Jason Mott - "Przywróceni" 

"A jeśli nawet człowiek nie całkiem rozumie znaczenie i sens błogosławieństwa, w niczym go to przecież nie umniejsza... prawda?"Narodziny i śmierć – dwie stałe obecne w naszym życiu. Świat został zbudowany w taki sposób, by ludzie ustępowali miejsca na Ziemi nowo narodzonym. A co gdyby ta odwieczna kolej rzeczy nagle się zachwiała? Gdyby dawno umarli powracali do życia, by wieść swoją egzystencję od punktu w którym ją niespodziewanie przerwali? Pytanie trudne, na które nie sposób znaleźć wyczerpującej odpowiedzi.

Jason Mott, zamieszkujący południowo-wschodnią Karolinę Północną to autor dwóch zbiorów poetyckich, absolwent University of North Carolina w Wilmington. Autor był nominowany do nagród "Pushcart Prize 2009" i "Entertainment Weekly". "Przywróceni" to jego debiutancka powieść, przetłumaczona na trzynaście języków, która uzyskała status bestsellera New York Timesa. Prawa do ekranizacji książki zakupiła firma producencka Brada Pitta, natomiast stacja telewizyjna ABC Studios zamierza wyemitować serial oparty na powieści pt. "Ressurection".

Harold i Lucille Hargrave, mieszkańcy małego prowincjonalnego miasteczka Arcadia w 1966 roku przeżyli wielką tragedię, która na zawsze odmieniła ich życie. W swoje ósme urodziny ich jedyny syn Jacob utopił się w rzece, pogrążając swoich rodziców w wiecznej żałobie. Pięćdziesiąt lat później na świecie zaczynają dziać się niewyobrażalne rzeczy. Na Ziemię zaczynają powracać ludzie, którzy nie żyją – matki, dzieci, małżonkowie. Istoty te przybywają w takiej formie w jakiej opuściły nasz świat. Nikt nie wie dlaczego odwieczna ściana oddzielająca żywych od umarłych przestała istnieć. W domu wiekowego małżeństwa pewnego dnia pojawia się również ich ośmioletni syn Jacob. Czy jest to jednak ich prawdziwy syn, którego będą w stanie tak samo kochać?

Po lekturze debiutu Jasona Motta nie dziwię się, że powieść ta już przed publikacją wzbudzała kontrowersję i wiele skrajnych emocji. Autor bowiem pod płaszczykiem nieco fantastycznej fabuły, przechwycił mnóstwo fundamentalnych pytań dotyczących definicji ludzkiego życia i śmierci. Człowiek bowiem oto staje w sytuacji, gdy odwieczny boski porządek zostaje zachwiany. Umarli powracają, a śmierć przestaje być zjawiskiem constance. W takiej oto sytuacji pojawia się mnóstwo pytań natury etycznej i moralnej, jakie autor ustami wykreowanych przez siebie bohaterów zadaje czytelnikowi. Czy można dalej kochać osobę, którą pochowaliśmy, a która nieoczekiwanie powróciła do nas z zaświatów? Czy można uznać taką istotę za człowieka z pełnymi, ludzkimi prawami? Czy przywróceni to ludzie? Czy takie masowe powroty można uznać za początek cudu, czy może apokalipsy. Te i wiele innych kwestii znajdziecie w fabule powieści. Po lekturze można stwierdzić, że to współczesny mini traktat o życiu i śmierci.

Trzeba przyznać, że sam pomysł autora na tak nietuzinkową fabułę zasługuje na uwagę i uznanie. Przywróceni to bowiem nie żadne zombie, czy inne żywe trupy, lecz ludzie z krwi i kości, którzy pragną kontynuować swoje przerwane życie na naszej planecie. Nie posiadają żadnych nadnaturalnych zdolności ani innych wykraczających poza normę zachowań. To ludzie, którzy powrócili do świata żywych by kontynuować swoją ziemską wędrówkę. Każdy czytelnik, który zatopi się w karty powieści Jasona Motta zacznie zadawać sobie pytanie, jak sam zachowałby się w takiej niecodziennej sytuacji. Gdyby powróciła wasza babcia, zmarli rodzice czy utracone dziecko, czy potrafilibyście traktować ich jak równych sobie wiedząc, że byli po tajemniczej drugiej stronie? Myślę więc, że głównym atutem "Przywróconych" jest wywoływanie w potencjalnym odbiorcy tego dzieła, mnóstwa pytań natury moralnej i etycznej. Pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź. Autorowi udało się wzbudzić we mnie wiele takich przemyśleń oraz skłonić do subiektywnej oceny zachowań bohaterów książki.

Jason Mott zastosował zabieg, który nie każdemu czytelnikowi przypadnie do gustu. Mianowicie nawet w najmniejszym stopniu nie odkrył tajemnicy przywróconych. Aura tajemnicy otacza ich powroty do ludzkiego świata, jak i nagłe zniknięcia. Czytelnik nastawiony na przynajmniej częściowe przybliżenie fenomenu przywróconych, poczuje wielkie rozczarowanie i niedosyt, tym samym zostając zmuszony do uruchomienia własnej wyobraźni. Ciekawym wątkiem również oprócz motywu psychologicznego i etycznego, to wątek ekonomiczny i gospodarczy. Powieść bowiem pokazuje alternatywny scenariusz jednoczesnego napływu tak wielu ludzi w krótkim czasie i ruchy władz w tym zakresie, by zachować porządek i nie doprowadzić do chaosu.

Przyznam, że powieść czytało mi się w ekspresowym tempie głównie ze względu na minimalizm opisów z jednoczesnym językowym ukierunkowaniem na wywołanie emocji. Warsztat pisarski Jasona Motta stoi w moim przekonaniu na wysokim poziomie, czego dowodzi szybko upływający czas podczas tej lektury. Warto również zwrócić uwagę na idealnie dopasowaną okładkę. Chłopiec stojący do góry nogami, rzec można, że jest odwrócony, idealnie odzwierciedla zamierzenia fabularne powieści. Mówiąc kolokwialnie "świat stanął na głowie", role życia i śmierci zostały bowiem odwrócone.

Jak dobrze, że autorowi pewnej nocy przyśnił się sen o jego zmarłej matce. Sen, który stał się niejako inspiracją do napisania "Przywróconych". Sen, dzięki któremu mamy okazję przeczytać nietuzinkową powieść, odkrywającą przed nami głęboko skrywane pokłady naszych lęków i obaw dotyczących natury życia i śmierci. Z pełną odpowiedzialnością polecam.


Jason MottZa możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Mira Harlequin
http://www.harlequin.pl/


Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!
http://zaczytajsie.pl/2013/12/21/jason-mott-przywroceni/


32 komentarze:

 1. Czy trzeba coś więcej dodawać? Książkę po prostu muszę przeczytać. Fabuła całkowicie do mnie przemawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego chyba jeszcze nie było. Dobrze, ze autor nie stworzył zombie, bo chyba ja nie przepadam za tego typu bohaterami. Jakoś chyba ze strachu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Nie słyszałam o niej wcześniej. Muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła rzeczywiście oryginalna. Autor miał dobry pomysł.. Okładka również przyciąga uwagę.
  Książka dobrze się zapowiada. :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że mamy podobne zdanie co do tej książki :))

  PS- Nie tak sobie wyobrażałam Motta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie ciekawi ta książka i nie wiem, czy będę mieć okazję przeczytać, bo niby miała do mnie lecieć, ale nie doleciała, a teraz nie mam kontaktu z Panią z wydawnictwa i nie wiem - czy książka nie została wysłana, czy zaginęła. A mam na nią ogromną ochotę. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła jednak przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta lektura zdecydowanie nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam całkiem inne odczucia po lekturze tej książki. Mi jednak nie przypadła ona do gustu i szczerze, wymęczyłam się podczas jej czytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chciałabym poznać tę powieść, ale trochę mnie denerwuje fakt, że nie dowiem się, dlaczego ludzie powrócili. Ale i tak przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. czytałam już kiedyś podobną książkę, lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka wciąż przede mną:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje mi się, że autor zastosował bardzo dojrzały zabieg, gdyby wytłumaczył do końca tajemnicę powrotów, zrobiłby infantylną historyjkę, a tak zmusił do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i zostawił zakończenie w stylu "Pikniku pod Wiszącą Skałą". Koniecznie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie bym przeczytała. Słyszałam wiele dobrego na temat tej pozycji:)
  Pozdrawiam Stag.

  OdpowiedzUsuń
 14. I mnie bardzo ciekawi ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio utwierdziłam się w przekonaniu, że książki z jakimikolwiek elementami fantastycznymi to zupełnie nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo ciekawi mnie ta książka.. możliwe, że to coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. muszę to przeczytać! :) od dłuższego czasu szukałam jakiejś fajnej książki dla siebie, bo wiele wiele wiele już przeczytałam,ale o tej nie słyszałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla mnie Twoje recenzja jest więcej niż zachęcająca do sięgnięcia po tą książkę. Nareszcie nie są ta zombie! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka mnie do siebie kompletnie nie przekonuje. Póki co omijam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Po dłuższym zastanowieniu chyba jednak sobie odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie to tam najbardziej ciekawi tematyka!

  OdpowiedzUsuń
 22. Zdecydowanie ląduje ta pozycja na mojej liście!

  OdpowiedzUsuń
 23. Mnie również książka bardzo się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 24. Raz czytam pozytywne recenzje, a raz negatywne i nie wiem w końcu co myśleć. Chyba będę musiała się sama przekonać. Myślę, że będzie mnie irytowało to, że nie odkryję wszystkich tajemnic...

  OdpowiedzUsuń
 25. Masz rację zabieg z niewyjaśnieniem zagadki Przywróconych o coś nowego i świeżego Niestety choć książka mi się podobała, nie jestem nią zachwycona. Uczucia i odczucia są ważne, ale czegoś mi w niej brakowało. Liczyłam na większego kopa emocjonalnego :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kwestie życia i śmierci i dylematy z tym związane brzmią intrygującą w książce o takiej fabule- stąd z tego względu chciałabym przeczytać, choć fakt, że autor nie rozwiązuje tajemnicy- tak, to mi się nie spodoba. Chyba muszę przekonać się osobiście.

  OdpowiedzUsuń
 27. Kolejna interesująca pozycja na rynku, będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 28. I tutaj zapowiada się niezwykła uczta czytelnicza. To wydawnictwo chyba nigdy nie skończy mnie zaskakiwać. Już kiedyś gdzieś wspominałam, że nie z takimi książkami mi się ono kojarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Kompletnie niewykorzystany temat... Zawód na całej linii

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger