"Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" – Anna Sikorska

Książka objęta patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
"Filmy Pedra Almodóvara są doskonałą kroniką przemian kulturowych zachodzących w Hiszpanii, ale nie brakuje w nich też licznych odniesień do przeszłości".
Wszyscy znamy filmy, których obejrzenie jeden, jedyny raz w naszym życiu jest wystarczające, bowiem zapewniają chwilową potrzebę oderwania się od szarej rzeczywistości. Istnieją jednak w światowej kinematografii również takie obrazy, do których wielokrotnie się wraca, odnajdując w nich nowe płaszczyzny i warstwy. Niewątpliwie do takiego zbioru zalicza się niemal cały dorobek Pedra Almodóvara. A dorobek ten, jak pokazuje omawiana praca naukowa Anny Sikorskiej, można rozpatrywać i analizować pod różnym kątem robiąc to w bardzo przystępny sposób.

Anna Sikorska to badaczka kultury hiszpańskiej, filmów, etyki i rynku wydawniczego. Autorka jest absolwentką filologii polskiej oraz filozofii, pisze felietony, a także prowadzi poczytnego bloga "Górowianka".

"Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" to monografia naukowa ukazująca analizę twórczości hiszpańskiego reżysera przez pryzmat historyczno-społeczny. Autorka w siedmiu, obszernych rozdziałach wnikliwie kreśli charakterystykę przemian, jakie zachodziły w Hiszpanii na podstawie filmów, którymi zasłynął Pedro Almodóvar.

Zaliczam się do grona osób, które obejrzało większość filmów hiszpańskiego reżysera będącego bohaterem opracowania Anny Sikorskiej, dlatego też mogę z góry wszystkich uprzedzić – jeśli ktoś nie zna twórczości Pedra Almodóvara, nie ma w zasadzie po co sięgać po tę publikację. Aby bowiem w pełni docenić jej wielowymiarowość i głęboką wnikliwość, trzeba po prostu omówione w książce filmy obejrzeć. Badaczka bowiem nie analizuje obrazów reżysera pobieżnie, wręcz przeciwnie – skupia się w dużej mierze na detalach, które po jednokrotnym poznaniu określonego filmu mogą nie zostać zauważone przez widza. Autorka nawiązuje bowiem do koloru ubrań, ich rodzaju czy też określonej architektury, a to przecież szczegóły często niezauważalne, gdyż uwaga odbiorcy skupiona jest na akcji i przesłaniu filmu. Z tego też względu, po lekturze określonych rozdziałów, zaznaczałam sobie ważne dla mnie fragmenty i wracałam do filmów oraz konkretnych scen, o których pisze Anna Sikorska. Takie połączenie w moim mniemaniu daje najlepszy efekt docenienia analizy badaczki i zrozumienia pewnych kontekstów.

Filmy Pedra Almodóvara to obrazy wobec których nie można przejść obojętnie. Od wielu bowiem już lat wywołują wiele emocji i ambiwalentne uczucia, dotykając takich płaszczyzn, jak seksualność, religijność czy polityka, często w kontrowersyjnej otoczce, ale zawsze poprzez pryzmat hiszpańskiego społeczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że filmy te to idealny materiał badawczy. Anna Sikorska w swoim opracowaniu stara się wydobyć na światło dzienne zarysowane przemiany społeczne w tym kraju na przełomie wieków. Rozpoczynając od najwcześniejszego filmu Pedra Almodóvara, czyli "Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy", analizując jego kolejne dzieła aż po mrożący krew w żyłach film "Skóra, w której żyję", pokazuje historyczne zmiany jakim podlegało hiszpańskie społeczeństwo - od uciśnionego, zabarwionego dyktaturą Franco do tego nowoczesnego, postępowego. Autorka podaje wiele przykładów, porównuje, wysnuwa wnioski, czyli dokonuje pełnej analizy zawierającej trafne konkluzje oraz ciekawe spostrzeżenia. Najciekawszym rozdziałem, który czytałam z zapartym tchem był rozdział zatytułowany "Kobiecie ciało w filmach Pedra Almodóvara". Widać, że autorka "czuje" sens tego, co bada i wychodzi jej to rewelacyjnie.

Anna Sikorska napisała opracowania naukowe, które dzięki dość zrozumiałemu językowi, pozbawionemu typowego, naukowego słownictwa, nie nastręczy problemu przeciętnemu zjadaczowi chleba w jego zgłębianiu. Nie odnajdziecie w tej publikacji bowiem naukowych słów czy nudnych, obszernych wykładów. Książka trafnie zawiera trochę historii Hiszpanii, bez której badaczka nie mogłaby analizować filmów wziętych na warsztat. Muszę również wspomnieć o okładce, która w mojej opinii nie mogłaby być lepsza. Pedro Almodóvar oraz bohaterka filmu "Skóra, w której żyję" to idealne połączenie zachęcające do sięgnięcia po tę książkę. 

"Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" to publikacja, która już przez sam pryzmat tematu, jaki porusza, wzbudza wielką uwagę i ciekawość. Dogłębna analiza zmian jakie zachodziły w hiszpańskim społeczeństwie w połączeniu z twórczością tego znanego reżysera, czynią z tego opracowania książkę nietuzinkową. Pozostaje mi więc nadrobić kilka filmów reżysera, by jeszcze wnikliwiej zauważyć to, co Anna Sikorska podaje widzom na tacy, w szczególności w temacie krwawej i jednocześnie erotycznej corridy. Polecam wszystkim miłośnikom filmów Pedra Almodóvara.


Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!

31 komentarzy:

 1. Gratulacje ;)
  Nie słyszałam ani o książce jako tako, ani o autorze, bynajmniej nie przykuło to mojej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście dla fanów tego kina to będzie bardzo dobra lektura uzupełniająca wiedzę o autorze wielu dobrych filmów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film "Skóra, w której żyję", byłam dość wstrząśnięta tym obrazem. Nad powyższą publikacją muszę się jeszcze zastanowić i może obejrzeć pozostałe filmy reżysera, aby mieć lepszy pogląd na tę postać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem i takie książki warto przeczytać i poszerzyć nieco swoją wiedzę :) Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie sądzę, bym znała tego reżysera lub znała jakiś jego film, ale pod względem ekranizacji jestem w tyle.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię oglądać filmów. Zdecydowanie bardziej wolę książki, ale ta ze względu na tematykę wydaje się być kompletnie nie dla.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham filmy Almodovara i strasznie się cieszę, że napisałaś o tej książce (i jeszcze ten patronat! gratuluję! :D), będę musiała się za nią rozejrzeć :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla fanów tego kina będzie to fajna propozycja. Mnie jednak nie kusi:)

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda sam tytuł już wzbudza u mnie ciekawość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla fanów z pewnością będzie to dobra książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety tym razem nie jestem fanem, więc spasuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie muszę kupić, ponieważ jestem zakochana w filmach Almodovara. Trudno jest mi wymienić ten najulubieńszy, ale w ścisłym gronie moich faworytów są "Drżące ciało", "Kobiety na skraju załamania nerwowego", Kika" i "Wszytsko o mojej matce".

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałabym zapoznać się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 14. uwielbiam filmy Almodovara, więc książkę z przyjemnością bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja bardzo rzadko oglądam filmy, więc nawet nie wiem, czy znam jakąkolwiek produkcję Almodovara.

  OdpowiedzUsuń
 16. Almodovar ma coś w sobie stwarza świetny klimat dzieł

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie oglądałam filmów tego reżysera, więc chyba nie jest opracowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także nie. Chociaż bardzo rzadko zwracam uwagę kto jest reżyserem danego filmu.

   Usuń
 18. Zapewne na moim blogu zauważyłaś, że często oglądam różnego rodzaju filmy. Szczególnie takie wyszukane i nie nastawione na komercję. Niestety nie miałam okazji oglądać żadnego filmu tego reżysera, ale chętnie to nadrobię. Tym bardziej zapoznam się z tą lekturą. Myślę, że pomoże mi spojrzeć na jego filmy z innej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Widziałam kilka filmów Pedra Almodóvara i przyznaję, że są to trudne filmy, wymagajace skupienia i wniknięcia w przekaz. Dlatego wyrażam szacunek dla autorki, która podjęła się przeanalizowania jego twórczości. Z pewnością jest to lektura nie dla kazdego. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ojj to nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 21. ile czytasz książek miesięcznie ;D?

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetne uzupełnienie dla fanów filmów Almodovara!

  OdpowiedzUsuń
 23. Gratuluję kolejnego patronatu!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Ostatnio czytam książkę o hiszpance. Jest świetna - tak mi się skojarzyło ;)
  Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie oglądałam filmów Almodóvara, więc pozycja raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam filmy Almodóvara, chociaż sięgam po nie z innych względów niż obraz Hiszpanii. Chętnie przeczytałabym tę książkę, bo dzięki niej miałabym szansę zwrócić uwagę na te aspekty znanych filmów, które do tej pory pomijałam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Na razie nie dla mnie, bo oglądałam tylko jeden film Almodovara, ale może kiedyś nadrobię zaległości filmowe i wtedy uda mi się sięgnąć po tę publikację :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger