Zaproszenie na debatę z prof. Benjaminem R. Barberem


Wraz z Wydawnictwem MUZA SA oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy mam przyjemność zaprosić Was na spotkanie z profesorem Benjaminem R. Barberem, które odbędzie się 30 września o godz. 18.00 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.Podczas spotkania prof. Barber będzie opowiadał o swojej książce „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” i wyjaśni dlaczego świat powinien postawić na współpracę miast, a nie państw narodowych.

Pragmatyzm, obywatelskie zaufanie, partycypacja, zamiłowanie do kreatywności, innowacji i współpracy – to cechy wspólne opisanych w książce burmistrzów. Profesor Barber, były doradca prezydenta Billa Clintona, propagator społeczeństwa obywatelskiego i autor kilkunastu książek, w tym głośnej „Dżihad kontra McŚwiat” przekonuje, że państwo narodowe straciło swą funkcjonalność i skuteczność wobec większości ważnych spraw dotyczących współczesnego społeczeństwa. Tym samym podejmuje polemikę z obowiązującą organizacją świata i wskazuje na trudności, z którymi państwa sobie nie radzą. 
 
Autor pokazuje, że mer Paryża, burmistrz Nowego Jorku czy prezydent Wrocławia (wszyscy oni są bohaterami książki) mówią tym samym językiem, nawet jeśli pochodzą ze światów różnych ideologii. Kiedy rozmawiają, koncentrują się na tym, w jaki sposób zarządzać ruchem ulicznym, jak usprawnić działanie policji, jaki rodzaj licencji powinny mieć taksówki w mieście. Takie właśnie konkrety stają się podstawą praktycznej współpracy. Profesor Barber podkreśla, że właśnie miasta są naturalną przestrzenią człowieka (dziś w miastach mieszka 70% ludności świata), tutaj się pracuje, mieszka, uczestnicy w życiu towarzyskim i publicznym, a udział w życiu państwa nierzadko ogranicza się wybrania rządzących i płacenia podatków.

Podczas spotkania prof. Barber będzie przekonywał, że współpraca pomiędzy miastami jest koniecznością. Uczestnicy debaty dowiedzą się dlaczego tylko miasta mogą być areną realnej, a jedynie deklarowanej współpracy.

Benjamin R. Barber jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Rutgera i Uniwersytetu
w Nowym Jorku. Jest także
założycielem i przewodniczącym Ruchu Współzależności „Obywatele Bez Granic”. Był doradcą wielu czołowych polityków, między innymi Bila Clintona i Howarda Deana. Jako teoretyk polityki jest propagatorem idei miejskiej demokracji. Dotychczas w Polsce wydano jego trzy książki - „Dżihad kontra McŚwiat”, „Skonsumowani”, Imperium strachu. Wojna, terroryzm i demokracja”.
 
Oficjalna premiera książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” odbędzie się 2 października podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, na którego zaproszenie profesor przyjeżdża do Polski.
Zapraszam wszystkich chętnych!12 komentarzy:

 1. Jeju, ten plakat jest koszmarny! Grafik się nie popisał. Oczopląsu można dostać. O_o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja również. Z pewnością nie zachęca do udziału w spotkaniu.

   Usuń
  2. Też się zgadzam. Wygląda, jakby zachęcał do spotkania z jakimś magikiem w stylu Kaszpirowskiego. ;) :)

   Usuń
 2. Kompletnie nie moja bajka, lecz może ktoś się skusi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Plakat strasznie bije po oczach...Na spotkanie nie mam ochoty ani za bardzo możliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Za daleko i tematyka która mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Plakat promujący spotkanie-koszmarny. Ktoś naprawdę spartolił robotę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się wybieram, bo to temat zdecydowanie dla mnie. Już z jakiś tydzień jestem wciągnięta na listę :) Liczę na to, że w ramach spotkania będzie można zakupić książkę przedpremierowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Plakat zdecydowanie się w oczy nie rzuca, zgadzam się z poprzednimi komentatorkami ;< ale na spotkanie bym się udała gdybym miała okazję

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie moje klimaty, a poza tym na ten dzień mam już inne plany.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja bym się chętnie wybrała gdyby spotkanie było w Krakowie. I nawet plakat nie do końca trafiony by mnie nie zniechęcił:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger