"W pułapce pamięci" – David Baldacci


"Mój umysł zamieszkuje dziki lokator. I tak się składa, że tym lokatorem jestem ja sam".


Zemsta zbyt często staje się pokarmem dla duszy, jedynym celem i wartością, dla jakiej warto żyć. Zemsta, która prędzej czy później niszczy, prowadząc do nieuchronnego finału. O sile tego uczucia i jego destrukcyjnej mocy opowiada mało znany w Polsce amerykański pisarz, którego czas najwyższy odkryć.

David Baldacci to urodzony w Richmond, prawnik i pisarz, często porównywany do Johna Grishama. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści pięć języków i sprzedane w osiemdziesięciu krajach, w ponad stumilionowym nakładzie. Jego powieść pt. "Władza absolutna" została zekranizowana przez samego Clinta Eastwooda. Autor mieszka obecnie w Wirginii.

Pewnego zwyczajnego dnia, ktoś morduje najbliższą rodzinę detektywa Amosa Deckera. Bohater nie potrafi poradzić sobie z taką traumą i po jakimś czasie odchodzi z policji. Kilkanaście miesięcy później dochodzi do zbiorowego morderstwa w miejscowej szkole. Morderstwa, które jak się okazuje jest ściśle powiązane z osobą byłego policjanta. Amos pomaga policji, wykorzystując swoje ponadprzeciętne umiejętności zapamiętywania każdego szczegółu.

Kryminał Davida Baldacciego to prawdziwa jazda bez trzymanki, w którym możemy być pewni tylko jednego – czeka nas totalne zaskoczenie. To książka, która od pierwszej do ostatniej strony przyciąga uwagę, wplątując czytelnika w makabryczną rozgrywkę pomiędzy mordercą a policją. Wartka akcja, jej kilka spektakularnych zwrotów oraz intrygujące zakończenie,  pozwalają mi okrzyknąć  ten kryminał jednym z lepszych, jaki zdarzyło mi się czytać w ostatnich latach.

Cała intryga kryminalna została zbudowana z wielu wątków, które pozornie nie mają wspólnego elementu. Czytelnik wszelkimi możliwymi sposobami stara się rozwikłać zagadkę, rozważając po drodze przeróżne hipotezy, które ostatecznie blakną w zestawieniu z nieprzewidywalnym zakończeniem.

Nie sposób nie wspomnieć o głównym bohaterze, który nie jest zwyczajnym śledczym. Otóż autor wyszedł nieco poza utarty schemat i obdarzył Amosa specyficzną umiejętnością. Bohater cierpi na hipermnezję, czyli wybitną pamięć, która nie pozwala na zapominanie nawet najmniej istotnych informacji. Ta nietuzinkowa cecha jego mózgu pozwala analizować mu śledztwo na zupełnie innej, niedostępnej dla pozostałych, płaszczyźnie. Możliwość podglądania myśli takiego człowieka i równoczesne analizowanie jego wniosków dotyczących śledztwa jest arcyciekawe. 

"W pułapce pamięci" to intrygujące wprowadzenie do całego cyklu o niezwykłym detektywie. Na lekturze tej książki z pewnością nie zawiodą się miłośnicy dobrze skrojonej intrygi kryminalnej. 

David Baldacci


Za możliwość przeczytania książki dziękuję magazynowi29 komentarzy:

 1. Lato to u mnie czas kryminałów i thrillerów, więc kiedy przyjdzie rozejrzę się za nią, bo ostatnio jestem niemal pochłonięta przez historię o takich wybitnych jednostkach, jaką jest główny bohater ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą serię. Właśnie czytam drugi tom i jestem zachwycona rozwinięciem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie to brzmi! Ciekawy bohater, porządna intryga kryminalna, dawka napięcia i zaskoczenie - takie powieści bardzo lubię! Całkiem możliwe, że się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś słyszałam już o tej książce, ale jeszcze jej nie czytałam :) A skoro wiele osób ma o niej dobre zdanie to pewnie się skuszę! ;D
  Dobry kryminał?- to zdecydowanie moje klimaty! :D 😍❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Już jest II tom :) Mam go w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie była rewelacyjna. Druga część już czeka☺

  OdpowiedzUsuń
 7. kryminały to fajna sprawa dla wielu czytelników

  OdpowiedzUsuń
 8. W bibliotece jest dostępna ta i inne książki autora. Możliwe, że skuszę się na ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapiszę sobie tytuł, bo chętnie sięgnę po jakiś dobry kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi ciekawie. Chętnie poznam tę serię, i to najlepiej od pierwszego tomu. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę się na taki kryminał skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O to już dla mnie książka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam tej serii ani Autora, ale po nazwisku wnioskuję, że przodków to ma włoskich. Może kiedyś przeczytam, bo lubię przeczytać od czasu do czasu jakiś kryminał, ale najbardziej to ja lubię seriale kryminalne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie miałam nigdy okazji czytać powieści tego autora i może najwyższy czas to zmienić. Muszę tylko zorientować się czy "W pułapce pamięci" to nie jest jakaś część serii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie pamiętam tytułu, ale na pewno jakąś książkę autora czytałam i na pewno mi się podobała. Może czas do niego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Skoro tak pochlebnie wypowiadasz się o tym kryminalne to nie pozostaje mi nic innego jak się z nim zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię książki tego autora, na pewno kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Brzmi przepysznie ;) Z przyjemnością przeczytam - a jak to cykl, to jeszcze lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. podobam i sie i bym sie z checia skusila :D dlatego dzieki za recenzje! :) Pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Taką książkę czyta się błyskawicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. zapisuję i czytnę na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie znam twórczości autora. Całkowicie mnie przekonałaś mnie do sięgnięcia po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie spodziewałabym się, że to będzie taka jazda bez trzymanki-w takim razie tytuł mam w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wow! Zapowiada się nieźle!

  OdpowiedzUsuń
 25. Brzmi ciekawie. Od dłuższego czasu myślałam o jej przeczytaniu i właśnie przekonałaś mnie do tego już w 100%.

  OdpowiedzUsuń
 26. O już mi się podoba taki motyw! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger