"Prezydencki gambit" - Fred Madison


"Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać".Gambit to zagranie szachowe, w którym jeden z graczy poświęca pionek, by uzyskać lepszą pozycję na szachownicy. Określenie to można również przełożyć na życie, w którym czasami aby coś zyskać, najpierw należy nieco stracić. Czasami jednak, takie otwarcie szachowe może odnosić się do wartości najwyższej, czyli życia drugiego człowieka. 

Fred Madison to pseudonim literacki autora, którego powieść "Prezydencki gambit" jest debiutanckim dziełem. O autorze nic więcej niestety nie wiadomo.

Stefan Kowalski to syn emigrantów z Polski, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który na trzecim roku studiów podjął współpracę z CIA. Jako dorosły mężczyzna, założył biuro detektywistyczne, dzięki któremu osiągnął niezależność. Ze względu na zagrożenie zamachem na życie obecnego prezydenta USA, agencja wywiadowcza niespodziewanie przypomina sobie o niezwykłych umiejętnościach Stefana. Bohater wraz z atrakcyjną hakerką Cloe, stara się wspólnie znaleźć potencjalnego zamachowca na życie najważniejszej osoby w państwie.

Brat bliźniak, mgła, wypadek samolotu prezydenckiego, śmierć na miejscu wypadku wszystkich pasażerów – z czym kojarzą się Wam te wątki? Oczywiście - niezaprzeczalnie z katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Powyższa analogia jest bardzo widoczna i z pewnością autor poprzez nią planował wywołać pewną kontrowersję, konstruując w taki sposób fabułę swojej książki. W czym jednak upatrywać tą wspomnianą kontrowersję? Otóż, Fred Madison forsuje tezę jakoby za zamachem na życie prezydenta Stanów Zjednoczonych, stał nie kto inny, tylko jego brat bliźniak, i nie byłoby w tym nic szokującego, gdyby nie pozostałe motywy przywołujące na myśl katastrofę w Smoleńsku. Przyznam, że od dłuższego czasu czekałam na książkę, która w sposób zbeletryzowany będzie odnosić się do tej tragedii. Temat, który nadal wywołuje wiele przeróżnych emocji, wokół którego tworzy się wiele teorii spiskowych to temat idealny na powieść, która przykuje uwagę czytelników. Pomysł Madisona przykuwa uwagę, jednak nie zachwyca. Samo nawiązanie do zamachu na prezydencki samolot jest wystarczająco ciekawe, a łączenie śmierci prezydenta z jego żądnym władzy bratem bliźniakiem, nie zyskało mojej aprobaty.

Abstrahując od wątku Smoleńskiego, "Prezydencki gambit" to napisana na dość wysokim poziomie powieść sensacyjna, w której władza miesza się z polityką i działalnością tajnych służb. Warto podkreślić, że autor poprowadził akcję swojej książki bardzo dynamicznie, gdyż przez cały czas coś się w niej dzieje, nie dając czytelnikowi ani chwili wytchnienia. Główni bohaterowie, czyli Stefan i Cleo to również dość dobrze zarysowane postacie, z których z pewnością nieprzeciętną osobowość przedstawia Stefan - inteligentny detektyw, który niestety posiada jeden wielki problem – lubi alkohol. Nie jest to postać wydumana i sztuczna, wręcz przeciwnie – wiele jego wad nawet daje się polubić wraz z przeczytaniem kolejnych stron książki. Oprócz sensacji, czytelnik otrzymuje także wątek romansowy, trochę gorzej skrojony poprzez sztuczne dialogi, ale jednak obecny.

Czy pragnienie władzy absolutnej może doprowadzić do chęci zabójstwa własnego brata? Fred Madison udowadnia, że tak – jest to możliwe. Władza bowiem upaja niczym najgorszy narkotyk, po którym wszystko co najgorsze jest po prostu możliwe. Jeśli chcecie się przekonać, czym może być prezydencki gambit, zapraszam do lektury, która zapewni Wam kilka godzin niezobowiązującej rozrywki.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok
http://wydawnictwopsychoskok.pl/

27 komentarzy:

 1. Oj zastanowię się nad tą pozycją jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, wietrzę możliwość skandalu. Ciekawe, czy za obco brzmiącym pseudonimem może kryć się autor polskiego pochodzenia (:

  OdpowiedzUsuń
 3. Smutne i przerażające dla mnie jest, gdy ludzie ogarnięci żądzą władzy, pieniędzy i sławy, potrafią zatracić w tym samych siebie, a także swoje człowieczeństwo. Niektóre rzeczy nie powinny nigdy się wydarzać, a jednak mają miejsce. Książka myślę że jest naprawdę interesującą propozycją, więc jeśli nadarzy się okazja to przemyślę zapoznanie się z nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sugerowanie brata bliźniaka faktycznie jest trochę nie bardzo, też nie bardzo mi pasuje ta teza w książce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka nie w moich klimatach, ale treść mnie zaciekawia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi naprawdę całkiem ciekawie, może uda mi się ja gdzieś dopaść ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem pewna czy to książka dla mnie, ale będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że uda mi się gdzieś ją zdobyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoja recenzja mnie zaciekawiła, chociaż nie jestem przekonana co do samej tematyki książki. Pozostało zapoznać się z nią w wolnej chwili i się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka zupełnie nie dla mnie, ale mój tata byłby zachwycony ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hm, nie jestem do niej przekonana. Motyw smoleński mnie w ogóle w tej książce nie ciekawi. Szczerze mówiąc to mam dość tego tematu... Tym razem to nic dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna lektura! Teorie spiskowe w nowym świetle. A to ci aferka :) :)

  Zgadzam się z Tobą, ta cała smoleńska historia, to świetny materiał na książkę, a potem film.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię tego typu książki. Dziwne, że jest o niej stosunkowo cicho, skoro aż tak nawiązuje do Smoleńska.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja chyba już jestem zmęczona tą całą aferą, która wytworzyła się wokół katastrofy Smoleńskiej. Zdecydowanie było tego wokół za dużo, żeby teraz sięgać jeszcze po książkę, która w pewien sposób nawiązuje do tematu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Władza, polityka- to zdecydowanie nie dla mnie, ale polecę tę książkę mojemu starszemu bratu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tematyka poruszana w tej pozycji jest interesująca. Rozejrzę się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Klimaty moje, ale nie wiem czy chcę znów wałkować wszystkim znany temat, mam dość gadania o Smoleńsku, jak zapewne wielu, choć książka wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest o Smoleńsku! Moja znajoma przeczytała i nie zauważyła odniesień do Polskiej sytuacji politycznej ani do katastrofy Smoleńskiej...

   Usuń
 18. mam mieszane uczucia, jednak chyba odpuszczę:(

  OdpowiedzUsuń
 19. Aj, z sensacją mi póki co nie po drodze. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. takie historie nie wbijają się w mój klimat czytelniczy, ale zapewne komuś mogą się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Raczej nie mój konik, ale czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 22. Brzmi interesująco, tylko nie wiem czy na tyle, abym sięgnęła w najbliższym (dość zajętym) czasie. Ale na pewno nie skreślam książki, bo lubię czytać debiuty, a ten ma coś ciekawego w sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Tematyka szpiegowska nie należy do moich ulubionych, ale może i tak się skuszę... Zobaczymy:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dla mnie BOMBA !

  OdpowiedzUsuń
 25. Raczej lektura nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wątek sugerujący katastrofę smoleńską mnie zniechęca.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger