"Dzieje Piastów Polskich. Opowiedziane w bajkach dla dzieci i młodzieży" - Bartłomiej Grabowski

"Dawno, dawno temu, 1000 lat, a nawet więcej...".


Legendy o dynastii polskich Piastów poznawało kiedyś każde dziecko, uzupełniając w ten sposób wiedzę o historii naszego kraju. Współcześnie, w zalewie zachodniej literatury, legendy te zostały wyparte przez wydawałoby się atrakcyjniejsze bajki, których pełno na księgarskich półkach. A to przecież nasze lokalne przekazy, budują tożsamość narodową młodego pokolenia.

Bartłomiej Grabowski urodził się w 1982 r., pochodzi z Grudziądza, obecnie zaś mieszka w Kruszwicy. Ukończył historię, wos i informatykę na UKW, studium psychologiczno-socjologiczne SKK, jest członkiem Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Recenzent, historyk i dziennikarz, który czyta w zasadzie wszystko. Autor bloga "Sekrety literatury".

"Dzieje Piastów Polskich. Opowiedziane w bajkach dla dzieci i młodzieży" to zbiór dziewięciu historycznych bajek, ukazujących dzieje dynastii polskich Piastów, począwszy od Piasta Kołodzieja do Kazimierza Wielkiego. Wśród utworów czytelnicy znajdą więc legendę o Popielu i Piaście, czy chociażby o Lechu, Czechu i Rusie.

Zbiór bajek Bartłomieja Grabowskiego rozpoczyna wstęp nauczyciela akademickiego Marka Mariusza Tytko, ukazujący przydatność omawianej publikacji w kontekście pedagogicznym i narodowym. I trudno nie zgodzić się z opinią naukowca, bowiem legendy o Piastach Polskich to nasza dziejowa spuścizna, którą każdy winien poznać na pewnym etapie swojego rozwoju. Legendy te bowiem pełnią niezwykle ważną rolę w polskiej historiografii i winny stać się nieodłącznym elementem podstawowego wykształcenia każdego Polaka. Wydaje mi się jednak, iż opracowanie wstępne winno zostać zamieszczone na końcu tegoż zbioru, gdyż wówczas odbiorca czytając komentarze samego autora oraz omówienie doktora nauk humanistycznych, może w pewien odnieść się do tych słów. 

Bartłomiej Grabowski mieszając niejako ze sobą takie gatunki, jak bajkę i legendę okraszone historią, stworzył krótkie ale i bogate utwory. Bajki, które z pewnością nie zmęczą młodego czytelnika ogromem treści, niektóre z nich to bowiem jedynie dwie zadrukowane strony. Taka przystępna forma, nakierowana na młodego czytelnika, z pewnością spełni swoją funkcję dydaktyczną i do tego rozrywkową. Do tego zbioru bowiem dziecko może powracać wielokrotnie i zgłębiać ulubione przez siebie legendy.

Bajki autora zostały wydane w dość oszczędnej formie. Próżno bowiem szukać w nich pięknych, przykuwających wzrok kolorowych ilustracji, rozpalających wyobraźnię czytelnika. W zamian tego, na odbiorcę czekają czarno-białe rysunki wykonane dłonią samego autora, które bardziej przypominają prace małego dziecka. I to chyba zamierzony efekt, bowiem takie ilustracje być może bardziej podziałają na odbiór całego zbioru przez młodego czytelnika. Dość skromna forma wydania może w mojej opinii nieco zniechęcić dzieci po sięgnięcie po zbiór Bartłomieja Grabowskiego, bowiem widząc na półce pięknie, atrakcyjnie wydane bajki w twardych oprawach i dość niepozorne "Dzieje Piastów Polskich", młody czytelnik skieruje swoją uwagę ku temu, co wizualnie ładniejsze.

Dziecko poznając w tak przystępnej formie legendy o Piastach, z pewnością rozwija w sobie świadomość narodową i nabywa pewne cechy, które w późniejszym czasie mogą zaprocentować wyznawaniem takich cnót, jak patriotyzm czy też miłość do tego, co polskie. Poza tym, bajki te, to świetna, dydaktyczna rozrywka. A osobom dorosłym polecam odświeżyć sobie pewne legendy, pamięć ludzka bywa bowiem często zawodna, o czym sama się przekonałam, zaglądając do tego zbioru.

Bartłomiej Grabowski

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi

30 komentarzy:

 1. Pamiętam z dzieciństwa w bibliotece taty stała piękna w czerwonej skórzanej oprawie książka a była to książka "Dzieje Piastów Polskich" bardzo fajnie, że są autorzy którzy chcą za pomocą bajek szerzyć wiedzę na temat historii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią zapoznam się z tym zbiorem. Pamięć o legendach powinna być wciąż żywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie proste, niewinne okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, pamięć ludzka często zawodna. Trzeba zatem sięgnąć po powyższą książeczkę, aby odświeżyć sobie legendy o Piastach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wartościowa książka dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I dzieki takim książkom najmłodsi czytelnicy mogą pokochać historię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale wspaniałości! awiolu, jeżeli choć raz na 6 mcy piszesz o książkach dla dzieci lub o mlodzieżówkach, to zapraszam do mojego wyzwania Dziecinnie... Ten wpis już mogłabym ci uznać jako pierwszy. Gdybyś się zdecydowała, to zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam podobne książki, świetny sposób na poznawanie historii :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialny pomysł - aby dziecim przekazać ciekawe ważne tematy...

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny pomysł na naukę historii dla dzieci. Jeśli będę miała okazję zrobić komuś mały prezent, to będę pamiętać o tych bajkach. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo przyjemne wydanie. Zapewne przyciągnie niejedne dziecko. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z chęcią bym zaopatrzyła tym egzemplarzem swoją skromną biblioteczkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja należę do tych osób, które powinny odświeżyć swoją pamięć w tej kwestii. Okładka książki niesamowicie urzeka. Kto wie, być może dzięki tej książce niejedno dziecko zakocha się w historii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Historia jest moim ulubionym przedmiotem w szkole, więc może ta książka jest dla mnie:)
  Pozdrawiam!
  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Przerabialiśmy mnóśtwo różnych książek dotyczących tematu. Z resztą, zawsze kiedy chcę Bąkom jakąś nową wiedzę "wcisnąć" sięgam po odpowiednią lekturę. Sama nie lubiłam historii, ale staram się zachęcać do jej poznawania swoje DZieci :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nasz blogowy kolega napisał książkę:) Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Naprawdę świetny pomysł na książkę! :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetna książeczka. Pomysłowo! :-)

  Pozdrawiam,
  www.kosmetykiani.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. podoba mi sie - jest swietne :)

  OdpowiedzUsuń
 20. szkoda, że za moich czasów nie było takich książek:P

  OdpowiedzUsuń
 21. Sama chętnie bym takie bajki przeczytała, bo niewiele pamiętam z historii...

  Moim zdaniem fajny pomysł z własnymi rysunkami ale tak jak piszesz dzieci raczej patrzą na okładkę niż, to co jest w środku i tu muszą wkroczyć rodzice :).

  OdpowiedzUsuń
 22. Super sprawa, sama swego czasu szukałam podobnej książki dla swoich dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawy pomysł, sama bym sobie sprawiła taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. ładna forma graficzna zachęca nie tylko dzieci:))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger