"Dalekie podróże z Bliską" – Agnieszka Monika Polak
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Życie jest nieprzewidywalne, a jego ścieżki i osoby, które na nich spotykamy, nigdy nie pozostają bez wpływu na jego dalszy bieg".


Nasze życie to wieczna wędrówka, bez początku i bez końca. Nie wiemy skąd przybywamy i nie wiemy dokąd zmierzamy. Znamy jedynie nasze tu i teraz, a przez całe życie będące swoistą podróżą, zadajemy sobie pytania o cel istnienia. Losy głównej bohaterki, czyli Moniki Bliskiej nie będą więc nikomu obce, gdyż każdy z nas odnajdzie w nich cząstkę siebie.

Agnieszka Monika Polak to urodzona w 1968 r. w Lublinie dziennikarka, która zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii, posiada także wykształcenie muzyczne. Autorka marzyła o pracy w orkiestrze, jednak los inaczej pokierował jej życiem, gdyż pracuje w branży metalowej. Zadebiutowała prozatorsko w  2012 r. książką pt. "Mimo wszystko".

Monika Bliska cały czas rozwija się na polu pisarskim i muzycznym. Odbywa spotkania autorskie, poznaje nowych ludzi oraz pogłębia przyjaźń z niewidomą Teresą, która uczy ją, jak czerpać pełnymi garściami radość z życia. Bohaterka zabiera także czytelnika w podróże po różnych miejscach, które inspirują do działania.

"Dalekie podróże z Bliską" to kontynuacja książki "Ślad przeznaczenia", która to utrzymana jest w podobnym klimacie, jak część pierwsza. Główna bohaterka, alter ego autorki, cały czas poszukuje ważnych wartości w swoim życiu, zarażając innych swoim optymizmem i podejściem do wielu problemów. Tom ten, w moim odczuciu, głębiej porusza kwestie duchowe i metafizyczne, dzięki czemu czytelnik zostaje niemalże zmuszony do wielu refleksji w obszarze wiary w istnienie Boga, wiary w przeznaczenie, czy też wiary w idee ciągłego rozwoju.

Wiele w tej książce mowy o wierze w wędrówkę dusz, czyli o życiu w różnych wcieleniach. To temat, który od lata sama zgłębiam, więc z wielką ciekawością poczytałam o sesjach regresji, w jakich uczestniczy Monika. Muszę nawet przyznać, że zaczęłam sama zastanawiać się nad tym, czy nie wziąć udział w takim spotkaniu, gdyż to niezwykle fascynujące móc dowiedzieć się, kim byłam w swoich poprzednich życiach.

Książka oprócz wymiaru duchowego, zajmuje się także bardziej przyziemnymi problemami, z jakimi borykają się ludzie od zarania dziejów. Mowa tutaj o przemocy w rodzinie, wykluczeniu ze społeczeństwa, czy też uprzedzeniach, które zbyt często budują naszą świadomość. Mądre słowa i mądra prawda życiowa wyziera z kart stron tego utworu. Fragmenty mówiące o aktywnej rehabilitacji, mocno mnie zaciekawiły, a lekki akcent w postaci przytoczenia sylwetek kilku znanych mi blogerów książkowych, wywołał bardzo pozytywne odczucia.

"Dalekie podróże z Bliską" to książka pełna życiowych mądrości, ważnych refleksji i ciekawostek, jakie warto poznać. Po przeczytaniu dwóch tomów losów Moniki Bliskiej mam poczucie, że ich autorka stała mi się bardzo... bliska.


Agnieszka Monika Polak


20 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu. Ładna okładka, fajny cytat na początek, ale treść mnie jakoś nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję :-) Książka jednak nie dla mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję patronatu :) Zaciekawiła mnie ta książka może w najbliższym czasie uda mi się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy temat
  choc do poprzednich wcielen podchodze raczej z przymruzeniem oka

  OdpowiedzUsuń
 5. Hey! I am new at your blog (: I am following you now(;
  I hope you can visit mine and follow me back (; Have a good day!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję :) Zaciekawiłaś mnie, może i ja się skuszę? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka nie moim guście, ale może polecę ją mojej koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 8. muszę poszukać i przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najpierw musiałabym zapoznać się z pierwszym tomem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie sięgnę, lubię takie wartościowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za super recenzję ! :)
  A czy znasz już książkę "Zatrzymać dzień"? Planujesz zrobić jej recenzję? - jestem ciekawa Twojej opinii.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję patronatu :)
  Zaczęłam czytać "Ślad przeznaczenia"...

  OdpowiedzUsuń
 13. Czuję, że książka mogłaby mnie zainteresować, gdyż są to moje klimaty.... Gratuluję patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja w sumie nie wiem, czy chciałabym wiedzieć, kim byłam w poprzednim wcieleniu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Cieszę się, że odnalazłaś dla siebie coś ciekawego w tej powieści :) We mnie jednak nie obudziła się chęć lektury, więc na razie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawią mnie wątki związane z aktywną rehabilitacją i z blogerami. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger