"Niemy" - Rafał Lewandowski


"Urodziłem się w Polsce, podobnie zresztą jak moi rodzice i chyba dziadkowie, ale akurat w ich przypadku nie jestem tego do końca pewien".

W dzisiejszych czasach możemy praktycznie wszystko – poznawać ludzi z drugiego końca świata, w ciągu paru chwil komunikować się ze znajomymi oddalonymi od nas tysiące kilometrów, podróżować gdziekolwiek chcemy, czy zwyczajnie uczestniczyć w codziennych dyskusjach. Wszystko to jest w zasięgu naszych rąk, gdy mówienie stanowi naszą naturalną formę komunikacji. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy z naszych ust nie wydobywa się żaden dźwięk, a cel jaki sobie wytyczyliśmy nie jest niestety prosty.

Rafał Lewandowski to urodzony w 1990 r. w Bełchatowie, młody pisarz, który zadebiutował wydaną w 2010 r. powieścią pt. "Efekt Motyla". Po niej wydał jeszcze kolejne cztery książki: "Koncert Słów", "Nieodwzajemnione Uczucie", "Bonus" oraz "Zbrodnia w BTW". Autor prowadzi witrynę "Artystyczny Bełchatów", która jak sama nazwa wskazuje, przedstawia artystyczne dokonania ludzi z Bełchatowa.

Rafael Wells ma dziewiętnaście lat i ku swojej uldze, nareszcie wyprowadził się z rodzinnego domu do własnego mieszkania. Bohater pragnie odnaleźć swoich przodków, bowiem jego dziadkowie bardzo niechętnie wspominają o swojej przeszłości. Jego nazwisko wskazuje niemieckie pochodzenie i to właśnie jego punkt zaczepienia, czyli Niemcy. Tylko jak wyruszyć w podróż, gdy nie można wymówić żadnego słowa, gdyż jest się niemową od urodzenia?

Zastanawialiście się kiedyś z jakiego rodu się wywodzicie? Kim był Wasz pradziadek i dalsza rodzina? A jeśli znacie dość dobrze swoje drzewo genealogiczne, to być może jakieś zamierzchłe, rodzinne sekrety nadal wpływają na kształt Waszej rodziny? O tym wszystkim, w pierwszej części swojej trylogii, opowiada młody autor, którego widoczna wrażliwość i umiejętność zaakcentowania potrzebnych tematów mnie zwyczajnie poruszyła. To bowiem właśnie nasza spuścizna, pamięć o naszych przodkach jest dominującą płaszczyzną jego książki. Jak bowiem wpływać na własną tożsamość, pielęgnować pewne tradycje, nie znając historii swojej rodziny. Nie wiedząc kim był pradziadek, prababcia i jakie były ich dzieje. Nie dziwi więc w tym przypadku determinacja głównego bohatera do odnalezienia brakujących części układanki. Rozwiązanie rodzinnego sekretu, jakie serwuje czytelnikom autor jest dość prawdopodobne, dzięki czemu fabuła o wiele więcej zyskuje.

"Niemy" to opowieść o poszukiwaniu własnej, rodzinnej spuścizny ale nie tylko. To także historia, w której występuje wątek miłosny oraz motyw niepełnosprawności pod postacią niemożności komunikowania się poprzez mowę. I o ile zauroczenie Rafaela atrakcyjną i ponętną Weroniką, mającą dwie twarze, wypadło dość mało realistycznie, o tyle sama kreacja głównego bohatera została dość dobrze nakreślona. Trafionym zabiegiem zastosowanym przez Rafała Lewandowskiego okazała się na pewno pierwszoosobowa narracja, dzięki której czytelnik wie, co dzieje się w głowie Rafaela i jakie myśli napędzają jego działanie. Nie wyobrażam sobie w tym przypadku innej narracji.

Książka Rafała Lewandowskiego jest dość cienka, bowiem historię odkrywania rodzinnej tajemnicy autor zawarł na niespełna stu trzydziestu stronach. I można się oczywiście doczepić do słabego wątku miłosnego, czy motywu mało realistycznej zemsty, jaką funduje Rafaelowi jego najlepszy przyjaciel, jednak summa summarum utwór ten czyta się niezmiernie szybko, czekając niecierpliwie na efekt podróży bohatera. Nie mogę również nie wspomnieć o otwartym zakończeniu, które podsyca apetyt na więcej w drugim tomie trylogii.

Bez wiedzy na temat historii swojej rodziny, trudno budować własną tożsamość i przynależność. Jak bowiem ruszyć do przodu, nie znając własnej przeszłości? Rafał Lewandowski pod płaszczem lekkiej opowieści, przemyca bardzo wartościowe przesłanie, którego trudno nie zauważyć. Jestem ciekawa, cóż zatem czeka na czytelników w drugiej części pt. "Blok".


Rafał Lewandowski


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi


32 komentarze:

 1. Nie jestem przekonana w 100%... Nie czytuję takich książek, ale w sumie mnie zainteresowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała. A na dniach zamierzam zapoznać się z drugim tomem, czyli ''Blok'.

  OdpowiedzUsuń
 3. a sprobowalam bym tej ksiazki :D nie szkodzi ze jest cieniutka liczy sie ze bedzie miala to cos a chyba ma bo to cos mowi a przeczytaj mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie lubię takich książek...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem pewna, czy to mój klimat, ale zaciekawiłaś mnie, więc przeczytam;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Poszukiwanie własnej rodziny i spuścizny, a do tego wątek miłosny i motyw niepełnosprawności, przyznam że bardzo mnie zainteresowałaś. Książka wygląda na wartościową, więc jak będę miała okazje to na pewno do niej zaglądnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. tego posta akurat czyta ze mną znajoma, która gdy zobaczyła zdjęcie autora krzyknęła "o, znam go!":D

  OdpowiedzUsuń
 8. Może poczekam aż będzie dostępna cała trylogia. Jestem ciekawa tej podróży bohatera.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię rodzinne historie, więc będę ją mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 10. taki młody autor a już tyle napisał, można by zapytać co taka młoda osoba może mnie nauczyć o świecie?

  OdpowiedzUsuń
 11. Młody pisarz, a już tyle opublikował... niestety żadnego w tych tytułów nie kojarzę. A co do tej książki, to chyba na razie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem pod wrażeniem twórczości tego młodegoczłowieka. Niemy mi się podobał, lada chwila sięgnę po tom drugi tej trylogii, czytałam też Zbrodnię w BTW i uważam, że warto poczytać książki Rafała L. Nie zawsze fajna treść musi być zawarta w 500 stronach. Tu jest minimum słów a cały wachlarz rzeczy w nich zawarty.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wydaje się być interesująca. Wcześniej o niej nie słyszałam, a autor był mi nieznany, ale myślę, że mogłabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi nieźle. Wcześniej nie słyszałam o tym autorze.

  OdpowiedzUsuń
 15. Sprawdzałam swoje drzewo genealogiczne i dosyć daleko udało mi się zebrać informacje. Książkę autora chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 16. Warto znać własne korzenie. To one wpływają na to, jacy jesteśmy.
  Z lekturą chyba się chwilowo wstrzymam, bo mam obecnie co czytać. Skoro książka jest tak krótka, to może poczekam aż ukaże się cała trylogia. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. zaciekawiłas mnie :) zawsze mnie dziwło jak to jest ze człowiek tak bardzo proagnie wiedziec skąd (od kogo) "pochodzi ":)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ze względu na dość duży stosik książek do przeczytania (i brak czasu) nie skusiłam się na "Niemego".
  Troszkę żałuję, ale mam nadzieję że kiedyś uda mi się przeczytać wszystkie części serii :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię historie o poszukiwaniu swoich korzeni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Słyszałam o tej powieści i o ile na początku byłam nią zainteresowana właśnie ze względu na wątek odnajdywania swoich korzeni i poznawania rodzinnych sekretów, o tyle po przeczytaniu recenzji nabrałam przeświadczenia, że to jednak nie jest książka dla mnie. Sam wątek genealogii rodziny bohatera to dla mnie trochę za mało i z pewnością irytowałby mnie ten niedopracowany wątek miłosny czy mało realistyczna zemsta, o której wspomniałaś.

  OdpowiedzUsuń
 21. taka wyprawa do własnych korzeni:D

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta książka to raczej nie moje klimaty, ale kto wie może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zapowiada się bardzo dobrze. Poszukiwanie własnej tożsamości, korzeni oraz zmaganie się z własną niemocą to ciekawe wątki. Zawsze piszesz recenzje tak zachęcająco, że potem muszę zapisywać książki na listę do przeczytania. A ta lista rośnie i rośnie:-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Książki pana Lewandowskiego lubię :) na pewno tą książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem ciekawa tej książki, jak tylko będę miała okazję z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Myślę, że autor specjalnie nie eksponował wątku miłosnego, żeby nie przesłonić tego, co było dla niego w tej historii istotne...

  OdpowiedzUsuń
 27. Tajemnice i poszukiwania korzeni to lubię, jednak nie jestem przekonana do książki, ale nie mówię nie - może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam tę książkę i niezwykle cieszy mnie Twoja pozytywna ocena, jak tylko znajdę chwilę, przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Cieszę się, że już czeka na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger