Kolacja z Murakamim – wyjątkowa premiera literacka już 20 maja w kilkudziesięciu polskich miastach
Haruki Murakami, najbardziej znany współczesny japoński pisarz, wydaje w Polsce swoje pierwsze dwie powieści. Polscy czytelnicy będą pierwszymi w Europie, którzy będą mieli okazję przeczytać „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” w swoim ojczystym języku. Premiera powieści odbędzie się 20 maja w restauracjach w kilkudziesięciu polskich miastach. W ciągu jednego wieczoru setki miłośników Murakamiego zasiądą do specjalnie przygotowanego menu Marty Gessler inspirowanego twórczością japońskiego pisarza. To pierwsza w Polsce literacka kolacja zorganizowana na taką skalę.


„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to debiutanckie powieści Harukiego Murakamiego. Japoński pisarz po raz pierwszy przedstawia w nich swego bezimiennego bohatera i Szczura, których miłośnicy jego twórczości znają z kolejnych książek. Podobnie jak w późniejszych dziełach pisarza, bohaterowie poszukują własnej tożsamości i odbywają swoistą podróż w czasie, wspominając minione zdarzenia. Wydanie dwóch pierwszych książek autora to szansa na odkrycie literackich korzeni pisarza i jego ścieżki twórczej.

20 maja, na dzień przed oficjalną premierą „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” odbędzie się wyjątkowa, literacka kolacja z Murakamim. Wszyscy, zarówno miłośnicy twórczości autora, jak i amatorzy doskonałych smaków będą mogli skosztować dań inspirowanych powieściami Murakamiego, znanego z umiłowania dla kuchni i dobrego jedzenia. W menu, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Martę Gessler znajdą się dania takie jak „Spadająca rybka Kafki Tamury” czy „Zupa Lżej-Na-Sercu”. Wszystkie zostały zainspirowane postaciami, fabułą i atmosferą książek japońskiego pisarza. Goście wydarzenia otrzymają przedpremierowo najnowszą powieść Harukiego Murakamiego „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973”.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. „Trylogię Szczura” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki, m.in.: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku, na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazała się książka „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.


Kolacja z Murakamim
20 maja 2014, cała Polska
menu: Marta Gessler

Do inicjatywy dołączyło kilkadziesiąt restauracji w całej Polsce. Menu Murakamiego będzie można spróbować między innymi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Sandomierzu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze a nawet Śremie. W Warszawie Kolacja z Murakamim odbędzie się w Qchni Artystycznej, autorskiej restauracji Marty Gessler. Kolacja z Murakamim to pierwsze tego typu kulinarno-literackie wydarzenie w Polsce.

Na Kolację z Murakamim obowiązują zapisy bezpośrednio w restauracjach. Szczegóły udziału w kolacji oraz lista wszystkich restauracji biorących udział w akcji dostępna jest na http://www.harukimurakami.pl/kolacja/index.html

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/325257540969220/
 
Haruki Murakami, „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”
Przekład: Anna Zielińska-Elliott
Premiera: 21 maja 2014
Wydawnictwo: Muza SA


Świetna inicjatywa, na pewno będzie mnóstwo chętnych. Może ktoś z Was się skusi?
 


16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa i oryginalna akcja:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę, już zarezerwowałam miejsce ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. muszę powiedzieć koleżance, ona uwielbia Haruki Murakami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś czuje, że to będzie wydarzenie roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się na fantastyczną kolację! Kto by zrezygnował z Zupy-Lżej-Na-Sercu? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam przed chwilą o tej akcji. Nawet ciekawa się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym się wybrała, jednak żadna restauracja w pobliżu nie bierze udziału w tej akcji. ;c

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę będę miała na uwadze, ale czy wezmę udział w tej akcji nie jestem pewna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mm..zainteresowałam się nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja się czuję zainteresowany, bo od dawna czuję potrzebę zapoznania się z tym autorem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym roku chyba się w końcu zabiorę za jego książki :) Znajomi polecają mi go od lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam słabość do pana Murakamiego, a akcja przykuwa uwagę. Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa inicjatywa, ja nie wiem czy się skuszę, ale super, że coś takiego powstało :)

  OdpowiedzUsuń
 14. bardzo fajna, ale mam daleko?

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię, ale to bardzo lubię Murakamiego, ale niestety mam kawałek drogi :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger