"Przebudzenie" – Stephen King

"Religia to teologiczny odpowiednik klasycznego przekrętu ubezpieczeniowego, polegającego na tym, że rok po roku wnosisz składki, po czym, kiedy chcesz ze swojej sumiennie opłacanej polisy skorzystać, dowiadujesz się, że firma, która brała od ciebie pieniądze, tak naprawdę nie istnieje".Najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera tego roku, na długo przed pojawieniem się książki na półkach - zajmowała moje myśli. Nie mogłam się bowiem doczekać, kolejnego przebłysku tak niewiarygodnej wyobraźni króla horroru, która od wielu lat mnie fascynuje i przeraża jednocześnie. I powiem Wam jedno – kolejny raz Stephen King swoją wizją rozłożył mnie na łopatki. Nadal włos jeży mi się na głowie, gdy pomyślę o zakończeniu jego najnowszej powieści.

Od dawna wiadomo, że król jest tylko jeden i niewątpliwie jest nim Stephen King (nazwisko jak najbardziej adekwatne do zajmowanej pozycji). Któż nie zna tego poczytnego, amerykańskiego pisarza, który publikował swoje książki także jako Richard Bachman, czy John Swithen. Autor wydał swoje dzieła w nakładzie przekraczającym trzysta pięćdziesiąt milionów egzemplarzy, a wiele z nich doczekało się ekranizacji filmowych. King znany jest głównie z literatury grozy, jednak w swoim dorobku posiada książki z pogranicza różnych gatunków. Autor posiada córkę i dwóch synów, również pisarzy.

Jamie Morton mieszka wraz ze swoją rodziną w małym miasteczku Harlow, nieopodal Castle Rock. W 1962 r., gdy bohater ma sześć lat, do miasteczka przybywa nowy pastor parafii – Charles Jacobs wraz ze swoją żoną i dwuletnim synkiem. Sympatyczna rodzina wielebnego od razu zyskuje sympatię mieszkańców, a Jamie zafascynowany jego pasją do elektryczności, zaprzyjaźnia się z pastorem. Pewnego dnia niestety, Charlesa dotyka wielka tragedia, zabierając mu na zawsze rodzinę. Straszne Kazanie, jakie później wygłasza, okazuje się jego ostatnim w tym miasteczku. Losy Jamiego i Charlesa Jacobsa zazębiają się ze sobą jeszcze przez kolejne pół wieku, prowadząc do przerażającego zakończenia.

Małe miasteczko i jego społeczność, dobry portret psychologiczny głównych bohaterów, duża porcja wątków obyczajowych oraz mroczne zakończenie, powodujące podniesienie się ciśnienia krwi – tym właśnie jest znana nam z wcześniejszych książek proza Stephena Kinga. I takie jest również "Przebudzenie", które nie jest typową powieścią grozy, bowiem w zasadzie przez większą część powieści, akcja rozwija się powoli, by na końcowych stronach wybuchnąć niczym żarówka pod wpływem skoku napięcia. Najnowsze dzieło Kinga to w zasadzie w dużej mierze powieść obyczajowa, która dopiero w końcówce przeradza się w horror, jeżący włosy na naszej głowie. Muszę jednak podkreślić, iż napięcie i swoistą mroczność wyczuwa się przez wszystkie etapy życia Jamiego, aż do zaskakującego finału. Jeśli więc nie znacie prozy Stephena Kinga z jego wcześniejszych książek i nastawiacie się na typowy horror, możecie poczuć małe rozczarowanie. Dla znawców specyficznego stylu autora, "Przebudzenie" będzie natomiast powrotem do starego, dobrego Kinga, jakiego ja osobiście kocham i kochać nie przestanę.

"Przebudzenie" to w swojej istocie polemika króla horroru z wiarą w Boga i wiarą w to, co nas czeka po śmierci. Autor kreśląc postać pastora, który pod wpływem osobistej tragedii, wyrzeka się swojej wiary, stając się w późniejszych latach fałszywym kaznodzieją, zafascynowanym elektrycznością – pokazuje jak ulotna jest nasza wiara i jak samolubny jest stwórca, jeśli w ogóle istnieje. Kwintesencją negacji samego Boga i chorego fanatyzmu religijnego jest zakończenie powieści, które wbiło mnie w fotel, skłaniając do głębokiej refleksji. Od dawna utrzymuję, że Stephen King tworząc od lat takie przerażające wizje, musi posiadać ponadprzeciętną wyobraźnię i przede wszystkim odbiegającą od wszelkich przyjętych norm - psychikę, i po lekturze jego kolejnego dzieła, zdanie to podtrzymuję. Po raz kolejny bowiem przekonałam się, że mroczne wizje autora potrafią mną wstrząsnąć. Chyba nigdy nie zapomnę sceny, będącej preludium do makabrycznego zakończenia, w której w śnie Jamiego Mortona, w towarzystwie zmarłej rodziny, ze zgniłego, urodzinowego tortu wychodzą mrówki.

W powieści występuję dwóch głównych bohaterów, pomimo faktu, że pierwszoosobowa narracja została oddana Jamiemu, który przedstawiając koleje swojego życia, ukazuje swoje wszystkie spotkania z Charlesem Jacobsem. Stephen King, po raz kolejny z mistrzowską precyzją, kreśli dość nietuzinkowe portrety psychologiczne – byłego narkomana i rockmana, oraz szaleńca opętanego magią elektryczności. Obydwie kreacje zapadają w pamięć, jednak to osoba pastora fascynuje, nie pozwalając przejść obok niej obojętnie. W książce znajdziecie także swoistą warstwę muzyczną, pod postacią tytułów piosenek z różnych lat, a także wiele nawiązań do wcześniejszej twórczości pisarza. Dla fanów autora to na pewno wielka gratka.

Z pewnością każdy z Was wielokrotnie zastanawiał się, co czeka nas po śmierci. Po lekturze "Przebudzenia" zastanowicie się dwa razy, zanim zamarzycie o tej nieznanej nikomu wiedzy. W tym przypadku bowiem, lepiej jest nie poznawać prawdy, jak twierdzi sam mistrz horroru. Polecam, najnowsza książka Stephena Kinga zelektryzuje Wasze włosy!


Stephen King

Rekomendacja recenzji na portalu


Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni Bonito


48 komentarzy:

 1. Czekałam na Twoją recenzję tej książki! Przyznam szczerze, że samo "Przebudzenie" dało mi do myślenia i faktycznie zelektryzowało moje włosy. Oby więcej takich książek!

  OdpowiedzUsuń
 2. King jest królem, dosłownie i w przenośni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja tam za Kingiem nie przepadam. Może go nie rozumiem? Ale horrory to nie moja bajka. To bardzo wydajny pisarz i cenię go za to, ale jego książki, poza Zieloną milą, jakoś mnie nie wciągają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym jeszcze dodał "Mroczną wieżę" i resztę wypowiedzi mogę przepisać. ;)

   Usuń
 4. Mnie akurat cieszy, że nie mamy do czynienia z dreszczowcem. Lubię Kinga w bardziej obyczajowym wydaniu, choć nadal mrocznym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromnie się ciesze, że mistrz grozy nadal pisze i wydaje książki. Koniecznie musze się w nią zaopatrzyć, bo jako wielbicielka twórczości tego autora nie mogę przegapić tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dostałam tę książkę po angielsku od siostry. Jeszcze jej nie czytałam, ale po Twojej recenzji zaczynam sobie na nią robić ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć ostatnio nieco się zraziłam do twórczości Kinga, to jednak na powyższą pozycję mam wyjątkowo ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś wypozyczyłam "Pod kupułą" z biblioteki i było to moje pierwsze nieudane podejście do twórczości Kinga. Chyba odstraszył mnie ten mały druk i objętość... Mimo to mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zapoznać z książkami tego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kinga najpierw chcę przeczytać Zieloną milę i Wielki Marsz, później pomyślę nad innymi jego książkami, w tym tą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja niestety byłam rozczarowana:( Uwielbiam Kinga, czytam wszystkie jego książki. Tutaj popełniłam błąd, bo nastawiłam się na zupełnie inny klimat, a otrzymałam coś innego. Warstwa obyczajowa jak zwykle świetna, nieustannie towarzyszący niepokój też fajny. Ja się nie przeraziłam wcale a wcale:) Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje zdanie już znasz, więc nie będę się powtarzać :-) byłam ciekawa Twojej recenzji tej pozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z wielką chęcią przeczytałabym "Przebudzenie", przede wszystkim ze względu właśnie na dobry portret psychologiczny bohaterów, z którego słyną książki Kinga :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem jakąś zagorzałą fanką Kinga, ale tę książkę z chęcią bym przeczytała, gdyż czytam tak wiele różnorodnych opinii, że z ciekawością sama sprawdzę jakie robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zmierzam ku twórczości króla ale to jeszcze nie ta chwila;) O tej książce słyszałam już tyle, że jestem ciekawa czy by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam tego autora! Widziałam kilka ekranizacji jego powieści, muszę kiedyś coś jego autorstwa przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszędzie ostatni Kinga pełno. I to nie tylko za sprawą "Przebudzenia". Osobiście mam z nim dziwną "relację". Niby jest jednym z moich ulubionych autorów, ale jego książki dzielą się dla mnie albo na arcydzieła albo na niewypały. Nie znalazłam jeszcze niczego pomiędzy. Po raz kolejny robię sobie od niego przerwę, tak by za jakiś czas znów spróbować swojej przygody z nim.

  Zapraszam do siebie. :) - http://smieszna-nazwa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziś w jakimś programie mówili o tej książce i jeszcze bardziej mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. To książka odpowiednia dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kinga tak naprawdę dopiero poznaję - wielu jego książek jeszcze nie czytałam. "Przebudzenie" dostałam w prezencie, ale tak sobie myślę, że chyba odłożę je na później - najpierw poczytam trochę więcej starego Kinga, wtedy pewnie inaczej podejdę do jego najnowszej powieści. Cieszę się, jednak, że "Przebudzenie" wypada tak dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 20. Tak, lepiej nie wiedzieć za dużo i żyć w błogiej nieświadomości, bo to co nas czeka po śmierci może nam się zdecydowanie nie spodobać:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kurczę aż mi wstyd, że nie znam jeszcze twórczości Kinga. Muszę się poprawić w przyszłym roku!

  OdpowiedzUsuń
 22. Kiedyś z pewnością sięgnę po twórczość Kinga, ale ta pozycja raczej nie będzie pierwsza.

  OdpowiedzUsuń
 23. Książki tego autora ciągle przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 24. nie lubię Kinga, 'nie podchodzi mi'

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie wiedziałam, że to zawiązanie do Boga i spraw ze śmiercią, tym bardziej zamysł mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 26. Kinga biorę w ciemno, więc i na najnowszą powieść mam ogromną ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 27. kinga uwielbiam, przeczytałam chyba wszystkie książki jakie mogłam znaleźć na chomikuj xd

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie lubię twórczości Kinga i po trzech przeczytanych książkach, raczej już sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń
 29. Oj, King potrafi zjeżyć włos na głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie jestem znawczynią prozy Kinga, jednak chętnie sięgam po jego książki. Tę na pewno też kiedyś przyczytam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie przepadam za książkami Kinga i chyba nie chcę by "włos zjeżył mi się na głowie."

  OdpowiedzUsuń
 32. Do tej pory nie czytałam nic Kinga, w końcu muszę przeczytać coś z jego twórczości :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jeszcze tyle książek autora przede mną! :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Zastawiałam się nad tą książką, a teraz już jestem pewna że muszę ją dopisać do mojej listy zakupowej na przyszły rok:)

  OdpowiedzUsuń
 35. W nowym roku zamierzam przeczytać "Pan Mercedes" :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Uwielbiam autora, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Książa zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo się cieszę, bo po "Panu Mercedesie" obawiałam się, że King troszeczkę podupadł literacko...

  OdpowiedzUsuń
 38. Ta książka to moje marzenie- może kiedyś się spełni.

  OdpowiedzUsuń
 39. Od miesiąca czeka na mnie na półce, ale jakoś nie mogę się zdobyć na jej przeczytanie, chociaż Kinga cenię i uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie mogę się do niego przekonać, ale może w wersji obyczajowej bardziej mnie zaciekawi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Jestem już po lekturze i mam bardzo podobne odczucia co do Twoich :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Widzę, że Mikołaj wiedział co Ci kupić :) Dla mnie "Przebudzenie" było wręcz oszałamiające - mocne, klasyczne i pozostawiające wiele niepewności w sercu.

  OdpowiedzUsuń
 43. to King więc na pewno przeczytam! cytat jakże ciekawy! Na razie jednak wezmę się za jego książkę TO, która już się pyszni na mojej półce!

  OdpowiedzUsuń
 44. Niestety nie przepadam za twórczością tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 45. King to również mój król :-)
  A na odtrutkę po kingowskiej wizji "po" nadaje się chyba tylko "Dowód" Ebena Alexandra.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger