Nowości wydawnictwa MG już niebawem w księgarniach!
Kiedy na początku roku wydawnictwo MG proponowało czytelnikom debiut Janiny Lesiak – Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej – mogło mieć tylko nadzieję, że przyjmiecie tę książkę życzliwie. Wydawnictwo mogło jedynie marzyć, że nowa Autorka podbije serca czytelników. Tak się właśnie stało.

Dlatego też z wielką radością, wydawnictwo MG zapowiada jej kolejną powieść: Miłosna kareta Anny J. Jest to zbeletryzowana historia Anny Jagiellonki, władczyni, o której wiemy sporo, i kobiety, o której nie wiemy prawie nic… To opowieść o siostrze, narzeczonej, żonie i ciotce czterech polskich królów, czyli o pokerowej karecie, którą miała w ręce Anna J., a także o kochanych przez nią królach: jej bracie Zygmuncie Auguście, niedoszłym mężu Henryku Walezym, faktycznym mężu Stefanie Batorym i siostrzeńcu Zygmuncie I Wazie.

Grała z mistrzami, więc ten królewski poker nie mógł się dla niej dobrze skończyć! Anna J. to kolejna bohaterka sprzed stuleci przypominająca się współczesnym czytelnikom i licząca na to, że zrozumieją oni jej walkę o siebie i o miłość, lepiej ją poznają i może polubią…

Miłosna kareta Anny Jukaże się 31 sierpnia.


Tym razem absolutna nowość. Oczywiście nowość w stylu wydawnictwa MG.
Proponujemy nigdy niewydaną w Polsce powieść Edith Wharton, laureatki nagrody Pulitzera. 


Jak każe obyczaj to błyskotliwy i uszczypliwy obraz amerykańskiego społeczeństwa i europejskich elit w pierwszych kilkunastu latach dwudziestego wieku. Autorka krytykuje zarówno przykurzone „stare rody” po obu stronach Atlantyku, kurczowo trzymające się „odziedziczonych poglądów”, jak i nowobogacką amerykańską „socjetę” próbującą – na swój krzykliwy sposób – bezmyślnie imitować obce jej zwyczaje wypieranych elit. 

Bohaterka powieści, Undine Spragg, ma wielkie ambicje – chce osiągnąć „wszystko, co najlepsze”. Dzięki imponującej (a zarazem przerażającej) wytrwałości, ogromnemu sprytowi, zatrważającej zdolności manipulacji oraz nietuzinkowej urodzie i przepysznemu egoizmowi udaje jej się piąć na coraz to wyższe szczeble drabiny społecznej. Trafia do nowojorskiego światka, na paryskie salony, do zamków francuskiej arystokracji…

Na każdym etapie swojej kariery poznaje dotychczas jej obce obyczaje, do których błyskawicznie się adaptuje. 
Gdzie są granice ambicji tej fascynującej antybohaterki? Czy je osiągnie? I wreszcie: kto za to wszystko zapłaci?

Książka Jak każe obyczaj będzie miała premierę 31 sierpnia.Bartosz Michalak  rocznik 1976. Pracował w miesięcznikach „Film” i „Kino” oraz w kwartalniku „Film&TV Kamera”. Opublikował kilkaset tekstów  recenzji i wywiadów. Napisał kilka książek, m.in: Polskie OscaryNa zakręcie – Agnieszka Osiecka we wspomnieniach i Krystyna Janda. Kameleon zawodowiec.

Dla wydawnictwa MG przygotował książkę Zatrzymani w kadrze   subiektywny portret dziewięciu wybitnych polskich operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego, Mieczysława Jahody, Edwarda Kłosińskiego, Jacka Petryckiego, Piotra Sobocińskiego i Pawła Edelmana.

Operatorzy polscy są cenieni na całym świecie. Ich siła polega na tym, że mają wykształcenie artystyczne. Wiedzą o wiele więcej niż to, jakich użyć filtrów czy jak ustawić światło. Mają udział w całościowym powstawaniu formy filmowej. Wspólnie z reżyserami odnoszą zwycięstwa lub ponoszą porażki. Są partnerami, a nie technikami. Fakt, że są takie polskie filmy, które zostały zauważone w świecie, zawdzięczamy nie tylko talentowi reżyserów, ale i temu, że owe dzieła zostały pięknie zrobione przez operatorów.  – mówi Witold Sobociński

Bartosz Michalak pokazuje twórców, którzy sprawili, że pewne kadry zostaną nam w głowie do końca życia: Zygmunt Malanowicz „biegnący” po jeziorze w Nożu w wodzie Jerzego Lipmana i Romana Polańskiego, płonące lampki spirytusu w Popiele i diamencie Jerzego Wójcika i Andrzeja Wajdy, wisielcy z Rękopisu znalezionego w Saragossie Mieczysława Jahody i Wojciecha Jerzego Hasa, piękna, smutna twarz Lucyny Winnickiej w Pociągu Jana Laskowskiego i Jerzego Kawalerowicza, Elżbieta Czyżewska i rozpędzona karuzela we Wszystko na sprzedaż Witolda Sobocińskiego i Andrzeja Wajdy, Krystyna Janda i Bogusław Sobczuk na korytarzu telewizji w Człowieku z marmuru Edwarda Kłosińskiego i Andrzeja Wajdy, Jerzy Stuhr odwracający kamerę na siebie w Amatorze Jacka Petryckiego i Krzysztofa Kieślowskiego, Maja Komorowska i scena dziadów w Lawie Piotra Sobocińskiego i Krzysztofa Kieślowskiego czy Krystyna Janda nad Wisłą i w pustym pokoju w Tataraku Pawła Edelmana i Andrzeja Wajdy.

 Zatrzymani w kadrze  będą mieli premierę 31 sierpnia.


Jesteście zainteresowani przeczytaniem któregoś z tych tytułów?

15 komentarzy:

 1. Raczej nic mnie nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytalabym o Annie Jagiellonce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miłosna kareta Anny J- będę mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o żadnej z tych książek, z pewnością mogą zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o żadnej z tych książek, z pewnością mogą zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam ani jednej powieści, ale chyba nic dla mnie z tych książek.;)
  Pozdrawiam,
  http://www.sekretny-trop.pl/

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem nic dla mnie, ale mam sporo książek tego wydawnictwa. Bardzo ładnie wydają powieści.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam już Annę Janiny Lesiak! Zaczynam czytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dwie pierwsze propozycje na pewno zagoszczą kiedyś w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem pewna, że "Miłosna kareta" i "Jak każe obyczaj" to powieści, które na pewno przeczytam. Historia i kobiety- jak mogłabym koło takich tematów przejść obojętnie?

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszą książkę pewnie przeczytam, jeśli pojawi się w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nareszcie powieść o Annie Jagielonce! Na pewno kupię i przeczytam jak tylko będzie dostępna! Uważam, że jest to najbardziej sponiewierana przez życie i niedoceniana przez historyków polska królowa. Cieszę się, że ktoś wreszcie poświęcił jej całą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nareszcie powieść o Annie Jagielonce! Na pewno kupię i przeczytam jak tylko będzie dostępna! Uważam, że jest to najbardziej sponiewierana przez życie i niedoceniana przez historyków polska królowa. Cieszę się, że ktoś wreszcie poświęcił jej całą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Historia o Annie Jagiellonce zdecydowanie mnie zainteresowała! :D Zapamiętam ten tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się, że ostatnio pojawiła się moda na książki o postaciach historycznych. Ja je uwielbiam i mam nadzieję, że ta moda potrwa jeszcze długo i na rynku pojawi się dużo takich pozycji :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger