Nowości wydawnicze MG

W wydawnictwie MG pojawiło się w ostatnim czasie kilka interesujących nowości wydawniczych. Zobaczcie!

Mędrzec kaźni – prawie debiut, bowiem już wcześniej jedną powieść Autor wydał własnym sumptem, w niewielkiej ilości egzemplarzy.

Kim jest Autor? Tomasz Kowalski. Urodzony w 1970 roku w Katowicach. Z wykształcenia prawnik. Miłośnik makabry, czarnego humoru i turpizmu. Jego twórczość to często oswajanie śmierci przez uśmiech. Nie unika przy tym tematów poważnych, fundamentalnych, jak: sumienie, grzech, kara, miłosierdzie, wiara czy miłość. Kocha życie w miastach. Ich gwar, tętno, pośpiech, architektura, a nade wszystko mieszkający w nich ludzie to najczęstsi bohaterowie opisywanych przez niego historii. 

Mędrzec kaźni to wysmakowana opowieść, która jest jednocześnie ważnym głosem w dyskusji nie tylko o karze głównej, ale o wszelkich zinstytucjonalizowanych formach zabijania i naszym na nie przyzwoleniu.

Wiosna 1939 roku, Paryż. Wojna wisi w powietrzu. Amerykański dziennikarz przyjeżdża, by przeprowadzić wywiad z miejskim katem. Młody człowiek ma w głowie dokładny scenariusz rozmowy. Nie podejrzewa, że w jego planach coś mógłby zmienić  starszy pan, który co prawda przez całe lata wykonywał dość krwawą profesję, ale tak naprawdę nie ma pojęcia, czego oczekuje przeciętny czytelnik gazety.
Kameralna apokalipsa w mieszkaniu na trzecim piętrze paryskiej kamienicy uświadamia, że od pytań o źródła powszechnej hipokryzji nie ma ucieczki.

Mędrzec kaźni ukazał się 17 lutego.Po Braciach KaramazowZbrodni i karze i Biesach wydawnictwo proponuje kolejną wielką, a być może nawet największą powieść Fiodora Dostojewskiego: Idiota.
Oto powieść, z utworów Dostojewskiego kto wie czy nie największa, na pewno zaś najgłębiej badająca mroczne tajniki duszy, a zarazem wzywająca do wytrwania w poszukiwaniu  piękna jej wnętrza, chrześcijańskiejcaritas, miłości współczującej i wybaczającej. Taki jest główny bohater, książę Lew Myszkin, który bez grosza przy duszy przyjeżdża do Rosji, by objąć spory majątek. 

Swej dobrotliwości, pokorze oraz irytującej wręcz naiwnej ufności do ludzi, zawdzięcza on tytułowy przydomek, jakim obdarzają go inne postaci. Myszkin to postać z innego czasu i innych krain. Być może zagubiona wprost z Ewangelii w XIX-wiecznym świecie, bezwzględnym dla słabych, pełnym nierówności i złych namiętności. Książę Myszkin chce naśladować Chrystusa, chce być człowiekiem przepięknym, ale wikła się w sieci, które na niego nastawia złość i pożądliwość ludzka.

Idiota to zarazem arcydzieło dwóch portretów kobiecych, Nastazji Filipownej i Agłai Iwanownej, pomiędzy których uczucia rozdarte jest serce księcia. To przypowieść o bezgranicznym opętaniu miłością, która może doprowadzić wręcz do unicestwienia osoby kochanej...

Idiota ukazał się na rynku 17 lutego.Przejmująca, pełna namiętności opowieść o miłości, zdradzie, posiadaniu i śmierci. Posiadacz to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna Galsworthy’ego.

Akcja rozpoczyna się w 1886 roku w Londynie, a rodzina Forsyte’ów stanowi symbol mieszczaństwa epoki wiktoriańskiej. Żona jednego z braci, Irena, staje się burzycielką porządku ustalonego przez rodzinę.

Książka pierwotnie została wydana pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów, ponieważ jednak osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla) doczekała się kontynuacji.

Dla kolejnych wydań Autor ustanowił dla niej tytuł Posiadacz, który chyba najpełniej oddaje, o czym jest ta opowieść.

 Sedno całej tej sprawy, pomyślał, to własność, lecz wiele ludzi wolałoby nie stawiać jej na tej płaszczyźnie. W ich pojęciu idzie wyłącznie o „świętość węzłów małżeńskich”. Ale podstawą świętości węzłów małżeńskich jest świętość rodziny, a świętość rodziny oparta jest na świę­tości posiadania. A przecież wszyscy ci ludzie są wyznawcami Tego, który nic nigdy nie posiadał na własność. Ciekawe!John Galsworthy
  
Posiadacz ukazał się na rynku 2 marca.Kolejny debiut – Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej – debiut i pierwszy, z zamierzonych, portretów niezwykłych i niezbyt znanych polskich władczyń. Autorka – Janina Lesiak - chce je przypomnieć i po swojemu odkryć.

Zbeletryzowany i nieco fantastyczny zapis trzech ostatnich dni życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV.
Próba przypomnienia niezwykłej kobiety. Portret władczyni, matki, żony, artystki, cichej buntowniczki i ofiary dynastii. Kobiety niepięknej, ale wielbiącej piękno.
Czytelnik znajdzie w tej opowieści nie tylko niezwykły kawałek historii Polski, ale przede wszystkim obraz sytuacji królowych i ich roli na dworze polskim. A także wspaniałe opisy noszonych wówczas strojów.

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej ukazało się 2 marca.


Zainteresowała was jakaś książka z tych propozycji?

24 komentarze:

 1. Chciałabym przeczytać te o krolowej Cecylii, pierwszy raz o niej w ogole słysze.

  OdpowiedzUsuń
 2. z chęcią przygarnęłabym ,,Idiotę",bardzo podobają mi się te wydania Dostojewskiego.

  marcepanowerecenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Może wybiorę coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ostatni tytuł mnie zainteresował.
  Natomiast Saga rodu Forsyte’ów- czytałam, ciężka jak dla mnie lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej kusi mnie "Posiadacz", czuję, że mógłby przypaść mi do gustu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Idiota" - pięknie wydane... Chętnie zobaczyłaby na swojej półce...

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne pozycje. Z łatwością znalazłabym coś dla siebie. Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią zapoluję na "Idiotę" ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Na mojej półce jest już przygotowane miejsce na "Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tej kolekcji raczej nic dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Posiadacza" już posiadam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej Idiota, choć swego czasu, szczerze mówiąc, mnie nie zachwycił :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajne nowości, muszę coś z nich wybrać, chyba najbardziej ostatnia pozycja mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam Posiadacza, strasznie ciekawa jestem tej książki, bo czytałam kilka pozytywnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnia pozycja mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałabym nowe wydanie Dostojewskigo! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Idiota" Dostojewskiego to pozycja, po którą z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nic mnie nie zainteresowało :(

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety, nic mnie nie zainteresowało do kupna, ale Fiodora Dostojewskiego bym poczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta ostatnia pozycja wydaje się być najbardziej w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 21. "Biesy" Dostojewskiego chętnie kiedyś sprawdzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam nadzieję już niedługo przeczytam "Idiotę" :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger