Nowa powieść polskiej królowej kryminału – „Okularnik” już w maju!


Okrzyknięta królową polskich kryminałów Katarzyna Bonda powraca z nową powieścią, kontynuacją bestsellerowego „Pochłaniacza”. Profilerka Sasza Załuska tym razem wybierze się w rodzinne strony autorki, by rozwikłać sprawę z przeszłości. Zmierzy się nie tylko z historią sprzed lat, przed którą od dawna próbowała bezskutecznie uciec, lecz także ze sprawą tajemniczego morderstwa, w którą zamieszana jest lokalna elita oraz polscy i białoruscy nacjonaliści. Premiera najbardziej osobistej powieści Bondy już w maju.


Małe miasteczko na skraju Puszczy Białowieskiej skrywa wiele mrocznych tajemnic. Ściera się tu lokalna elita, polscy nacjonaliści oraz przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej. Sasza Załuska przybywa do Hajnówki, aby spotkać się ze swoim dawnym partnerem i głównym podejrzanym w sprawie o kryptonimie „Czerwony Pająk”. Łukasz Polak obecnie przebywa w prywatniej klinice psychiatrycznej. Na miejscu okazuje się jednak, że został zwolniony i nie wiadomo, gdzie jest obecnie. Próbując się z nim skontaktować, Sasza miesza się w sprawę porwania Iwony, byłej kibolki i nacjonalistki, młodej żony Piotra Bondaruka, właściciela lokalnego tartaku. „Pan młody” znany jest jako lokalny Sinobrody, bo zaginęła mu już trzecia kobieta, jest także zamieszany w ciemne interesy. Właścicielowi mercedesa-okularnika nie zdołano jednak nic udowodnić. Policja podejrzewa, że może mieć coś wspólnego z zaginięciem żony. Ciała jednak nie znaleziono, a skoro nie ma ciała, to nie ma i zbrodni. Czy Saszy uda się rozwiązać sprawę okularnika? Jaki związek ze sprawą ma Polak? Jakie sekrety kryją się w puszczy, w miejscu, gdzie różne narody walczą o swoją historię?

Po doskonale przyjętym „Pochłaniaczu” Bonda powraca z jego kontynuacją. W „Okularniku” wiodącą metodą kryminalną będzie antroposkopia – metoda polegająca na rekonstrukcji twarzy za pomocą znalezionych czaszek. Z dbałością o każdy detal autorka przedstawia tajniki pracy profilerki, która próbuje odnaleźć sprawcę domniemanego morderstwa. Podczas śledztwa powracają dawne tajemnice, ożywają tylko pozornie zapomniane krzywdy, odradzają się konflikty, które z bliskich sąsiadów czynią najzacieklejszych wrogów. Bonda funduje czytelnikom dużą dawkę solidnej kryminalnej intrygi pogłębionej o wątki historyczne – rzeź wsi prawosławnych, historię żołnierzy wyklętych i polsko- białoruskich starć na tle narodowym. Podczas pracy nad książką, autorka odkryła, że sprawa, którą postanowiła opisać, dotyczy bezpośrednio jej rodziny. Czyni to z „Okularnika” książkę wyjątkową – przemyślaną pod względem fabularnym, dopracowaną merytorycznie i niezwykle odważną ze względów osobistych.

«Okularnik» to współczesna powieść kryminalna, ale jest też najbardziej osobistą z moich książek. Nie planowałam tego. W trakcie dokumentacji natrafiłam w dokumentach IPN na historię, która mrozi krew w żyłach i dotknęła osobiście losów mojego rodu. Czasami to nie pisarz wybiera opowieść, lecz ona sama do niego przychodzi i wybiera tego jedynego człowieka, ponieważ tylko on jest w stanie opowiedzieć tę historię. Tak było właśnie tym razem”.
Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda – pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Ma na koncie trzy powieści, których bohaterem był psycholog policyjny: w tym „Sprawę Niny Frank” (2007), nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Bonda zajmuje się też dokumentem kryminalnym, jest autorką książki „Polskie morderczynie” (2008) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009). Dziennikarka z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski); była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada w szkole kreatywnego pisania Maszyna do pisania.pl w Warszawie.

Autor: Katarzyna Bonda
Tytuł: „Okularnik”
Wydawnictwo: Muza SA
Premiera: 20 maja 2015


Już nie mogę się doczekać! A Wy?

28 komentarzy:

 1. nie znam niestety ale ciekawa pozycja

  OdpowiedzUsuń
 2. ta autorka mnie ciekawi od dawna, muszę w końcu po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Książek Pani Bondy jeszcze nie czytałam, ale niewątpliwie w końcu po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pochłaniacz" trochę mnie zawiódł, ale mam nadzieję, że z tą częścią będzie inaczej :) Chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z twórczością tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam, jakie to wielkie tomiszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam ani jednej ksiązki tej auotrki, ale skoro piszesz, że to królowa polskiego kryminału to będe musiała wkrótce się z nią zapoznać. Może zaczne od "Okularnika" ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Nazwisko autorki kojarzy mi sie z agentem 007::)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zatem najpierw musiałabym pochłonąć "Pochłaniacza", żeby wiedzieć, co i jak...

  OdpowiedzUsuń
 10. Do tej pory nie słyszałam o książkach tej autorki, jednak dobrze, że natknęłam się u Ciebie na te tytuły, bo... potrzebuję właśnie jakiegoś dobrego kryminału. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dawna mam ochotę zapoznać się z książkami tej autorki i mam nadzieję, że wkrótce przeczytam także i tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. kupię <3 przeczytam :) Nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę najpierw przeczytać pierwszą część, od dawna czekam kiedy natknę się na nią w mojej bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bondy jeszcze nie poznałam - ale zamierzam ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny wpis , bardzo podobają się nam takie klimaty zresztą my również dzisiaj wrzuciliśmy coś nowego, czy byłaby możliwość aby dostać twoją opinię na temat naszego wpisu lub całej strony ? Pisz tam, będzie łatwiej :) A tutaj przesyłam link do wpisu :)
  http://blondynkitezgraja.pl/scenki-bialowieskie-kolo-rysunkowe-spotkanie-nr-19/
  Tak pozatym napewno też Ci się spodoba nasza relacja z Pyrkonu :) http://blondynkitezgraja.pl/pyrkon-2015-relacja/

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nie czytałam książek tej autorki, ale czytałam wiele pochwał więc muszę to szybko zmienić, tym bardziej, że lubię kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem jej mocno ciekawa, chociaż pewnie z zakupem trochę poczekam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Z pewnością znajduje się wysoko na liście autorek, które chcę poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam wywiad Pani Katarzyny w "Twoim stylu". Bardzo ciekawa osobowość. Muszę w końcu sięgnąć po jej książki

  OdpowiedzUsuń
 20. "Pochłaniacz" przypadł mi do gust, więc kolejny tytuł Pani Bondy z chęcią poznam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Z racji mojej niedawno odkrytej miłości do kryminałów mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Wyczekuję od kiedy skończyłam ,,Pochłaniacza" :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Opis książki jest bardzo intrygujący. A okładka jest naprawdę świetna :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja też nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie jestem pewna, czy to określenie nie jest nieco na wyrost, ale i tak chciałabym przeczytać „Okularnika”.

  OdpowiedzUsuń
 27. Przymierzam się do pani Katarzyny już od dłuższego czasu ale jeszcze się nie złożyło :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger