaczego? Bo mam pod domem... Matka polka nie marudzi tylko bierze co w zasięgu ręki ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja kupuję książki, ale nie są to duże liczby. Kiedyś na pewno było tego więcej, ale odkąd przebywam poza granicami Polski to bywa z tym różnie. Częściej kupuję książki z antykwariatu w Holandii po angielsku niż w polskich sklepach. Najczęściej jak już coś kupuję to korzystam z księgarni internetowych albo ostatnio byłam w Świecie Książki. Empik jest dla mnie zbyt drogi i tam skuszę się nieraz tylko na wydania kieszonkowe. Matras hmm chyba tylko ze dwa razy w życiu tam kupiłam cokolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 29. to ja w takim razie podam adres do fajnego artykułu o tym gdzie kupować książki żeby się nie naciąć. Bardzo fajnie napisany. polecam. Artykuł

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja kupuje w Empiku bo jest najwygodniej. Zawsze wszystko mają, nie muszę szukać książek w kilku miejscach i płacić za wysyłkę, bo odbieram sobie w salonie. I ceny też są ok, bo najczęściej wybieram te pozycje z promocji .

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger