Wyniki plebiscytu Książka Roku 2015 Lubimyczytac.pl


Wybraliśmy najlepsze książki 2015 roku. W największym internetowym plebiscycie czytelniczym w Polsce, zorganizowanym przez serwis lubimyczytać.pl, oddano ponad 100 tysięcy głosów. Wśród zwycięzców są m.in.: Małgorzata Halber, Magdalena Grzebałkowska i Stephen King.O miano Książki Roku ubiegało się 190 książek z 63 wydawnictw. Wśród nominowanych znalazły się tytuły polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce. Czytelnicy lubimyczytać.pl wybrali zwycięzców w 10 kategoriach. Książki Roku zostały przyznane na podstawie głosów i ocen użytkowników największego polskiego serwisu społecznościowego dla czytelników – lubimyczytać.pl. Organizowany po raz pierwszy plebiscyt pokazał na niespotykaną dotąd skalę co naprawdę lubią czytać Polacy.

- „Już nominacje do plebiscytu wiele nam powiedziały o czytelniczych gustach” – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl. - „Nominowaliśmy książki najczęściej i najlepiej oceniane przez czytelników. A głos tak licznej społeczności jak ta, odzwierciedla, co tak naprawdę czytają Polacy”.


Na dziesięć nagrodzonych książek trzy są polskich autorów. W kategorii literatura piękna zwyciężyła Małgorzata Halber. Na jej debiutancką książkę o walce z nałogiem, czyli „Najgorszego człowieka na świecie” oddano prawie 2 tysiące głosów. Spośród 20 tytułów nominowanych w literaturze faktu najwięcej głosów zdobyła Magdalena Grzebałkowska za „1945. Wojna i pokój”, która opowiada o trudnym dla Polski okresie końca wojny i budowaniu nowego systemu. Czytelnicy portalu docenili także wywiad-rzekę z ks. Janem Kaczkowskim. „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” to pełna szczerości i odwagi historia najpopularniejszego duchownego w Polsce, który od lat walczy z rakiem.

Najlepszym thrillerem okazał się światowy bestseller, czyli „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. Ta psychologiczna powieść pełna zwrotów akcji została doceniona przez polskich czytelników już kilkukrotnie. Najwięcej głosów w całym Plebiscycie zdobyły mrożące krew w żyłach opowiadania jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy, Stephena Kinga. Jego „Bazar złych snów” to bezsprzeczny zwycięzca w kategorii horror. Miano Książki Roku 2015 otrzymała także powieść „Światło, którego nie widać”, nagrodzonego Pulitzerem Anthony'ego Doerra.- „Przyjmowaliśmy zakłady w redakcji jak rozłożą się głosy” – mówi Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytać.pl. - „Plebiscyt pokazał jakie na rynku dominują trendy. Chętnie czytamy kryminały, thriller, sensację, fantastykę, a co bardzo cieszy, także literaturę młodzieżową”.

Społeczność serwisu lubimyczytać.pl wystawiła już ponad milion opinii i oceniła 11 milionów książek. Miesięcznie serwis odwiedza blisko trzy miliony osób. Codziennie dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, przeczesują imponującą bazę, uzupełniając swoje internetowe biblioteczki, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze, a przede wszystkim pochłaniają i kupują książki. Teraz po raz pierwszy mogli przyznać tytuł najlepszych Książek Roku 2015.

Zwycięzcy Plebiscytu Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl:
Literatura piękna – Małgorzata Halber, „Najgorszy człowiek na świecie”
Literatura faktu – Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”
Kryminał, sensacja, thriller – Paula Hawkins, „Dziewczyna z pociągu”
Horror – Stephen King, „Bazar złych snów”
Literatura obyczajowa, romans – Colleen Hoover, „Maybe Someday”
Fantastyka, fantasy – Victoria Aveyard, „Czerwona królowa”
Autobiografia, biografia, wspomnienia – ks. Jan Kaczkowski, „Życie na pełnej petardzie”
Literatura młodzieżowa – Gayle Forman, „Wróć jeśli pamiętasz”
Science fiction – Dimitry Glukhovsky, „Futu. Re”
Powieść historyczna – Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”.


Szczegółowe wyniki plebiscytu dostępne na stronie www.lubimyczytac.pl/plebiscytOddaliście swoje głosy na wygrane książki? Czy jednak wasze typy zwycięzców były zupełnie inne.  Ja trafiłam tylko w jednej kategorii...

39 komentarzy:

 1. Niestety moi faworyci nie wygrali :/ Ale to nic, nie czytałam jeszcze wyżej wymienionych książek, ale postaram się to nadrobić wedle moich możliwości.
  Pozdrawiam serdecznie,
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wszystkich wygranych książek w plebiscycie przeczytałam niestety tylko "Bazar złych snów", jednak wiele książek przewijających się w poscie jest na mojej liscie książek do przeczytania w najbliższym czasie :)
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilku moich faworytów wygrało także jestem zadowolona z wyników :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie też tylko jedna kategoria:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się żadne typy nie pokryły. Poza tym nie czytałam żadnej z tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. u mnie zgodność w dwóch przypadkach! 😊

  marcepanowerecenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Przewidywałam większość, wygrały te ,,najgłośniejsze", a niekoniecznie najlepsze. :P

  OdpowiedzUsuń
 8. No cóż ... książki, na które oddałam głos niestety nie wygrały :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście głosowałam, ale niestety żaden z moich faworytów nie wygrał :(

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 10. "dziewczyna z pociągu" serio? moim zdaniem nie zasługuje na to wyróżnienie

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziewczyna z pociągu - czytałam, ale myślałam,że będzie mocniejsza:p

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie też jeden typ tylko wygrał.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie przeczytałam żadnej z tych książek, które wygrały :)

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie tylko jeden typ wygrał, ale i tak się cieszę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja trafiłam aż z pięcioma lekturami :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Również trafiłam jedynie z jedną książką. Niestety większości z nich jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Natomiast dwie kategorie mnie rozczarowały, bo były bardzo przewidywalne, a mnie niestety te książki średnio się podobały. Mówię tutaj o "Dziewczynie z pociągu" oraz G. Forman.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam żadnych z tych książek ale nie jestem książkomaniaczką :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Jest "Światło" i "Bazar" :) Moje kochane.

  OdpowiedzUsuń
 19. Aż trzy książki z mojej listy, które przeczytałam! Jestem dumna <3

  OdpowiedzUsuń
 20. I nawet wygrała jedna książka na którą głosowałam

  OdpowiedzUsuń
 21. Wyniki plebiscytu mnie nie zaskoczyły :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mnie aż tak "Dziewczyna z pociągu nie zachwyciła", recenzja będzie na dniach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem odrobinę zaskoczona. Spodziewałam się innego wyniku.
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Też głosowałam. Tylko jedna wygrała. Jestem zaskoczona wygraną powieści "Wróć jeśli...' ja jakoś nie dopatrzyłam się w niej takiego rewelacyjnego odbioru.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wyniki trochę mnie zaskoczyły. Głosowałam na zupełnie inne książki i tylko jedna z nich wygrała. Na razie mam w planach przeczytanie "Dziewczyny z pociągu" :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja tak samo, z moich typów jest tylko "1945. Wojna i pokój".

  OdpowiedzUsuń
 27. Cieszę się, że Future wygrało :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Zgadza się jedna książka. Jestem zaskoczona tym, że "Dziewczyna z pociągu" wygrała, naprawdę... Mnie tak książka wcale nie zachwyciła, nie powaliła i nie zaskoczyła - jest poprawna, ale czy najlepsza?

  OdpowiedzUsuń
 29. Dziewczyna z pociągu - od dłuższego czasu "czaję" się na nią, a poza tym zgodziłabym się co do wygranej w kategorii horror, fantastyka i młodzieżowa. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 30. WIdziałam - sama głosowałam to wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Spodziewałam się, że ,,Dziewczyna z pociągu" i ,,Bazar złych snów" dostaną nagrody, chociaż moim zdaniem są mocno przereklamowane. Bardzo chciałabym przeczytać ,,Światło, którego nie widać" i ,,Czerwoną królową", a ,,Życie na pełnej petardzie już na mnie czeka":)

  OdpowiedzUsuń
 32. trafiłam tylko raz, ale cieszy mnie Bazar Złych Snów, który wygrał swoją kategorię bo mam go w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jestem zaskoczona i to nie w pozytywnym sensie :) Moi faworyci nie wygrali, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 34. Kinga mam na swojej półce i od czasu do czasu sięgam po kolejne opowiadania :). Dziewczyna z pociągu jest w planach.

  OdpowiedzUsuń
 35. Czytałam Mabye someday, dziewczynę z pociągu i wróć jesli kochasz. Mabye someday - cudowna!

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie czytałam żadnej z tych książek. Przypuszczam jednak, że Czerwona królowa zasłużyła sobie na to wyróżnienie ;) Jest jeszcze przede mną i nie mogę się już doczekać. :D
  Co do Stephena Kinga - Pana bardzo szanuję, ale każda jego książka zanudza mnie po prostu na śmierć. Czy to ze mną jest coś nie tak, że twórczość mistrza grozy przed połową książki skazuję "na wygnanie" ? :D

  Pozdrawiam Iza
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 37. Szczerze mówiąc byłam zaskoczona iż wygrała "Dziewczyna z pociągu". Obstawiałam Mroza. Głosowałam tylko w dwóch kategoriach i zaznaczyłam książki, które przeczytałam. Wydaje mi się, że wielu ludzi nie czytało książek na które oddali głosy. Słyszeli o nich dużo i na tej podstawie głosowali. W przypadku "Dziewczyny..." chyba dobra reklama załatwiła sprawę. Za to teraz tym bardziej poluję na "Światło, którego nie widać". :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger