"Piętno Pielgrzyma. Zbuntowani", czyli książka pełna mądrych cytatów!

Janusz Lasgórski napisał powieść fantastyczno-naukową, pełną odniesień do naszego życia i tego dokąd zmierzamy. Dzisiaj chciałabym pokazać wam cytaty z tej książki, które polecam waszej uwadze.

„Dobra materialne stopniowo przejmowały władzę nad ich twórcami, a egoizm stał się motorem rozwoju tej kultury”.

„Ci ludzie robili to wyłącznie dla przyjemności, z upodobania do niszczenia, z zamiłowania do cierpienia i śmierci”.

„Ich bóstwa żądały krwi, podobnie czynili oni sami. Zawsze, wszędzie i bez opamiętania”.

„Bezgraniczne umiłowanie dóbr materialnych i wynalazków techniki mogło oznaczać, że w stworzonej przez te istoty cywilizacji życie przetrwa tylko jako dodatek do przedmiotów i wszelkich mechanicznych tworów, a celem istnienia stanie się niszcząca agresja skierowana przeciwko wszystkiemu, co żywe”.


„(…) wszyscy wszystko i wszędzie uśmiercają i niszczą, a ludzie najczęściej bez potrzeby, z nudów i bezmyślności, rutynowo”.

„Władza jest po to, żeby zdobyć więcej władzy. To doskonały środek znieczulenia rozumu, który uzależnia mocniej niż twarde narkotyki, nie niszcząc muskulatury ani podrobów ćpuna. Jest celem i środkiem, i to jej główna zaleta”.


„Przyuczanie nas, młodych, do bezkrytycznej aprobaty ustalonego porządku, wpojenie wiary w rzetelność władzy sądowniczej i niepodważalne opinie autorytetów jest warunkiem niezbędnym do zachowania pozycji oligarchów. To klucz do stabilności całego systemu”.


„Niektórzy twierdzą, że to wredna strona natury naszego gatunku w ogóle, jako że chciwość, egoizm i żądza władzy są motorem wszelkiego postępu: nauki, techniki, kultury”.


„Darmocha demoralizuje. Wystarczy stworzyć wszystkim możliwość wolnego wyboru i nic więcej”.

„Wszyscy powinni mieć wolny wybór, tylko że nie wszystkim pozwolono wybrać, a wielu nie podejrzewa nawet, że taka możliwość istnieje. Już niebawem samodzielne kierowanie własnym życiem zostanie uznane za przestępstwo ścigane z urzędu”.Musicie koniecznie przeczytać książkę i zajrzeć na stronę autora - lasgorski.plCzy po przeczytaniu tych cytatów uważacie podobnie jak ja, że autor dość trafnie odniósł się do naszej obecnej rzeczywistości? 

12 komentarzy:

 1. Można się nad tymi cytatami zadumać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki z mądrymi cytatami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo trafnie! Tak samo Ty dobrałaś bardzo trafnie scenerię! Siekiery mi zabrakło lub jakiejś dzidy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że myśli te doskonale pasują do współczesnej cywilizacji ludzkiej...

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka przypadła mi do gustu -:)

  OdpowiedzUsuń
 6. To właśnie pierwsze co mi przyszło na myśl czytając te cytaty, że trafnie opisują naszą rzeczywistosć... Do tego, są dość mocne. Podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie widziałam, ale zdecydowanie bardzo mnie zainteresowałaś. Dobre, mocne cytaty, które rzeczywiscie zapowiadają ciekawą lekturę. Sięgnę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Trafne cytaty, zwłaszcza ten ostatni :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, cytaty są bardzo trafne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się ciekawa lektura, teraz widzę, że warto po książkę sięgnąć. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger