Zbliża się VI edycja Salonu Ciekawej Książki w Łodzi!Tradycją stało się już, że w II połowie listopada (w roku bieżącym w dn. 18-20.11), w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi organizowane jest jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń wystawienniczych dedykowanych branży wydawniczej. Salon Ciekawej Książki to łódzkie święto literatury, podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach. 

Każdego roku w Salonie Ciekawej Książki bierze udział blisko 10 tys. osób i kilkudziesięciu wystawców, wśród których są największe firmy wydawnicze z naszego kraju. Wśród wydawnictw, które gościć będą na VI edycji imprezy, znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną do dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Udział w Salonie potwierdziły już: Agora S.A., Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a także Wydawnictwo Literatura, Zakamarki, Adamada, i wielu innych. Po raz pierwszy na Salonie swoją ofertę zaprezentują: Wydawnictwo Literackie, Grupa Foksal (Buchmann, Wilga, W.A.B.), Czytelnik, MUZA, LTW, Copernicus Center Press, In Rock Music Press, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz katolickie Wydawnictwo Jedność i W Drodze. Na SCK wróciła też Krytyka Polityczna.

Gratką dla miłośników literatury będzie niewątpliwie udział najpopularniejszych polskich autorów i ludzi kultury. Spotkania autorskie potwierdzili już m.in.: Katarzyna Puzyńska, Joanna Opiat-Bojarska, Karolina Oponowicz, Sylwia Chutnik, Marek Krajewski, Vincent. V. Severski, Adam Wajrak, Tomasz Sekielski, Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Wojciech Malajkat, Arkady Paweł Fiedler, Grzegorz Kasdepke, Mariusz Ziomecki i Robert Drózd (Świat Czytników).

Salon Ciekawej Książki to również bogata oferta imprez towarzyszących. W programie znajdują się warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Ich ideą jest rozwijanie zamiłowania do książek i czytania. W bieżącym roku tematyka warsztatów najczęściej dotyczy twórczości Henryka Sienkiewicza. Wynika to z ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Sienkiewicza. Zajęcia przygotowane zostały przez wojewódzkie i miejskie biblioteki publiczne. Z kolei, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY) poprowadzi warsztaty z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Będą to zajęcia pt. „Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka” oraz warsztaty z książką pt. „Kawalerka” (w ramach projektu Mała Warszawa czyta). Podczas Salonu odbędzie się uroczystość 15-lecia debiutu książkowego Grzegorza Kasdepke, autora książki  pt. „Kacperiada”. Na jej podstawie zrealizowano serial telewizyjny dla dzieci. Z myślą o młodzieży starszej, przygotowane są warsztaty pt. „Kulisy pracy dziennikarza i pisarza”, które poprowadzi Tomasz Sekielski. Publicysta opowie m.in.: „o fikcji, prawdzie, kulisach pracy reportera i pisarza,  co i dlaczego staje się w dzisiejszym świecie tzw. newsem”.

Michał Zawadka, trener motywacyjny poprowadzi natomiast warsztaty dla młodzieży  pt. „Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”.

Coraz większą rzeszę miłośników znajdują książki dostępne w formie elektronicznej, czyli popularne e-booki. Warto edukować czytelników o tym, jaki czytnik wybrać, jak zacząć czytać e-booki oraz gdzie szukać nowości i promocji na wydawnictwa w formie elektronicznej. Spotkanie pt. „Wprowadzenie do e-czytania” poprowadzi Robert Drózd, autor bloga „Świat Czytników”. Podczas Salonu będzie można wziąć udział również w spotkaniu poświęconemu trendom w sztuce komiksu pt. „Najnowsze trendy w sztuce komiksu, na przykładzie publikacji polskojęzycznych". Poprowadzi  je Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej.

Podczas VI Salonu Ciekawej Książki powstanie również strefa gier planszowych. Poprowadzi  ą Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki – organizator m.in. „Łódzkiego Portu Gier”. Na entuzjastów „planszówek” czeka wiele atrakcji, a wśród dostępnych gier znajdzie się wiele nowości. Połączeniem zamiłowania do literatury oraz dobrej zabawy będzie GRA MIEJSKA inspirowana najnowszym kryminałem autorstwa Katarzyny Bondy pt. „Lampiony”. Zadania, przed realizacją których staną uczestnicy gry, będą ulokowane w miejscach, w których toczy się akcja książki. Zabawę przygotowuje i poprowadzi firma ACORA EVENTS. Szczegóły podamy wkrótce.  

Salon Ciekawej Książki będzie również okazją do sprawdzenia znajomości języka polskiego. W sobotę  (19 listopada) zostanie zorganizowane dyktando. Sprawdzian z języka polskiego jest finałem tegorocznej edycji "Pulsu Języka", który tradycyjnie wiąże się z wielkim konkursem ortograficznym. W dyktandzie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Pula nagród wynosi 1 000 zł. Przewidziane są także nagrody książkowe.

VI Salon Ciekawej Książki odbędzie się w dniach 18-20 listopada 2016r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 282.

Godziny zwiedzania:
18 listopada (piątek) -                   10:00 - 18:00
19 listopada (sobota) -                  10:00 - 18:00
20 listopada (niedziela) -              10:00 - 17:00

Wstęp:
Bilet normalny jednorazowy -   6.00 PLN
Bilet ulgowy jednorazowy -       4.00 PLN
Dzieci do lat 10 -                        wstęp wolny
Emeryci i Renciści -                   wstęp wolny


Więcej informacji na www.salonciekawejksiazki.plEmocje z targów w Krakowie jeszcze nie opadły, a tu już szykują się nowe, inspirujące spotkania z pisarzami. Wybieracie się na tę imprezę? Ja będę, obowiązkowo!

15 komentarzy:

 1. Chciałabym być, ale niestety nie dam rady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie też za daleko. Żałuję, bo wydarzenie zapowiada się rewelacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zastanowię się jeszcze, gdyż byłam dwa razy i jestem zawiedziona, gdyż spodziewałam się więcej znanych wydawnictw i autorów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie pozostaje Twoja relacja:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zawsze zapowiada się maraton świetnych atrakcji. Szkoda, że i tym razem nie będę mogła być obecna. Łódź nie przestaje mnie zadziwiać mnogością książkowych akcji - jeśli tak mogę je nazwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z tego wydarzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiolu, w tym roku wyjątkowo się nad tym zastanawiam, ale nie będzie największych wydawnictw, wiec w sumie nie wiem, czy się skuszę. Jednak skoro Ty będziesz, to powaznie to przemyślę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie sprawdziłabym się w takim dyktandzie :) Przyznaję, że wydarzenie jest mocno kuszące, zastanawiam się nad nim. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mogę pojechać, ale Łódź to moja wielka miłość od niedawna (ale taka wielka, ogromna), więc bardzo chętnie bym się kopsnęła.

  OdpowiedzUsuń
 10. W Łodzi już nie mieszkam, więc na pewno mnie nie będzie. Chętnie poszłabym jednak na spotkanie z Miodkiem oraz Fiedlerem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że do Łodzi mam tak daleko. ;/ Wszystkie fajne wydarzenia mnie omijają. ;/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger