"Fantastyka jest kobietą" - Matt Mayevsky


"Nawet jeśli wszyscy faceci zapragną wyemigrować na Marsa 2.0 kobiety nie będą po nich płakać (...)".
Zbiory opowiadań cechuje zazwyczaj spora różnorodność, a często także zabawa konwencją i słowem. Gdy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden, bardzo istotny element w postaci ukazania przeróżnych wizji przyszłości – proza taka winna zaciekawiać i tym samym rozbudzać wyobraźnię czytelnika. Dokładnie takim przypadkiem jest najnowsza książka autora "Homoseksokracji". Wiedziałam, że Matt Mayevsky mnie zaskoczy. Nie sądziłam jednak, że aż tak pozytywnie.

Matt Mayevsky to autor książek z gatunku non-fiction: "Cyfrowa przestrzeń biznesowa" i "Ekonomia Chmur". W swojej twórczości posiada również opowiadania, powieści science-fiction i cyber romans. Autor jest absolwentem politologii oraz studiów doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej. Zajmuje się prognostyką strategiczną, publikuje artykuły o rynkach przyszłości.

"Fantastyka jest kobietą" to antologia opowiadań składająca się z siedmiu utworów, dłuższych i krótszych, w których zawsze pojawia się kobieta. Kobieta, nie będąca jednak za każdym razem główną bohaterką ukazywanej historii. To opowiadania o miłości, zdradach, ale także o zemście, czy nawet zombie. To podróż zabierająca czytelnika na różne poziomy czasu i przestrzeni.

Matt Mayevsky to prawdziwy futurysta, co udowodnił wydaną niedawno dystopią "Homoseksokracja", a potwierdził najnowszym zbiorem opowiadań. Jego utwory to bowiem dobrze skrojone opowieści o świecie przyszłości, jaki może kiedyś stać się codziennością ludzi. Warto jednak podkreślić, iż historie pokazane w antologii nacechowane zostały widocznym komizmem sytuacyjnym, co wpływa niewątpliwie na wydźwięk całej książki. To, co warte jest również podkreślenia, to fakt, iż autor fabułę swoich opowiadań oparł na kanwie różnych gatunków literackich, takich jak horror, kryminał, dramat czy powieść science-fiction. Taka różnorodność, w połączeniu z futurystyczną wizją świata – niesamowicie wciągnie wszystkich miłośników takich właśnie, dość specyficznych klimatów. Wszechobecne poczucie humoru i zazwyczaj zaskakujące zakończenie z widoczną puentą – wywołają na Waszych twarzach uśmiech, ale także chwilę zadumy i refleksji. Czy śmiałe futurystyczne scenariusze, jakie zaprezentował Matt Mayevsky mają szansę się sprawdzić? Kto wie, nasza przyszłość jest przecież nieodgadniona.

"Fantastyka jest kobietą" to siedem zróżnicowanych opowiadań. Z całego, dość wyrównanego zbioru pod względem warsztatowym, trzy zwróciły moją szczególną uwagę, zapadając głęboko w pamięć. "Człowiek z transparentną głową" ukazujący historię Davida, który cierpi na niespotykaną przypadłość. Otóż każdy, może z odległości dwóch metrów odczytywać jego myśli. Pomysł na kreację głównego bohatera oraz sama wizja transparentności, jako anty-daru niewątpliwie zaciekawia. ”Usta krwią splamione” to z kolei opowiadanie grozy, w którym główna bohaterka, za pomocą armii zombie, odbudowuje zniszczony teatr. Utwór z genialną puentą, nadawałby się idealnie na kolejny odcinek emitowanego w latach 90. XX wieku mini-serialu pt. "Opowieści z Krypty". "Moja żona jest androidem" ukazuje z kolei historię Davida, który podejrzewa swoją żonę o bycie maszyną. Utwór ma swój specyficzny klimat, a zakończenie dosłownie wbija w fotel.

Muszę wspomnieć również o samym wydaniu antologii. Kolorowa okładka dość dobrze wpisuje się w całą konwencję książki. Dobrej jakości papier z pewnością podnosi wartość estetyczną dzieła. Czytelników nie przyzwyczajonych do prozy autora, mogą natomiast irytować dziwne oznaczenia dialogów, a w zasadzie ich brak. Dla mnie, po lekturze "Homoseksokracji" nie było to jednak nowością.


Czy fantastyka może być kobietą? Stwierdzenie zawarte przez autora w tytule jego najnowszej książki, staje się kwestią godną rozważenia. Lekko zaakcentowane, jednak wyczuwalne w opowiadaniach, nawiązania do rosnącego na całym świecie ruchu feministycznego, skłaniają do refleksji. Jeśli lubicie krótką formę i interesują Was ciekawe wizje przyszłości, zachęcam do lektury tej antologii.


Matt Mayevsky

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi

27 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia, sprawiło to, że jestem zaciekawiona tą lekturą:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm.. Może kiedyś sięgnę, ale na razie mam inne pozycje do czytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w każdym opowiadaniu jest Dawid, czy to przypadek?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za opowiadaniami, więc po lekturę raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Opowiadania moja ulubiona forma literacka, po niej widać czy autor jest dobrym pisarzem. Wizja przyszłości, którą projektuje autor intryguje, co może mnie jeszcze zdziwić? Interesuje wymieszanie gatunków - kryminału, horroru, romansu z dramatem. Ciekawi mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie! Też bym chętnie przeczytała ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Ja również nie przepadam za tym gatunkiem. ;-)

   Usuń
 8. Autor tego zbioru opowiadań ma poniekąd racje. W końcu FANTASTYKA to rodzaj żeński.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niekoniecznie lubię krótka formę, ale może kiedyś z czystej ciekawości sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym razem chyba spasuję, opowiadania lubię, ale fantastyka to już nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Opowiadamia mnie nie przekonuja, na razie mnie do tej książki nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tytuł jest bardzo interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwszy raz spotykam się z tą książką i powiem Ci, że niezmiernie mnie zaciekawiła :) Jestem przekonana, że to książka dla mnie i bardzo chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi interesująco, ale raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Futurystyczne wizje świata w opowiadaniach to stanowczo nie mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Napiszę to po raz kolejny - przez albo dzięki Tobie przekonuję się do kolejnych gatunków, podejrzewam, że to dlatego, iż umiesz tak zachęcić do specyficznych książek :) Normalnie nigdy bym nie sięgnęła po te opowiadania, ale zaintrygowała mnie najbardziej opowieść o Davidzie i odczytywaniu jego myśli.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mam na razie w planie tej książki czytać, ale nigdy nic nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 18. Też zwróciłam uwagę na wydanie. Interpunkcja angielska, co może razić polskiego czytelnika, ale książka interesująca. Podobała mi się. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesująca okładka i taka też wydaje się treść. Lubię fantastykę, a ostatnio coraz bardziej przekonuję się do opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak początkowo byłam nastawiona raczej obojętnie wobec tej książki, choćby dlatego, że rzadko czytam opowiadania, to oryginalna tematyka całego zbioru oraz wymieszanie wszelakich gatunków sprawiły, że jednak cały tytuł strasznie mnie ciekawi:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytałam "Moja żona jest androidem" i bardzo mi się podobało. Myślę, że cały tomik przypadłby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mimo wszystko nie za bardzo przemawia do mnie ta publikacja, może dlatego, że nie przepadam za zbiorem opowiadań.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger