English Spoken TodayObecnie, utrwalanie języka angielskiego stało się dla mnie łatwiejsze, dzięki magazynom "English Matters", które przychodzą do mnie co dwa miesiące. Muszę jednak przyznać, że wolałabym, by redakcja wydawała ten magazyn językowy raz w miesiącu, wówczas bowiem jeszcze częściej łączyłabym naukę z rozrywką. Póki co magazyn jest dwumiesięcznikiem, jednak co jakiś czas pojawiają się wydania specjalne, które czytam z niekłamaną przyjemnością.

Dzisiaj zapraszam Was na przegląd świeżutkiego jeszcze wydania specjalnego "English Matters", którego tytuł: "English spoken today" zapowiada dość istotną dla nas kwestię - posługiwania się współczesnym językiem angielskim na co dzień. Numer zawiera 11 artykułów, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
 


Wydanie specjalne otwiera artykuł pt. "People Who Have Influenced the English Language", ukazujący wybitnych ludzi, którzy bardzo znacząco wpłynęli na obecną formę języka angielskiego. O większości osób słyszałam pierwszy raz, więc jest to bogaty poznawczo tekst. Dobrze, że w artykuł wplecione zostały zdjęcia tychże osób.

Jeden z ciekawszych artykułów pt. "Read All About it – in the Tabloids", przedstawia temat będący na czasie - historię powstania tabloidów, aż do dnia dzisiejszego. Tekst zawiera również bardzo ciekawe odniesienia do języka, jakim posługują się dziennikarze, aby zainteresować potencjalnego odbiorcę dość krzykliwymi tytułami. Cóż, znamy to na co dzień. 
"What’s in a Language?" to z kolei artykuł, przybliżający czytelnikom zapożyczenia z angielskiego, wykorzystywane między innymi w naszym języku. Czy często chodzicie na szoping? A może wolicie jednak drinkować?
Artykuł "Wash Your Mouth Out!" czytałam z wielkim zaciekawieniem, gdyż tekst przedstawia popularne przekleństwa i wulgaryzmy, jakimi ludzie posługują się na co dzień. Ten artykuł, to kopalnia nowych, interesujących słówek.


"Slang in the English Language" ukazuje historię angielskiego slangu. Ale nie tylko teoria, bowiem za artykułem umieszczono tekst piosenki "Hey… Ya" zespołu Outcast, którą mamy możliwość rozłożyć na czynniki pierwsze. Bardzo praktyczne ćwiczenie."Dr. Phil – the Cure for the Modern Times?" to artykuł przedstawiający nieznanego mi dotychczas, popularnego prezentera, prowadzącego amerykański talko-show pt. "Dr Phil". Phil McGraw zaprasza do swojego programu ludzi, którzy opowiadają mu swoje historie. Wokół tego typu "terapii", krąży wiele krytycznych głosów, dlatego też program ten jest mocno kontrowersyjny ze względu na różnorakie poruszane w nim tematy. To była dla mnie ciekawostka.

Kolejny, interesujący tekst skupił moją uwagę na dłużej. "Literature and Its Borders" pokazuje bowiem anglojęzycznych pisarzy, którzy ukrywali swoje skłonności homoseksualne. W tekście znajdziecie między innymi takich autorów, jak Oscar Wilde, czy James Baldwin. Wisieńką na torcie okazał się również załącznik w postaci omówienia bajki Hansa Christiana Andersena pt. "Mała syrenka". Jestem w szoku.

 "The Risk of Axing Questions - Nigerian Pidgin" przedstawia znany na całym świecie kraj w Afryce – Nigerię. To kraina, w której język angielski jest językiem urzędowym. Tekst pokazuje, co wynikło z połączenia angielszczyzny i miejscowego dialektu w tym państwie.

Dwa ostatnie artykuły to ukazanie zależności pomiędzy językiem, a postępem technicznym. Znajdziecie w nich odniesienia do języka smsowego, który każdy z nas stosuje. Oprócz tego, dowiecie się także o sześciu dobrych programach komputerowych, które ułatwiają naukę języka angielskiego.


Wydanie specjalne "English Matters" po raz kolei zapewniło mi dużą dawkę wiedzy i ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Polecam Wam zajrzeć do tego numeru, naprawdę warto.

Za możliwość przeczytania magazynu dziękuję Wydawnictwu Colorful Media
http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html


18 komentarzy:

 1. Czeka na mnie na półce do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno go czytałam i recenzowałam ... i popieram Cię w 100% - naprawdę warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytanie prasy w obcym języku to naprawdę świetny sposób na naukę języka obcego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety nie lubię takiego sposobu nauki, mnie motywuje jedynie zewnętrzny nadzorca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytuje żadnych czasopism, ani polskich, ani tym bardziej obcojęzycznych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do mnie niestety jeszcze to czasopismo nie dotarło, ale nie mam wątpliwości, że jest dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O! Ja muszę po nie sięgnąć w takim razie, wydaje mi się po Twojej recenzji, że to świetne czasopismo! :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Przedwczoraj kupiłam właśnie ten numer, uważam, że pomysł na temat mieli świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba sporo osób czyta ten magazyn, bo na wielu blogach można znaleźć posty o nim. Ja mam ogromnego lenia do nauki angielskiego, ale powinnam się trochę przyłożyć...

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Stwierdzam, że ostatnio doba jest dla mnie za krótka, czasu na powrót do nauki języka niestety brak.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Literature and Its Borders" i artykuł o slangu zapowiadają się ciekawie. Chciałabym je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam ten magazyn ostatnio na półeczce w Empiku. W sumie chętnie poprawiłabym nieco moje umiejętności językowe, więc może na próbę zapoznam się z tym numerem :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Artykuł o tabloidach musi być niezwykle ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja się rozleniwiłam i nie czytam nic po angielsku, na jesień trzeba by to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 15. ,,English Spoken Today" to rewelacyjne wydanie specjalne. Cieszę się, że miałam okazję je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger