Książka kobiety, która opuściła sektę. Premiera 22 kwietnia!

Byłam jedną z 67. żon proroka. Wyznania kobiety, która opuściła sektę!

Była jedną z 67. żon człowieka, który uznany został za proroka. Żyła w poligamicznej rodzinie, zmuszona ukrywać ten fakt przed światem. Jej dzieciństwo i młodość upłynęły w nieustannym strachu. Rebecca Musser po raz pierwszy dzieli się ze światem swoją historią – opowiada o przestępstwach popełnianych w imię Boga, o nadużyciach władzy, własnej niezłomności oraz harcie ducha osób z jej najbliższego otoczenia. „Świadek w czerwieni” w księgarniach od 22 kwietnia.


Kiedy miała 19 lat, Rebecca Musser została zmuszona do poślubienia 85-letniego Rulona Jeffsa, człowieka uznanego za proroka przez fundamentalistyczny odłam kościoła mormońskiego. Wkrótce Rulon poślubił jeszcze 48. kobiet. Kolejne młode żony, całkowicie podporządkowane regułom Kościoła i pewne, że urodziły się po to, by służyć mężczyznom, były przekonane, że spotyka je najwyższy zaszczyt. Po śmierci Rulona wśród wyznawców zapanował chaos. Nowy samozwańczy prorok, Warren Jeffs skrajnie wypaczył zasady rządzące wspólnotą i pozbawił jej członków poczucia bezpieczeństwa. Okazał się także dewiantem seksualnym, zmuszającym dziewczynki do współżycia w imię praktyk religijnych. Kiedy zaczął nękać Rebeccę, by zmusić ją do ponownego małżeństwa, ona, nie mogąc zgodzić się na kolejne nadużycia, zaryzykowała ucieczkę ze wspólnoty. Rozpoczęcie nowego życia z dala od środowiska, w którym wyrosła, okazało się trudniejsze, niż przypuszczała. Świadoma, że we wspólnocie, którą opuściła, dalej praktykuje się zmuszanie nastolatek do poligamicznych małżeństw, Rebecca postanowiła wypowiedzieć wojnę Kościołowi FLDS. Tak rozpoczęła się sądowa batalia, w której stawką było życie i szczęście wielu kobiet pozbawionych możliwości decydowania o sobie.

Opowieść Musser to kompleksowe studium psychiki osoby zniewolonej przez sektę. Czytelnik zostaje wprowadzony w tajniki życia we wspólnocie Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, będącej skrajnym odłamem kościoła mormońskiego. Wstrząsające sceny przedstawione zostały z perspektywy osoby, dla której strach, wymuszenia i gwałty stanowiły jedyną możliwą codzienność. Historia Musser to również opis walki o powrót do normalnego życia, które po latach spędzonych w izolacji wydaje się nieosiągalne. „Świadek w czerwieni” to również opis zasad funkcjonowania wpływowych organizacji religijnych, które uciekają się do manipulacji, kłamstw i gróźb, by chronić swoje interesy.

Musser skupiła się na ukazaniu przebytej przez siebie drogi – od młodej skrzywdzonej dziewczyny, która przede wszystkim pragnie dla siebie lepszego życia, do dojrzałej kobiety, świadomej manipulacji, jakim zostają poddane jej krewne i koleżanki w sekcie. Autorka wypowiedziała wojnę swojej dawnej „rodzinie”, za cel stawiając sobie przeciwdziałanie dalszym zbrodniom popełnianym w imię Boga.

Rebecca Musser – wygłasza wykłady na temat ucisku, jakiemu poddawane są współcześnie kobiety; jest założycielką organizacji Claim Red. Mieszka z rodziną w stanie Idaho.

M. Bridget Cook – pisarka, mówczyni i aktywistka działająca na rzecz przestrzegania praw człowieka; współautorka m.in. bestsellerowej książki „Shattered Silence”. Wraz z rodziną mieszka w stanie Utah.

Autor: Rebecca Musser, M. Bridget Cook
Tytuł: „Świadek w czerwieni”
Wydawnictwo: MUZA
Premiera: 22 kwietnia 2015

Jesteście zainteresowani przeczytaniem tej książki? Ja już ją mam :)

19 komentarzy:

 1. O tak, to jest coś, co zdecydowanie chcę przeczytać. Uwielbiam takie klimaty, wręcz je kocham!

  OdpowiedzUsuń
 2. Opowieści o sektach zawsze są przerażające, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę mieć tę ksiązkę! kiedyś czytałam o podobnej tematyce i bardzo mi się podobała

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę Ci tej książki :) to idealna lektura dla mnie... muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być bardzo interesująca, muszę sobie zapisać tytuł aby móc kiedyś ją przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa ksiazka, aczkolwiek trudna i wstrzasajaca tematyka. Jak tylko wpadnie w moje rece, chetnie ja przeczytam.

  Dziekuje za polecenie i serdecznie Cie pozdrawiam, Wiolu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja mama lubi czytać o takich historiach, polecę jej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością pilnie będę śledzić recenzje...

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam jedną książkę o sekcie ze Znaku. Tę może też przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po lekturze "Ofiarowanej", o życiu w sekcie scjentologów, jestem zainteresowana tymi tematami. Bardzo dobrze, według mnie, że mówi się o wypaczeniach w sektach. Tylko tak można przestrzec innych przed uwikłaniem się w kolejną pseudo-wiarę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi ciekawie. Może się na nią zdecyduje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie rozpoczęłam lekturę. Zapowiada się bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tez jestem ciekawa tej pozycji
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam aż książka będzie już w księgarniach. Nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam, bo bardzo mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zazdroszczę! Też bym chciała ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na pewno nie będzie to łatwa lektura, ale chcę ja przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Coś dla mnie! Na pewno przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Muszę przyznać, że ta książka może być intrygująca, choć nie wiem czy udałoby mi się przebrnąć przez sam opis historii sekty,bo zapewne coś takiego także się tam pojawia. Same wrażenie czy to jak taka sekta działa zapewne by mnie wciągnęło. Muszę się zastanowić czy dopisać ją do swoich książek, które chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger