"Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy" – Olivia S.


"Nie ma co się łudzić – związek to wzajemne zaspokajanie swoich potrzeb".
Podobno wszystko już było. Śmiem twierdzić, że nie do końca tak jest, gdyż XXI wiek spowodował widoczną rewolucję w stosunkach damsko-męskich. Rozwinięte społeczeństwa to społeczeństwa rozwodników i nigdy w historii świata nie było tak łatwo wymieniać swoich partnerów na lepszy model. Gorzka konkluzja, ale jakże prawdziwa, o czym celnie przekonuje w swojej książce przedstawicielka współczesnych kobiet.

Olivia S. to pseudonim kobiety żyjącej w mieście W, należącej do współczesnej klasy średniej. W związku od siedmiu lat, jest dobrą obserwatorką.

Bohaterka i zarazem narratorka książki to młoda kobieta, mieszkająca w mieście, która relacjonuje swoje życie z mężem nazwanym R., powtarzającym jej stale, że będą na zawsze. Bohaterka ukazuje codzienne życie z mężczyzną, obfitujące w groźne kłótnie, jak i gorący seks, konstruując przy tym wnioski odnoszące się do budowania wspólnych relacji oraz zaufania.

Wielu czytelników, w szczególności tych z konserwatywnymi poglądami, może być oburzonych wnioskami, do jakich dochodzi bohaterka, narratorka i jak sądzę, alter ego samej autorki. Otóż Olivii S. nie przeszkadzają tematy tabu i cenzura, stąd w treści tak odważne tezy, z którymi wielu może się nie zgadzać. Autorka bowiem obala mit wielkiej miłości twierdząc, że to społeczeństwo wmówiło nam, że takowa istnieje. Nie boi się także powiedzieć, że miłość to seks, a bez udanego seksu nie ma miłości. Taka swoista analiza stosunków damsko-męskich, dotykająca kilku płaszczyzn, wydaje się w wielu punktach trafna i bezkompromisowa. Podana w humorystycznym stylu, staje się jednak łatwiejsza do przełknięcia.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że stylizowana na dziennik książka Olivii S. jest w dużej mierze zapisem jej własnych doświadczeń w wieloletnim związku. Opisywane momenty, które każdy z nas przeżywa, czyli jedzenie śniadania, opiekowanie się podczas choroby swoją drugą połówką, urządzanie mieszkania, czy też miłosne zbliżenia, nacechowane są widocznym realizmem sytuacyjnym, a dialogi to niemal żywcem wycięte rozmowy z prawdziwego życia. To niewątpliwie dodaje książce autentyczności oraz pozwala się przejrzeć w jej treści, jak w lustrze.

Warto także podkreślić, że główna bohaterka stara się być obiektywna, dlatego też analizuje zarówno wady, jak i zalety kobiet oraz mężczyzn. Myślę, że wielu czytelników pod wpływem wynurzeń uzależnionej od zakupów on-line młodej kobiety, zacznie analizować własne związki i zależności, których wcześniej nie dostrzegali.

Już dawno żadna książka nie wywołała we mnie tak dobrego nastroju, jak ten dziennik. Napisany z humorem, nie omijający tematów tabu - o rozwodach, seksie, miłości i męskim egoizmie. Lektura idealna dla każdej, współczesnej kobiety.


 Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Novae Res


17 komentarzy:

 1. Jeśli wywołuje uśmiech na twarzy to rzeczywiście warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie trochę kontrowersyjne te tezy. Bardzo "dzisiejsze" i wygodne dla ludzi XXI wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale mnie zaciekawiłaś! Nie odmówię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam ją zamówić, ale nie rozliczyłam się jeszcze z poprzednich egzemplarzy. Jeszcze bardziej żałuję, że nie mam jak obecnie przeczytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. J na razie mam inne plany czytelnicze na dłuższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonana co do tej książki, jednak jeszcze się zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki z humorem. Faktycznie żyjemy w czasach rozwodników. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka do mnie nie przemawia, ale najważniejsza jest treść, dlatego cieszę się, że tak pozytywnie ją oceniasz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki zdecydowanie do mnie trafiają :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę przyznać, że brzmi bardzo ciekawie, więc chętnie sięgnę - mam tylko nadzieję, że to książka, która może się podobać nie tylko kobietom. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe, czy zgodziłabym się z tezami autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. doza humoru przekonuje do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się ciekawie, już zapisałam tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger