"Takie zwykłe miasteczko" – Luiza Dobrzyńska


"Życie nie przypomina kryminału, nie ma w nim nic z telewizyjnej iluzji".

Powroty do miejsc znanych nam z dzieciństwa, które obecnie napawają sentymentem, zawsze wywołują wiele emocji. Nagle bowiem spotkana na ulicy dawna koleżanka ze szkoły, czy też zapomniani kumple, uświadamiają nam bezlitosny upływ czasu, który dopada każdego, bez żadnego wyjątku. Kolejne lata przemijają, ale upływający czas w niektórych przypadkach nie zabliźnia pewnych krzywd, które domagają się zadośćuczynienia. Czasami prowadząc nawet do zbrodni.

Luiza Dobrzyńska to warszawianka, fanatyczna miłośniczka kotów i Star Treka, z wykształcenia technik medyczny. Autorka pisze od dwunastego roku życia. Prowadzi blog "Stara panna i morze", swoje recenzje zamieszcza na portalach Szuflada.net i Paradoks.net.pl, pisze także artykuły dla portali Referia i wGospodrace.pl.

Kornel Zaborowski, znany biolog, po wielu latach przyjeżdża ze swoją ośmioletnią córką do miasteczka swojego dzieciństwa – Sokołowca, by w spokoju napisać pracę habilitacyjną. Powrót po latach obfituje w spotkania dawno niewidzianych znajomych, a także w niespodziewaną zbrodnię, która dotyczy pewnej wygranej w totolotka sprzed trzydziestu lat. Biologiczna wiedza bohatera niespodziewanie przydaje się w rozwiązaniu tej kryminalnej sprawy.

Od przeczytania "Duszy" Luizy Dobrzyńskiej, autorka ta do tej pory kojarzyła mi się wyłącznie z gatunkiem science-fiction. Jak się jednak okazało, od 2012 r., czyli od czasu kiedy została wydana ta książka, pisarka rozszerzyła gatunki prozatorskie, w jakich się obraca i spróbowała także swoich sił w kryminalnym klimacie, co według mojej subiektywnej opinii, wyszło jej dość poprawnie. "Takie zwykle miasteczko" to bowiem powieść kryminalna, w której wątkiem wiodącym jest zbrodnia i śledztwo mające na celu schwytanie mordercy. Muszę przyznać, że policyjne śledztwo nie wywarło na mnie jakiegoś spektakularnego wrażenia, nie zaskoczyło swoją drobiazgowością, nie wywołało zdziwienia niespodziewanym zwrotem akcji. Luiza Dobrzyńska warstwę kryminalną wykreowała po prostu poprawnie, a jedynym elementem, który mnie zaskoczył było odsłonięcie sylwetki mordercy, bowiem nie przewidziałam takiego scenariusza, jakim uraczyła mnie autorka.

W książce natomiast moją uwagę zwróciło zupełnie coś innego, a mianowicie świetnie wyeksponowana płaszczyzna obyczajowa pod postacią ukazania mentalności mieszkańców małego, prowincjonalnego miasteczka. Miasteczka, które mogłoby być umiejscowione wszędzie na mapie naszego kraju, gdyż w każdej, małej miejscowości ludzie się znają, każdy wie o każdym wszystko, a plotki rozchodzą się z prędkością światła. Karol, wracając do Sokołowca, uzmysławia czytelnikowi jak trudne i jednocześnie ważne jest zmierzenie się z własną przeszłością, z niezakończonymi sprawami. Poza tym Luiza Dobrzyńska z widocznym realizmem przedstawiła obraz trudnych spotkań po latach z ludźmi, którzy kiedyś stanowili ważną część naszego życia.

Przyznam szczerze, że nieco mroczna okładka tej powieści wraz z tytułem, wywołują we mnie pewne uczucie niepokoju. I takich emocji również oczekiwałam po fabule tej książki. Emocji, które pojawiły się, ale nie w takim stopniu, jaki by mnie całkowicie zadowolił. Takie zwykłe miasteczko okazało się bowiem pełnym ludzkich tajemnic i krzywd, miejscem, w którym wiele może się wydarzyć. Nie jest to z pewnością powieść kryminalna, która zadowoli koneserów tego gatunku ze względu na mało rozbudowaną warstwę kryminalną, ale jej fabuła wciąga i zapewni większości mile spędzone popołudnie.


Luiza Dobrzyńska


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce
22 komentarze:

 1. Ostatnio unikam kryminałów. Jakaś antykryminalna faza czytelnicza mnie naszła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że nie zabrakło zaskoczenia, jeżeli chodzi o postać sprawcy. Książkę przeczytam z dużą chęcią. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście okładka jest niepokojąca, ale w sumie to chyba zachęca do przeczytania książki :) Uwielbiam kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. sarajewianka
  W każdej książce potrafi Pani znaleźć "perełkę". Tu m.in. zauważyła Pani "świetnie wyeksponowaną płaszczyznę obyczajową". Co do okładek, to w Polsce już niektóre wydawnictwa, podobnie jak w zagranicznych zachodnich domach wydawniczych, próbują dopasować okładkę do treści, ale u nas ta dziedzina jeszcze raczkuje, idzie powoli... Po książkę chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm, sama nie wiem, czy by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka by mnie odstraszyła.
  Dzięki Twojej recenzji jeszcze się zastanowię ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka trochę zniechęcająca aczkolwiek po opisie pozycja ta wydaje się dość ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniałe jest, że po latach posuchy, nareszcie zaczyna się wyłaniać coraz więcej dobrych i bardzo dobrych polskich pisarzy kryminałów. Z zaciekawieniem sięgnę po książkę:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale specjalnie do tej autorki mnie nie ciągnie. Szkoda, że jest w niej mało kryminału.

  OdpowiedzUsuń
 10. kryminał bez odpowiedniej dozy kryminału to nie moja bajka;p

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa, jak ja odebrałabym tę książkę. Widać, że na rodzimym rynku pojawia się coraz więcej kryminalnych autorów. Mnie to cieszy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmmm... wolałabym chyba coś mocniejszego i bardziej konkretnego.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 13. Czyli zaskakującego kryminału nie ma co oczekiwać, ale klimat małego miasteczka i powrotu odmalowany realnie- może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 14. We mnie również okładka budzi niepokój, ale właśnie to mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem co prawda koneserem kryminałów, a okładka bardziej przywodzi mi na myśl bardziej horror niż kryminał, ale chyba spróbuję, bo jakoś tak bardzo kojarzy mi się z Kingiem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Brr, intrygujące, ale chyba nie dla mnie, nie na czas, w jakim się znajduję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi nieźle, choć okładka nie robi na mnie dobrego wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Już po okładce wiedziałam, że ta książka nie jest dla mnie, ale polecę ją komuś kto lubi kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 19. dawno nie czytałam dobrego kryminału a ten opis zachęca do sięgnięcia po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię kryminały, więc może by mi się ta książka spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Szkoda, że warstwa kryminalna jest tylko poprawna, ale lubię motyw małych miasteczek, więc mogłabym się skusić.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger