Konkurs z "Parabellum. Prędkość ucieczki"Od kilku dni za oknami naszych domów z ogromną prędkością wieje wiatr. Z pewnością macie dosyć tej prędkości, która łamie drzewa i wyrywa znaki drogowe. Może jednak zainteresuje was prędkość w innym znaczeniu. Znaczeniu stricte książkowym. Wraz z autorem Remigiuszem Mrozem i wydawnictwem Erica przygotowałam dla was konkurs, w którym do wygrania będą dwa egzemplarze powieści "Parabellum. Prędkość ucieczki".

Niezdecydowanych zachęcam do przeczytania mojej recenzji - KLIK.Zasady konkursu:

 • W konkursie mogą wziąć udział wszyscy bez wyjątku.
 • Konkurs trwa od dzisiaj do 20 grudnia 2013 r. do północy.
 • Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe:
Co oznaczają słowa składowe tytułu książki Remigiusza Mroza, czyli "parabellum" oraz "prędkość ucieczki"?
Odpowiedź znajdziecie na stronie autora - KLIK
 • Odpowiedź na pytanie należy zostawić pod tym postem jako komentarz wraz ze swoim adresem e-mail.
 • Będzie mi miło, jeśli zamieścicie baner konkursowy na swoich stronach, nie jest to jednak warunek konieczny.
 • Wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie, wylosuję dwóch szczęśliwców.
 • Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Zwycięzców powiadomię e-mailowo o wygranej.Konkurs wbrew pozorom jest naprawdę prosty. Wystarczy wejść na stronę Remigiusza Mroza i wszystko jasne :)

Zachęcam was również do polubienia fanpage autora na facebooku - KLIK

 KOCHANI DO DZIEŁA!

82 komentarze:

 1. Ja raczej nie wezmę udziału w konkursie, ale życzę innym powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nagroda nie w moim guście gatunkowym, więc dam szansę innym uczestnikom zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja już książkę mam - czeka na półce na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawie jak zawsze:D
  http://rozaliafashion.blogspot.com/2013/12/today.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety nie zgłoszę sie, ale zyczę powodzenia innym.
  Zapraszam do mnie na stosik.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czekam na książkę w domu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Udziału nie wezmę, ale wrzuciłam informację o konkursie na Facebooka, może innych zainteresuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Za konkurs podziękuję, nie będę odbierać szansy innym :) Za to nie mogę się doczekać twojej recenzji "Przywróconych".

  OdpowiedzUsuń
 9. Hahaha! Chyba jestem pierwszą, która chcesz wygrać książkę :) Baner wrzucę na bloga w pasek boczny (po prawej stronie).
  "Parabellum" to zlepek dwóch słów łacińskich "para" i "bellum", pochodzących z maksymy "Si vis pacem, para bellum". Z kolei "prędkość ucieczki" nawiązuje do teorii czarnych dziur. Wrzesień roku 1939 to taka czarna dziura, na obrzeżach której poruszają się bohaterowie i niezależnie od prędkości z jaką się poruszają nie mogą się uwolnić spod wpływu tejże dziury, jej grawitacja uwięziła ich :)

  Swoją drogą, świetna symbolika!

  OdpowiedzUsuń
 10. Że para bellum to opary wojny skojarzyłam.
  Ale prędkości ucieczki z opuszczaniem pola przyciągania ciał niebieskich nie skojarzyłam (mimo, że to się często zdarza w życiu singli ;)
  No to ten, zobaczymy czy będę miała szczęście w losowaniu.
  inwentaryzacjakrotochwil@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Parabellum jest zlepkiem dwóch słów pochodzącym z łacińskiej maksymy; „Si vis pacem, para bellum”. „Prędkości ucieczki” z kolei pochodzi z terminologią czarnej dziury.Wrzesień roku 1939 przypomina ową "czarną dziurę", po obrzeżach której poruszają się bohaterowie - niejako uwięzieni w niej.

  nieidentyczna
  zuniek@onet.pl

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. "Parabellum" pochodzi od łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).
  "Prędkość ucieczki" wiąże się z terminologią czarnej dziury. We wrześniu 1939 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala im wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  a.baca@onet.pl
  Baner wstawiłam na: http://mojaokladka.blogspot.com/p/biore-udzia-w.html

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Akurat siostra ją dostała, więc dam szansę innym:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cóż, wszystko wskazuje na to, że niedługo stanę się szczęśliwą posiadaczką tej książki, więc nie wezmę udziału w konkursie, ale umieszczę banner konkursowy na moim blogu w zakładce ,,polecam" oraz na facebook'u.

  Życzę powodzenia wszystkim uczestnikom!

  OdpowiedzUsuń
 15. Parabellum to połączenie dwóch słów z łacińskiego powiedzenia, oznaczającego „chcesz pokoju, gotuj się do wojny” (paro, parare, paravi, paratum – przygotować i bellum, belli - wojna).

  Prędkość ucieczki jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury (do terminologii związanej z czarnymi dziurami autor nawiązuje w tytułach kolejnych tomów swoich książek).

  Pozdrawiam,

  Kamila Rybak
  kamylka@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Parabellum to połączenie dwóch słów z łacińskiego powiedzenia, oznaczającego „chcesz pokoju, gotuj się do wojny” (paro, parare, paravi, paratum – przygotować i bellum, belli - wojna).

  Prędkość ucieczki jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Pozdrawiam Anna Kawska
  kawskaanna@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Zgłaszam się do konkursu:)

  „Prędkość ucieczki” - jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które Autor wykradł z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.

  gosia1255@interia,eu
  Gosia - Bibliofilka pozdrawia Autorkę Bloga:))

  OdpowiedzUsuń
 19. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„. Wywodzi się ją z księgi Wegecjusza pt. De Re Militari, powstałej na przełomie czwartego i piątego wieku naszej ery (choć i wcześniej ogólna koncepcja była nośna).
  Szczęście lub pech chce, że na ten sam pomysł wpadli niemieccy konstruktorzy z Deutsche Waffen und Munitionsfabriken, gdy zaprojektowali naboje 9×19mm.
  Od nich, nazwę zaczerpnął Luger P08, którego uwieczniono m.in. na okładce pierwszego tomu.

  Co zaś tyczy się „Prędkości ucieczki” – od początku miałem w zamyśle, by tytuły kolejnych tomów związane były z terminologią czarnej dziury (i rzeczywiście są). We wrześniu ’39 znajdujemy się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego. A dalej? Jak jest dalej, każdy wie. Metafora może nie jest zbyt zawoalowana, ale wydaje mi się, że oddaje sedno sprawy.
  adres e-mail caralp@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Parabellum - zlepek dwóch łacińskich słów, wykradzionych z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.

  Prędkość ucieczki - Metafora próby ucieczki przed polem grawitacyjnym czarnej dziury.

  don.majorro@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Parabellum to zlepek dwóch łacińskich słów para bellum, a znaczących "szykuj się do wojny".
  "Prędkość ucieczki" ma związek z terminologią czarnej dziury, i oznacza nieuniknioną ucieczkę, ucieczkę bez szans na wydostanie się z pola rażenia. Jest to metafora roku 1939, przedwojennego czasu, który nie mógł prowadzić do wyciszenia.

  OdpowiedzUsuń
 22. Parabellum jest zlepkiem dwóch słów pochodzącym z łacińskiej maksymy; „Si vis pacem, para bellum” oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  Prędkości ucieczki - odnosi się do terminologii czarnej dziury, oznacza prędkość jaka jest potrzebna aby wyrwać się z pola grawitacyjnego czarnej dziury.

  agnieha21@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Parabellum to zlepek łacińskich słów "para" i "bellum" i znaczy "szykuj się do wojny"
  Prędkość ucieczki odnosi się do terminologii czarnej dziury. Metafora ucieczki przed polem grawitacyjnym czarnej dziury.
  cattie1507@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 24. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” – związany jest z terminologią czarnej dziury. We wrześniu ’39 znajdujemy się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  karus_19@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. O jej, książka idealna dla mnie <3 Tyle osób nie chce wygrać? Może się uda

  Parabellum jest połączeniem słów łacińskich, które oznaczają „chcesz pokoju, gotuj się do wojny”.
  Prędkość ucieczki jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Iwona
  19iwona90@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 26. Parabellum to zlepek dwóch słów z łac. powiedzenia, oznaczającego „chcesz pokoju, gotuj się do wojny” (paro, parare, paravi, paratum – przygotować i bellum, belli - wojna). To także samopowtarzalny pistolet niemiecki z przed I WŚ :). Prędkość ucieczki - jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury (roku 1939).

  Tomasz
  tomaszizdebski@poczta.fm

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 28. Parabellum to zlepek dwóch łacińskich słów, wykradzionych ze starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  Prędkość ucieczki związana jest terminologią czarnej dziury - w 39 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  Marta Kor
  mkczytuje@gmail.com
  Obserwuję, lubię itp;d zaraz dodam u siebie banerek i udostępnię;))

  OdpowiedzUsuń
 29. Maksyma brzmi: "Si vis pacem, para bellum", co oznacza: "chcesz pokoju, gotuj się do wojny". Z tego można wywnioskować, że para bellum oznacza - szykuj się do wojny. "Prędkość ucieczki" natomiast oznacza prędkość z jakim porusza się ciało, żeby 'wyrwać się' z jakiegoś pola grawitacyjnego. Na stronie autora tym polem jest czarna dziura, a interpretując sens książki - jak zrobić, żeby wyrwać się z wojny...

  konkursowiak@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 30. Zgłaszam się do konkursu.
  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.
  Aleksandra Zielonka
  olaziel@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 31. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny".
  Prędkość ucieczki (zwana też drugą prędkością kosmiczną oznaczana VII) ciała niebieskiego to minimalna pozioma prędkość początkowa (startowa) jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego tj. aby trajektoria jego ruchu była krzywą otwartą (hiperbolą lub parabolą).

  marcelina.glinska@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 32. "Parabellum" to zlepek dwóch słów łacińskich "para" i "bellum", pochodzących z maksymy "Si vis pacem, para bellum". Z kolei "prędkość ucieczki" nawiązuje do teorii czarnych dziur. Wrzesień roku 1939 to taka czarna dziura, na obrzeżach której poruszają się bohaterowie i niezależnie od prędkości z jaką się poruszają nie mogą się uwolnić spod wpływu tejże dziury, jej grawitacja uwięziła ich r.szatanik@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 33. Jak przyznaje sam autor, tytuł książki należy do niezbyt zgrabnych, ale dobitnych i oddających sedno metafor, a właściwie składa się z dwóch odrębnych członów. Pierwszy jego element składowy, słowo "parabellum", stanowi połączenie dwóch łacińskich słów, wywodzących się ze starej maksymy, lubianej zwłaszcza przez dyktatorów: "Si vis pacem, para bellum". Tłumaczymy ją na polski jako: "Chcesz pokoju, gotuj się do wojny".
  Natomiast drugi człon, tzn. „Prędkości ucieczki”, wiąże się ściśle z terminologią czarnej dziury. We wrześniu 1939 roku
  znajdujemy się, zdaniem autora, na jej obrzeżach, jednak prędkość, z jaką się poruszamy, nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  Don Lewski
  e-mail: haba19@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 34. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, lubianej przez dyktatorów starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„. Wywodzi się z księgi Wegecjusza pt. De Re Militari, powstałej na przełomie czwartego i piątego wieku naszej ery.
  Prędkość ucieczki ciała niebieskiego to minimalna pozioma prędkość początkowa (startowa) jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego tj. aby trajektoria jego ruchu była krzywą otwartą (hiperbolą lub parabolą).

  magdad999@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 35. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradzionych z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  Prędkość ucieczki to metafora, odnosząca się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego (w tym przypadku czarnej dziury).

  Krzysztof
  cnst@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 36. „Si vis pacem, para bellum” (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny) - dewiza znana z księgi Wegecjusza, który uchodził za znawcę wojskowości ("De Re Militari", IV/Vw.). Niemieccy konstruktorzy z Deutsche Waffen und Munitionsfabriken ukuli na niej nazwę dla swojego Lugera P08. Ich produktem była krótka broń palna o takiej właśnie nazwie.

  „Prędkość ucieczki” – Remigiusz Mróz wyjaśnił, że pojęcie związane jest z terminologią czarnej dziury: "We wrześniu ’39 znajdujemy się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego". Prędkość ucieczki, to prędkość jaką trzeba osiągnąć na starcie, aby opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego, czyli Ziemi, Księżyca, Układu Słonecznego, naszej galaktyki.

  Tak więc, składowe jako odpowiedź winny wystarczyć, aby Luger nie zsunął się z równi pochyłej o kącie nachylenia 30 stopni. Oczywiście, pod warunkiem, że nie posiadam takiego rekwizytu.

  Paweł
  nietakie@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 37. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” – związany jest z terminologią czarnej dziury.

  rodikmail@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 38. Parabellum to określenie samopowtarzalnego pistoletu niemieckiej konstrukcji Luger P08. Prędkość ucieczki - minimalna prędkość jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. ptsynek@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 39. Parabellum to samopowtarzalny pistolet konstrukcji George Lugera.Z łaciny „para bellum” oznacza - „szykuj wojnę”.Prędkość ucieczki (druga prędkość kosmiczna) to prędkość początkowa obiektu potrzebna żeby mógł on opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego.Skoro prędkość ucieczki z czarnej dziury jest nieskończona to tytuł książki - „Parabellum.Prędkość ucieczki.” sugeruje że wojny nigdy się nie skończą.

  pieter1000@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 40. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Wioleta
  wioleta_ewa@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 41. Słowo "Parabellum" wywodzi się od łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny). Natomiast wyrażenie "prędkość ucieczki" związane jest z terminologią czarnej dziury - we wrześniu 1939 roku bohaterowie książki znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala im wyrwać się z pola grawitacyjnego.
  Mój e-mail: kasia-poland@o2.pl
  Pozdrawiam serdecznie!

  a.baca@onet.pl
  Baner wstawiłam na: http://mojaokladka.blogspot.com/p/biore-udzia-w.html

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Zgłaszam się do konkursu.
  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  juuuliet30@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 43. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„. „Prędkości ucieczki” to termin związany ze zjawiskiem czarnej dziury. Autor wyjaśnia, że w 1939r ludzie znajdowali się na jej obrzeżach i w żaden sposób nie mogli temu zapobiec.
  dzz14@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 44. Parabellum- słowo pochodzi z łacińskiej maksymy "Si vis pacem, para bellum", która oznacza: "chcesz pokoju, gotuj się do wojny"|

  Prędkość ucieczki- jest to prędkość jaką musi uzyskać obiekt, aby opuścić pole grawitacyjne ciała niebieskiego

  alicja.tomczyk@g.pl

  OdpowiedzUsuń
 45. "Parabellum" pochodzi od łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).
  "Prędkość ucieczki" wiąże się z terminologią czarnej dziury. We wrześniu 1939 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala im wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  kamilmogilno@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 46. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradzionych z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  Prędkość ucieczki to metafora, odnosząca się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego (w tym przypadku czarnej dziury).

  ipococito13@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 47. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które autor wykradł z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„. Wywodzi się ona z księgi Wegecjusza pt. De Re Militari, powstałej na przełomie czwartego i piątego wieku naszej ery (choć i wcześniej ogólna koncepcja była nośna).
  Szczęście lub pech chce, że na ten sam pomysł wpadli niemieccy konstruktorzy z Deutsche Waffen und Munitionsfabriken, gdy zaprojektowali naboje 9×19mm.
  Od nich, nazwę zaczerpnął Luger P08, którego uwieczniono m.in. na okładce pierwszego tomu.

  Co zaś tyczy się „Prędkości ucieczki” – od początku autor miał w zamyśle, by tytuły kolejnych tomów związane były z terminologią czarnej dziury (i rzeczywiście są). We wrześniu ’39 znajdujemy się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego. Prędkość ucieczki to metafora.

  biedro_nka@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 48. "Parabellum" pochodzi od łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum", jest to także zwyczajowa nazwa pocisków, a także pistoletu Luger 08.
  "Prędkość ucieczki" jest to minimalna prędkość jaką musi posiadać obiekt, aby uwolnić się z siły grawitacji ciała niebieskiego.

  maqinasdelamuerte(at)gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 49. Parabellum powstało z połączenia dwóch łacińskich słów, pochodzących ze starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.

  „Prędkość ucieczki” wiąże się z terminologią czarnej dziury. Jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  ilona.zawieska@wp.pl

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. "Parabellum" pochodzi od łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).
  "Prędkość ucieczki" wiąże się z terminologią czarnej dziury. We wrześniu 1939 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala im wyrwać się z pola grawitacyjnego.
  msidorowicz@poczta.fm
  POZDRAWIAM!!!

  OdpowiedzUsuń
 51. Niemiecki, ośmiostrzałowy pistolet samopowtarzalny

  OdpowiedzUsuń
 52. Parabellum wywodzi się od dwóch łacińskich słów zaczerpniętych z księgi Wegecjusza pt. De Re Militari"Si vis pacem, para bellum" co oznacza chcesz pokoju, gotuj się do wojny. także był to popularny niemiecki pistolet P08 Parabellum
  Prędkość ucieczki jest to minimalna prędkość jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego zwana też drugą prędkością kosmiczną. w przypadku książek obiektem tym jest czarna dziura.

  sebastian.com@wp.pl

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 53. "Parabellum" pochodzi od dwóch słów z jezyka łacińskiego- "para" i "bellum". Słowa pochodzą z maksymy "Si vis pacem, para bellum" czyli "Chcesz pokoju, gotuj się do wojny". Dodatkowo jest to zwyczajowa nazwa pocisków oraz pist niemieckiego pisoletu Luger 08

  Z kolei "prędkość ucieczki" nawiązuje do teorii czarnych dziur. Termin odnosi się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego - czarnej dziury którą jest wojna


  Martyna.herbasz@mixbox.pl

  Pozdrowienia z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 54. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  Prędkość ucieczki to prędkość początkowa, jaką trzeba nadać dowolnemu ciału, by, dzięki energii kinetycznej, pokonało ono grawitację wybranego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.
  jelonekhihi@poczta.fm

  OdpowiedzUsuń
 55. Parabellum to połączenie dwóch słów z mojego ulubionego cytatu łacińskiego "Si vis pacem para bellum" - kto chce pokoju szykuje się do wojny, zarazem nazwa niemieckiego pistoletu Luger P08 z przełomu wieków; zaś prędkość ucieczki to termin z tematyki astronomicznej, oznaczający najmniejszą prędkość potrzebną do opuszczenia danego pola grawitacyjnego przez obiekt - koksik86@chello.pl

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam, Parabellum jest zestawieniem dwóch łacińskich wyrazów, pochodzących ze starej maksymy: "Si vis pacem, para bellum", oznaczających: "chcesz pokoju, gotuj się do wojny". Zaś „Prędkość ucieczki” to uogólnienie drugiej prędkości kosmicznej dla dowolnego (niekoniecznie ziemskiego) pola grawitacyjnego. Jest to najmniejsza prędkość potrzebna do opuszczenia danego pola grawitacyjnego, w tym przypadku jest to czarna dziura. Pozdrawiam.

  pozdroentpocwicz@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 57. Parabellum to zlepek dwóch łacińskich słów, wykradzionych ze starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  Prędkość ucieczki związana jest terminologią czarnej dziury - w 39 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala wyrwać się z pola grawitacyjnego. slaweklinde@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 58. Moje odpowiedzi, krótkie, ale konkretne:
  Parabellum - "szykuj się do wojny"
  Prędkość ucieczki - najmniejsza prędkość, z jaką musi poruszać się dane ciało, aby opuścić jakieś pole grawitacyjne
  pk999@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 59. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny. „Prędkości ucieczki” – związane z terminologią czarnej dziury, a prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego. anna.dobosz@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 60. "Parabellum" to połączenie łacińskich słów "para" i "bellum", zaczerpnięte z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).
  "Prędkość ucieczki" to prędkość początkowa, jaką trzeba nadać dowolnemu ciału, by, dzięki energii kinetycznej, pokonało ono grawitację czarnej dziury.

  Pozdrawiam, Erivan
  bankaikoala@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 61. Parabellum jak głosi definicja samego autora, jest to zlepek dwóch słów pochodzenia łacińskiego, które wykradzione ze starej maksymy, używanej przez dyktatorów, brzmiącej „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„

  „Prędkości ucieczki” – jest to sformułowanie związane z terminologią czarnej dziury, a prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  sobczyk.ms@gazeta.pl
  Michał S.

  OdpowiedzUsuń
 62. 1. „Si vis pacem, para bellum”, oznacza mniej więcej : „chcesz pokoju, gotuj się do wojny" więc Parabellum to "do wojny"
  2. Tytułu kolejnych części miały wiązać się terminologicznie z czarną dziurą, w pierwszej części znajdujemy się w 1939 r., na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.


  Pozdrawiam
  pawel.richert@gmail.com
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 63. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów "Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  Prędkość ucieczki to minimalna pozioma prędkość początkowa jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. W przypadku książki ma tu znaczenie metaforyczne związane z sytuacją Polski w czasie II wojny światowej.

  martynakaczmarek@onet.eu
  Martyna Kaczmarek

  OdpowiedzUsuń
 64. PARABELLUM TO chcesz pokoju, gotuj się do wojny a prędkość ucieczki to " Wrzesień roku 1939 to taka czarna dziura, na obrzeżach której poruszają się bohaterowie i niezależnie od prędkości z jaką się poruszają nie mogą się uwolnić spod wpływu tejże dziury, jej grawitacja uwięziła ich :)
  krzemin8@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 65. Parabellum jest połączeniem dwóch łacińskich słów z maksymy „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  Prędkość ucieczki nawiązuje do terminologii czarnej dziury. Prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  kwiatr@o2.pl

  Karina

  OdpowiedzUsuń
 66. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów ze starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” związane z terminologią czarnej dziury. prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.
  Karolina
  karolinabinas@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 67. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów ze starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej "Chcesz pokoju, gotuj się do wojny".
  "Prędkość ucieczki” związana jest z terminologią czarnej dziury. Prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego. Odnosi się to do sytuacji Polski w czasie II wojny światowej.

  katarzyna.pniewska.89@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 68. Mój post z 16 grudnia jakimś cudem się nie dodał więc ponawiam zgłoszenie :)
  "Parabellum" pochodzi od łacińskiej sentencji "Si vis pacem para bellum" co oznacza "chcesz pokoju szykuj się do wojny" jest to również nazwa naboi 9x19 mm i Lugera P08 który z kolei zdobi okładkę m. in. pierwszego tomu;
  "Prędkość ucieczki" nawiązuje do teorii czarnej dziury. W 39' roku znajdujemy się na jej obrzeżach prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala wyrwać się z zasięgu pola grawitacyjnego

  Pozdrawiam
  mgarbarz1@gmail.com :D

  OdpowiedzUsuń
 69. Parabellum - zlepek łacińskich słów: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  „Prędkości ucieczki” – pojęcie związane z terminologią czarnej dziury. Jest to prędkość z jaką się poruszamy, która pozwala się wyrwać się z pola grawitacyjnego

  baritone5@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 70. odp. na pytania:
  "Parabellum" - termin pochodzi od łacińskich słów: "para" i "bellum", zaczerpniętych z maksymy "Si vis pacem, para bellum" (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).
  "Prędkość ucieczki" - wiąże się z terminologią czarnej dziury. We wrześniu 1939 roku bohaterowie znajdują się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszają nie pozwala im wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  proxi81@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 71. Czekam z utęsknieniem na tę książkę, dlatego już udzielam odpowiedzi:
  "Parabellum" wywodzi się z łacińskich słów "para" oraz "bellum", zaczerpniętych ze słów Wegecjusza "Si vis pacem, para bellum". Przetłumaczyłabym tą zbitkę wyrazową, jako "wojna gotowa".
  Natomiast "prędkość ucieczki" oznacza szybkość, z jaką ciało próbuje wydostać się z pola grawitacyjnego czarnej dziury.
  lilka386@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 72. Parabellum- od łacińskich słów "para" oraz "bellum" czyli można to przetłumaczyć jako "do wojny,do ataku". Pan Remigiusz Mróz zaczerpnął tą nazwę z łacińskiego przysłowia "Si vis pacem, para bellum", tak bardzo lubianego przez dyktatorów oraz ludzi którzy do pokoju dążą wojną. Natomiast "prędkość ucieczki" związana jest z terminologią czarnej dziury (II wojna światowa) oraz prędkością z jaką się poruszamy a która nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego tejże właśnie czarnej dziury....
  aleksandra_kaminska777@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 73. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradzionych z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„
  Prędkość ucieczki to metafora, odnosząca się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego (w tym przypadku czarnej dziury).
  aniaskn@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 74. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 75. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” jest związana z terminologią czarnej dziury (II wojna światowa) oraz prędkością z jaką się poruszamy a która nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego tejże właśnie czarnej dziury.

  email: magda-17_17@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 76. "Parabellum" to zlepek dwóch słów łacińskich "para" i "bellum", pochodzących z maksymy "Si vis pacem, para bellum". Z kolei "prędkość ucieczki" nawiązuje do teorii czarnych dziur. Wrzesień roku 1939 to taka czarna dziura, na obrzeżach której poruszają się bohaterowie i niezależnie od prędkości z jaką się poruszają nie mogą się uwolnić spod wpływu tejże dziury, jej grawitacja uwięziła ich.
  machtysia@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 77. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które wykradłem z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  „Prędkości ucieczki” jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  adam1995mada@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 78. Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów para bellum, oznaczającej mniej więcej tyle co przygotować się do wojny. Natomiast jeżeli chodzi o prędkość ucieczki, autor miał w zamyśle by tytuły kolejnych tomów, związane były z terminologią czarnej dziury, i tak wrześniu ’39 znajdujemy się na jej obrzeżach, jednak prędkość z jaką się poruszamy nie pozwala już wyrwać się z pola grawitacyjnego.

  michal.grzywinski@hotmail.com

  OdpowiedzUsuń
 79. Parabellum jest zlepkiem dwóch słów pochodzącym z łacińskiej maksymy; „Si vis pacem, para bellum”. „Prędkości ucieczki” z kolei pochodzi z terminologią czarnej dziury.

  cookiemarta@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 80. Prędkość ucieczki” - jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które Autor wykradł z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  edytakuk@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 81. Prędkość ucieczki” - jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które Autor wykradł z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.
  weronikakrzyw@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 82. Prędkość ucieczki” - jest metaforą, odnoszącą się do prędkości, jaka potrzebna jest, by uciec z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego, w tym przypadku czarnej dziury.

  Parabellum jest zlepkiem dwóch łacińskich słów, które Autor wykradł z lubianej przez dyktatorów, starej maksymy: „Si vis pacem, para bellum”, oznaczającej mniej więcej tyle: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny„.

  malgips@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger