"Legendy polskie" - Mariola Jarocka

"Baśnie, podania, legendy... Towarzyszą nam od wieków. Znamy je i chętnie po nie sięgamy".


Cytat powyżej w zasadzie powiedział już wszystko, co chciałam zawrzeć we wstępie swojej wypowiedzi. Któż z nas bowiem nie zna baśni i legend, jakie w dzieciństwie rozpalały naszą wyobraźnię? Czytanie chociażby znanych i lubianych "Klechd domowych" było wówczas niewątpliwie świetną rozrywką. Cieszyć więc może fakt, że polskie legendy nie ulegają zapomnieniu, i wręcz odwrotnie – ukazują się w odświeżonym wydaniu. I to w wydaniu, które każdy bibliofil chciałby mieć na swojej półce.

Autorką albumu "Legendy polskie" jest Mariola Jarocka, pisarka książek dla dzieci, która najlepiej czuje się w literaturze baśniowej. Autorka uwielbia szarlotkę, muzykę baroku, książki i wycieczki w góry. Kocha koty, kolekcjonuje anioły, ma naturę włóczykija. Jej największym marzeniem jest podróż dookoła świata. Jest także członkiem Związku Literatów Polskich.

"Legendy polskie" to zbiór szesnastu legend, z których każda odpowiada jednemu województwu naszego kraju. Przed każdą legendą, autorka zamieściła mapkę województwa, krótki opis tego regionu oraz wykaz miejsc, które warto w nim odwiedzić. Na końcu zbioru, na czytelników czeka test dotyczący przyswojonych w trakcie lektury informacji.


Głównym odbiorcą albumu Marioli Jarockiej są oczywiście dzieci, o czym świadczy samo, estetyczne wydanie zbioru legend. Duży format książki, twarda, kolorowa okładka, lakierowane strony, a w środku przepiękne rysunki z pewnością zainteresują najmłodszego czytelnika. I samemu wydaniu nie można wręcz niczego zarzucić, bowiem spełnia ono wszystkie warunki, aby młody czytelnik zainteresował się polskimi legendami. Opowieści, jakie przywołuje Mariola Jarocka, napisane prostym językiem, można oczywiście czytać dziecku bądź pozwolić, by samo zabrało się do lektury.


Zbiór wybranych przez autorkę legend to jednak także lektura dla dorosłego czytelnika, bowiem to istny tygiel kulturowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Przyznam, że do tej pory około połowy legend przedstawionych przez autorkę nie znałam, dlatego też z wielkim zaciekawieniem czytałam o zakorzenionych w kulturze danego regionu starych przekazach. Oczywiście, najbardziej interesowała mnie legenda mojego województwa i poczułam się nieco zdziwiona, bowiem usłyszałam o niej po raz pierwszy w życiu! To niesamowite móc korzystać z takiego wspaniałego źródła wiedzy.


"Legendy polskie" oprócz wymiaru typowo rozrywkowego, pozwalającego rozwijać wyobraźnię dziecka, zawierają również niewątpliwy walor edukacyjny i poznawczy. Zamieszczona przed każdą z szesnastu legend krótka prezentacja danego województwa wraz z wypunktowanymi miejscami godnymi zobaczenia, z pewnością pozwalają młodemu czytelnikowi poznać specyfikę konkretnego regionu. Świetnym pomysłem było również zamieszczenie na końcu książki - testu, który może stać się pretekstem do świetnej zabawy z dzieckiem.
Zbiór legend Marioli Jarockiej to przepięknie wydana publikacja, która zarówno uczy i bawi. Trudno o lepszy prezent dla dziecka, a przy okazji o pretekst do cofnięcia się o wiele lat wstecz, do czasów dzieciństwa. Myślę, że warto sięgnąć do polskich legend, to bowiem przecież część naszego dziedzictwa.

Mariola Jarocka przy pracy - pierwsza z lewejZa możliwość przeczytania książki dziękuję autorce i Stowarzyszeniu Autorów Polskich27 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa publikacja. Jako dziecko uwielbiałam wszelkie legendy, więc może się skuszę, żeby powrócić do dawnych czasów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydanie piękne i książka ciekawa, ja jednak wolę zbierać legendy w wydaniach miejscowych, przywożone z miejsc, które odwiedzam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś zbierzesz wszystkie takie lokalne legendy do kupy i wydasz książkę z nimi. :P

   Usuń
 3. Zawsze kochałam legendy ;) Są tajemnicze i piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś lubiłam czytywać legendy ;) Teraz już nie za bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten podział na województwa jest bardzo ciekawy:) sama z chęcią poczytałabym te książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki na pewno są dobre dla dzieci. Legendy polskie muszą znać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialna książka, świat legend jest super :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka książka to chyba mój jeden z must have ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa, edukacyjna książka z legendami, których zapewne nie znam. To znaczy, większość znam, ale na pewno doszukam się czegoś nowego. To właśnie powinna mieć w sobie każda, dobra książka dl a dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama jestem ciekawa, których legend bym nie znała :) Chociaż moje województwo z pewnością byłoby mi dobrze znane, ponieważ nasłuchałam się naprawdę wielu legend :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może i dla dzieci, ale sam zamysł jest na tyle ciekawy, że z chęcią bym się dorwał do tej pozycji. :) Lubię polskie legendy, nieważne czy dotyczą czegoś wielkiego, czy też jakiejś małej historii niewielkiego miasteczka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podoba mi się ta publikacja,chętnie pokażę córce ☺

  OdpowiedzUsuń
 13. Interesujące, dla dorosłych i dla dzieci, do tego testy obrazkowe i informacje co warto zwiedzić. Zabawa i edukacja w jednym.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pamiętam, jak w gimnazjum miałam znaleźć i przeczytać legendę mojego województwa, tj Śląska. Ciekawa jestem,czy pokryłaby się ona z historią tą uwiecznioną w książce:)

  OdpowiedzUsuń
 15. A wiesz, że wśród setek książek w domu nie mam nai jednej z polskimi legendami i baśniami? Wstyd. Dałaś mi do myślenia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. uwielbiam stare podania i legendy to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak byłam mała, to legendy mnie jakoś nie kręciły. Myślę, że o wiele lepiej byłoby je przeczytać teraz;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czarownica z Łysej Góry! Przecież to ja :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Legendy? Uwielbiam! :)
  Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
 21. Wydaje mi się, że widziałam ją ostatnio w księgarni. Jak najbardziej publikacja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Lubię legendy i chętnie przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger