"Ściśle tajne" - Alex Kava

"Chodziło zapewne o to samo – oddawanie przysług, spłacanie długów zaciągniętych przed laty. Zabawne, jak niewiele różni taką przysługę od zemsty".

Rządy największych mocarstw na świecie, pod pojęciem wyższych celów, dopuszczają się karygodnych czynów w postaci testowania różnorakiej broni biologicznej na niczemu nieświadomej ludności cywilnej. Ściśle tajne eksperymenty zawsze budzić będą wątpliwości etyczne w kwestii przedkładania dobra ogółu nad dobrem jednostki. Alex Kava doskonale zdaje sobie z tego faktu sprawę i wie także, że to właśnie życie pisze najlepsze scenariusze, będące doskonałą inspiracją. "Ściśle tajne" czerpie w całości właśnie z życia.

Alex Kava, a tak naprawdę Sharon Kava to pochodząca z Silver Creek w Nebrasce, znana na całym świecie autorka thrillerów psychologicznych. Kava dość wcześnie zaczęła pisać, jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych całkowicie poświęciła się temu zajęciu. Mieszka w Nebrasce, ma dwa psy. Jest członkiem Mistery Writers of America oraz Sisters In Crime.

W Karolinie Północnej ulewne deszcze powodują osuwanie się ziemi i błotne lawiny. Ryder Creed, doświadczony ratownik dostaje zlecenie przybycia w te okolice, by w miejscu, gdzie znajdowało się tajne laboratorium badawcze, odnaleźć za pomocą przeszkolonego psa, żywych ludzi. Podczas znalezienia pierwszego ciała naukowca, okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Na miejsce przybywa Maggie O'Dell wysłana z ramienia FBI. Okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż na początku się wydawało.

W thrillerach psychologicznych lubię zabieg kompozycyjny w postaci krótkich rozdziałów bowiem dzięki nim, książką taką czyta mi się z zawrotną prędkością, pochłaniając jej kolejne strony. W zasadzie powieść autorki można przeczytać w jeden wieczór, zapewniając sobie nieco rozrywki, dreszczyku emocji i nawet kilka przemyśleń natury etycznej. I oczywiście nie powiem Wam, że to książka, którą zapamiętacie na długo, bowiem tak w istocie nie jest. "Ściśle tajne" to thriller, który zawiera wszystkie elementy znaczące w swoim gatunku, pozwalające uznać mi tę powieść za rozrywkę na wysokim poziomie.

Wartka akcja, morderstwa i tajemnica, która dopiero na sam koniec zostaje w pełni ujawniona to wątki, jakie z pewnością zadowolą miłośników thrillerów. Do końca bowiem czytelnik nie wie, jak potoczą się losy bohaterów, a zakończenie w postaci odsłony osoby mordercy potrafi zaskoczyć. Szkoda jedynie, że Alex Kava pozostawia czytelników z otwartym zakończeniem, budząc tym samym wielkie uczucie niedosytu. Mam nadzieję, że w kolejnej odsłonie tego cyklu, niezakończone wątki zostaną wyjaśnione.

Fabuła powieści oscyluje wokół dość kontrowersyjnego tematu, jakim jest testowanie zagrażających życiu różnorakich substancji na ludziach. Autorka znana z wplatania w swoje dzieła prawdziwych wydarzeń i tym razem stosuje ten zabieg, bowiem dotyka kwestii takich właśnie testów w okresie Zimnej Wojny, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Obnażając hipokryzję ludzi, którzy wówczas mieli decydujące zdanie w tych karygodnych poczynaniach, konfrontuje ze sobą odmienne stanowiska. I muszę przyznać, że argumenty pułkownika Hessa oraz senator Ellie zmusiły mnie do refleksji nad zasadnością i celem takich działań.

Nie mogę także nie wspomnieć o psach, które stanowią rozczulający poczet drugoplanowych bohaterów tej powieści. Bolo, Grace i wspominany Rufus to zwierzaki, które dla Rydera stanowią cały świat. Opisane z widoczną i namacalną miłością w powiązaniu z ukazanymi procedurami szkolenia psów ratowniczych wraz z haniebnym prawem pozwalającym na ich uśmiercanie, wywoływały we mnie wiele emocji i nawet zimne dreszcze pomimo tego, że mój grzejnik pokojowy działał na pełnych obrotach podczas czytania tej lektury. W posłowiu autorka zwraca na ten aspekt uwagę i przyznam szczerze, że do tej pory nie sądziłam, że ludzie mogą stanowić takie nieludzkie prawo.

"Ściśle tajne" to kolejny, udany thriller Alex Kavy, jaki z pewnością zasługuje na Waszą uwagę. Lektura takiej właśnie książki od czasu do czasu, stanowi idealną rozrywkę oraz doskonały przerywnik pomiędzy innymi dziełami. 

Alex KavaZa możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska

35 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki Alex Kava, więc za pewne przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, Poprzedni tom o Creedzie i O'Dell podobał mi się bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kava to dla mnie lektura obowiązkowa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zaciekawilas ta ksiazka, Wiolu:) Ciekawa jestem jej zyskakujacego zakonczenia:)

  Pozdrawiam serdecznie, Wiolu:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znasz moje zdanie na temat tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam z połowę z twórczości Kavy. Na tę też mam ochotę, widziałam, że już jest dostępna w bibliotece. Psy to fajny dodatek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja Kavę czytałam dawno temu, jak tylko na rynku po raz pierwszy zaczęły ukazywać się jej książki, ale w pewnym momencie zaczęła mi przeszkadzać jej schematyczność plus był moment, że długo nic nowego nie pokazało się na rynku i jakoś tak zapomniałam o niej. Może czas dać jej jeszcze jedną szansę i nadrobić zaległości?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja akurat jestem trochę rozczarowana, czyta się przyjemnie, ale brakowało mi jakiegoś efektu "wow"

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś czytałam Kavę namiętnie, teraz już jakoś mi się przejadła. Możliwie, że kiedyś sięgnę po tę książkę, w ramach przerywnika.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki Alex Kavy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham Alex Kavę i Maggie, tylko czekam aż książka trafi w moje ręce! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sięgnęłabym po tę pozycję ze względu na te rozważania etyczne - bardzo mnie interesują takie sprawy, a to że akcja ma szybkie tempo - tym lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, a wygląda na to, że polubiłybyśmy się:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki. Może kiedyś się skuszę na więcej?

  OdpowiedzUsuń
 15. Kava należy do grona moich ulubionych więc na pewno przeczytam zachwalane przez Ciebie Ściśle tajne - ale najpierw Mroczny trop - tylko tych dwóch jeszcze nie poznałam reszta z 12-tka przeczytana :) Mnie potrafi wchłonąć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam jedną powięśc tej autorki i średnio mi przypadła do gustu

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja planuję właśnie sięgnąć po pierwszą książkę Kavy! :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na razie mam swój stosik do przeczytania, ale kiedyś po nią sięgnę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardo lubię twórczość Alex Kava'y, zwłaszcza tam, gdzie bohaterką jest Maggie O'Dell, także na pewno sięgnę również po tę książkę :).

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Alex Kavy; a teraz mam ochotę na jakiś thriller więc może wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kiedyś chętnie zaczytywałam się w twórczości Kavy, ale teraz wolę inne autorki np. Spindler, która bardziej mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak na razie mam za sobą dwie książki Kavy z cyklu o agentce Maggie O'Dell, ale nie wykluczam też zmiany bohaterów i sięgnięcia po inna serię. Zgadzam się, że powieści tej pisarki nie zapadają w pamięć, ale szybko i miło się je czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 23. mam ochotę na taki klimat coś czuję:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Próbuję sobie przypomnieć, czy kiedyś miałam okazję czytać jakąś książkę Kavy i niestety nie jestem w stanie. Thrillery medyczne to raczej nie moja bajka, ale raczej wynika to z tego, że nigdy nie próbowałam po nie sięgać. Jako doświadczony czytelnik pewnie powinnam się przekonać, czy mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Książka bardzo w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ta autorka kojarzy mi się z dość makabrycznymi szczegółami, ciekawe, czy tak jest nadal.

  OdpowiedzUsuń
 27. Na Kavę ma ochotę od dłuższego czasu, ale coś nam nie po drodze ;/

  OdpowiedzUsuń
 28. Wartka akcja, morderstwa i tajemnica- brzmi zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Zapowiada się ciekawie, tym bardziej że książkę już gdzieś widziałam. Być może gdy się odrobię kuszę się na tą akurat książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Czytałam już kilka książek autorki i jestem nimi w pełni usatysfakcjonowana, na pewno tę też będę chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Do tej pory nie udało mi się jeszcze poznać prozy A. Kavy, ale mam ją od dawna w czytelniczych planach, tylko jakoś czasu mi ciągle brakuje ;) Tyle książek do przeczytania, a doba taka krótka ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Zaciekawiła nas ta książka... :) Na pewno przeczytamy!
  Zapraszamy do nas!

  OdpowiedzUsuń
 33. Właśnie skończyłam czytać "Ściśle tajne". Nie zawiodłam się. Przeczytałam wszystkie pozycje tej autorki. Dla mnie to pozycja obowiązkowa. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger