Podpalone serce - wyniki konkursu

Wasze odpowiedzi na moje pytania konkursowe mnie zawsze zaskakują. Nie inaczej było tym razem, jednak wybrać mogłam jedynie dwóch zwycięzców. Zapraszam na wyniki konkursu.

Pytanie konkursowe brzmiało:

Napisz, jaka książka w ostatnim czasie podpaliła Twoje serce i dlaczego?


Oto dwie, zwycięskie odpowiedzi:Książka, która ostatnio podpaliła moje serce to książka bolesna, ale ważna - "Lista Schindlera" Thomasa Keneally. Książka ta żyje w cieniu niezwykle popularnego filmu, a jest warta każdej uwagi. Wiele mówi się o Holokauście, każde dziecko w szkole się o nim uczy, każdy o nim wie ja także wiedziałam. Ale dopiero ta pozycja początkowo podgrzała, ale wraz z rozwojem akcji podpaliła moje serce i sprawiła, że wybuchły w nim nowe uczucia dotyczące tego tematu - ból, przerażenie, ale także nadzieja, dobro i co najważniejsze świadomość i pamięć o opisanych w niej wydarzeniach. Po jej przeczytaniu Holokaust przestał być dla mnie pustym słowem, stał się wydarzeniem opisanym w niej szczegółowo, bez przykrywania najstraszniejszych jego szczegółów. Jednak książka ta rozpala jeszcze coś - potrzebę by nigdy po raz kolejny taka tragedia się nie powtórzyła, tragedia nie tylko Narodu Żydowskiego, ale całej ludzkości. Ta książka rozpala serce nadzieją, że każdy człowiek jest bratem, że w tak okrutnych czasach Niemiec potrafił za wszelką cenę pomóc po prostu innym ludziom - dyskryminowanym i uciskanym. Ta książka rozpala w sercu płomień pewnej wspólnoty, wspólnoty ludzi ponad wszelkimi podziałami, stereotypami i uprzedzeniami. Chociaż opisuje czasy II wojny światowej jest aktualna dzisiaj, kiedy coraz częściej na światło dzienne wychodzi radykalizm i nienawiść do ludzi ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy narodowość. Ważna lektura, może rozpali serca innych i w odniesieniu do dzisiejszych wydarzeń pozwoli ludziom nie popełnić tych samych błędów, które przecież także zaczęły się od dyskryminacji, a doprowadziły do takiej tragedii. Otwórzmy serca na innych.
ameliawisz@gmail.com

Nietypowo, bo "Smocze koncerze" - fantastyka, a porywa wyrazistymi postaciami, pełnymi pasji, ambicji i namiętności. Ludzki emocje zderzone z pozornie nieczułą i logiczną Wielojaźnią.... Sawicki pokazuje siłę tego, co w nas ludzkie, nawet jeśli jest to małe, śmieszne, samolubne - a poza tym serwuje kawał świetnego hard sf zderzonego z szaloną powieścią przygodową :)


Gratuluję! Czekam na wasze adresy do wysyłki nagrody.

19 komentarzy:

 1. Super, gratuluję zwycięzcom konkursu! Odpowiedzi warte nagrody.

  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję kreatywnym zwycięzcom :)
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Obydwie zwycięskie odpowiedzi pełne treści, choć różnią się liczbą słów...:) Gratuluję wygranej!
  sarajewianka

  OdpowiedzUsuń
 4. Congrats!

  mystylishcorner.blogspot.ba

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję uprzejmie za to wyróżnienie! Już przesyłam adres i z niecierpliwością czekam na książkę :))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger