Gdy sukces ma gorzki smak, czyli premiera „Próżnej” Sylwii ZientekMłode, pewne siebie, inteligentne, wykształcone i przekonane, że świat należy do nich – dwie przyjaciółki wkraczają w świat warszawskiej korporacji prawniczej, za cel stawiając sobie szybki awans w strukturze firmy. Okazuje się jednak, że sukces ma wyjątkowo gorzki smak, a szczęście i spełnienie marzeń czeka zupełnie gdzie indziej. Powieść „Próżna” trafiła do księgarń na początku czerwca.


Aniela i Penny rozpoczynają swą karierę prawniczą, licząc na sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Różnią się od siebie aspiracjami, sposobem bycia, planami na przyszłość i podejściem do związków, niezmiennie jednak ich celem jest uniwersalnie pojmowane szczęście. Aniela jest związana od lat z Adamem, planują ślub i założenie rodziny. Dziewczyna marzy jednak o karierze prawniczej, co nie do końca pokrywa się z planami jej tradycyjnie wychowanego narzeczonego. Aniela, skrycie zakochana w Miłoszu – koledze z pracy, marzy o gorącym romansie. Penny z kolei bardziej niż karierą, interesuje się życiem towarzyskim i kolejnymi burzliwymi związkami. Pragnie zdobyć duże pieniądze i korzystać z przyjemności, których dostarcza życie w stolicy. Kiedy podejmuje decyzję o usunięciu niechcianej ciąży, zachodzi w niej przemiana.

Obie bohaterki będą musiały zweryfikować swoje oczekiwania wobec życia i jak najszybciej dopasować się do rzeczywistości, która funduje im coraz to nowe wyzwania. Książka Sylwii Zientek to powieść środowiska wprowadzająca czytelnika w świat dobrze sytuowanych młodych prawników zatrudnianych przez korporacje. Budującym nastrój opisom towarzyszą dosadne dialogi, a wątki romansowe i obyczajowe uzupełniane są przez smaczki z życia ludzi z tzw. „świecznika”.

Ważnym motywem w powieści jest klimatyczna ulica Próżna w Warszawie, która w ostatnich latach przeszła ogromną metamorfozę. Miejsce to jest tłem dla życia bohaterek zmuszonych do radykalnych zmian. Sylwia Zientek opisuje świat warszawskich korporacji jako pociągający, ale także bezwzględny. Wciągająca fabuła, skomplikowane koleje losu bohaterów oraz szczegółowe opisy Warszawy i Paryża, sprawiają, że lektura „Próżnej” jest dla czytelnika prawdziwą przyjemnością.

Sylwia Zientek (ur. 1974 r.) jest autorką książki „Złudzenia, nerwice i sonaty" nominowanej w 2013 r. do Literackiej Nagrody Angelusa. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów specjalizacyjnych w Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Prowadzi blog Fantasmagoria (zientek.blog.pl), zamieszcza na nim szkice biograficzne o ludziach z kręgów sztuki. Wielbicielka podróży tropami artystów, których podziwia. Pasjonatka jazzu i soulu. Fascynuje ją historia Warszawy, gdzie mieszka z mężem i trójką dzieci.

Autor: Sylwia Zientek
Tytuł: „Próżna”
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 3 czerwca 2015
Cena: 34,90 zł


Zainteresowała Was ta książka? Mnie bardzo, muszę ją mieć!

21 komentarzy:

 1. ciekawy opis przeczytalabym ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. może być fajna :) czekam aż sie w nią zaopatrzysz i opiszesz swoje zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiałam się czy ją recenzować czy nie, ale w końcu spasowałam, nie jestem do końca przekonana

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej ,ale opis ma świetny ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdy tylko będzie taka możliwość chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam o niej niedawno, z jednej strony zachęca, z drugiej... nie jestem przekonana. Zobaczymy, może sięgnę. :)
  Pozdrawiam
  A.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie ta książka kusi coraz bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 10. jestem ciekawa tej książki, zapowiada się interesująco :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że o tym się pisze i mówi - młode pokolenia są głodne sukcesu, wielkich pieniędzy i szybkiej kariery i w sumie bardzo dobrze, niech mierzą wysoko, tylko, że to, po co sięgają, jest okupione wieloma wyrzeczeniami. Fajnie ten temat pokazany jest w "Kocham Nowy York", choć lekko i zabawnie napisana fabuła, daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czeka już na czytniku na swoją kolej, jestem jej baardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie tak średnio, ale Paulinę bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie bym ją przeczytała, ale niestety braknie mi czasu by przeczytać wszystko co chcę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie też pozycja ta wylądowała w zapowiedziach, ale poczekam na Twoje wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapowiada się obiecująco :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger