Niech na chwilę wrócą wspomnienia... Premiera książki "Życie w PRL – i strasznie, i śmiesznie"


Już 19 lutego w księgarniach pojawi się ciekawa książka dla sympatyków klimatów PRL-u. Przyznam, że już nie mogę się doczekać!


Iwona Kienzler

"Życie w PRL – i strasznie, i śmiesznie"


Data premiery: 19.02.2015
Rodzaj oprawy: miękka 
Liczba stron: 360
Sugerowana cena detaliczna: 29,90 złFragment wstępu:

„Żyliście w PRL-u? Znacie? To poczytajcie. Jesteście zbyt młodzi, by znać PRL? Tym bardziej poczytajcie. To, co z dzisiejszej perspektywy  może wydawać się śmieszne i nieprawdopodobne, w tamtych czasach nie zawsze było zabawne, czasem było przerażające, czasem okrutne albo niewiarygodne, ale istniało naprawdę. Powszechny brak towarów,  załatwianie po znajomości wszystkiego – od chleba i masła po mieszkania i samochody. Co by było w Polsce, gdyby nie było PRL? Wszystko."


Książka pokazuje jasne i ciemne strony PRL okraszone dowcipami i anegdotami z tych czasów. Śmiech i żarty były rodzajem muru obronnego, zapory chroniącej przed okropnościami i niedogodnościami tego okresu, jak również przed szarzyzną dnia codziennego. Ukazano metody działania władzy tzw. realnego socjalizmu i zwykłą ludzką zdolność do przetrwania, reglamentację towarów, kolejki  i permanentne braki w zaopatrzeniu, gnębienie przejawów prywatnej inicjatywy, ale również rozwój kultury w tych czasach. Sporo miejsca poświęcono socrealizmowi, który miał być nowym, oczywiście lepszym nurtem współczesnej sztuki, i odejściu od tego nurtu na rzecz rozwoju filmu, teatru i literatury, w takim stopniu, w jakim pozwalała na to cenzura. Książka pokazuje problemy tego okresu, ale autorka zdaje sobie sprawę, że w pamięci wielu ludzi wydaje się on najcudowniejszy, ponieważ był czasem ich młodości.


IWONA KIENZLER
autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy  i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet. Nakładem wydawnictwa Bellona ukazały się już m.in.: Stanisław August. Mąż wszystkich żon, Władysław Jagiełło. Wierny mąż niewiernych żon, Miłości Polskich Królowych i Księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów, Mocarz alkowy. August II Mocny i kobiety, Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego, Romanse żon polskich królów elekcyjnych, Król Kazimierz Wielki Bigamista, Poczet kochanek i metres władców Polski, Kobiety Zygmunta Augusta, Życie miłosne polskich królów z dynastii Wazów, Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica, Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek. 


Skusicie się? Ja na pewno!

22 komentarze:

 1. Nigdy dotąd nie czytałam żadnej książki o PRLu, więc może czas po jakąś sięgnąć? Być może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, czekam z niecierpliwością! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie żyłam w tamtych czasach, więc z przyjemnością przeczytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem nic o życiu w tamtych czasach, nie licząc opowieści dziadków i rodziców. Z chęcią bym się zabrała za czytanie tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo trafny tytuł książki. Pewnie się skuszę na nią:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Aaaa AAA aaa muszę ją mieć, kocham te klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O chyba będę musiała sobie sprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że może, to być bardzo fajna książka :).

  Ja tych czasów nie pamiętam ale parę historyjek rodzice mi opowiadali :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, tak - urodzonam w PRLu, ale mało z niego pamiętam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Może się skuszę. Do tej pory omijałam tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam książki o PRLu, dlatego na tę książkę na pewno się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedys okresu PRLu bardzo nie lubiłam, ale się do niego przekonałam, więc ta lektura byłaby dla mnie odpowiednia ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Musiałabym się zastanowić:). Z jednej strony po prostu warto przeczytać ten tytuł, ale z drugiej obawiam się trochę samej formy przekazu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie przeczytam. Trudno napisać dobrą książkę o PRL-u. Mam nadzieję, że ta mnie nie rozczaruje:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mogłabym sobie odmówić tej lektury, nie dość, że czasy moje ulubione, to jeszcze wiem, że nazwisko autorki gwarantuje moc wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zawsze bardzo mnie ciekawi życie w PRL-u i lubię o nim czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja tez chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na razie nie czuję wielkiej ochoty na jej lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie pamiętam czasów PRL-u, więc warto przeczytać. Poza tym cały dorobek literacki autorki wygląda interesująco.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger